Deň otvorených dverí v Aeroklube Prievidza

Sobota 26. septembra 2015 sa začala upršaným počasím. Nebolo to dobré znamenie, pretože sme sa chystali na Deň otvorených dverí Aeroklubu Prievidza, no vzali sme teplé bundy, fotoprístroje, zahriali čajom a vyrazili sme.

Letiskové parkovisko bolo plné áut fanúšikov letectva, v areáli nás vítala skvelá hudba a hlavne veľmi príjemní ľudia, ktorí mali všetko perfektne pripravené. Priestor letiska býva zvyčajne pre verejnosť nedostupný, ale teraz bolo všetko inak a my sme sa cítili nadšene práve v blízkosti krásnych strojov pripravených na prehliadku, možnosť sa ich zblízka dotýkať a pózovať pri nich. A dvere boli otvorené naozaj všade a zadarmo… 🙂

Prekvapila nás fantázia členov klubu v tom, že motivovali ľudí obzrieť si naozaj všetko, pretože mali pripravenú skvelú súťaž o super ceny. Každý dostal súťažný lístok, do ktorého zbieral body pri jednotlivých stanovištiach a keď mal všetky, mohol sa zaradiť do zlosovania o lietanie na Dynamicu a zoskok padákom.

A stánky boli naozaj zaujímavé. Stánok o bezmotorovom lietaní ponúkol informácie zo zážitkov plachtenia po oblohe, medzinárodných súťaží, ale i o výcviku mladých budúcich pilotov. Pri stánku o lietaní balónom sme sa dozvedeli, do akej výšky je schopný stúpať a že lepšie je lietať v lete (v horúčavách je každých 100 m chladnejšie o 0,6°C), ale krajšie a romantickejšie je to v zime. Tak si vyberte… 🙂

Pri statickej prezentácii motorového lietadla Dynamic WT9 a WT 10 sme sa zadívali na videotvorbu šikovných klubových kameramanov zo zoskokov padákmi, lietania vo vetroňoch a lietania v Dynamicu. Samozrejme, že lietanie sme si mohli vyskúšať najskôr na trenažéri a potom i reálne, keď sa počasie umúdrilo. Vtedy sa prezentovali i zaujímavé modelárske kúsky a drony, ktoré si dokonca mohli i návštevníci zapilotovať. Najväčší zážitok sme zažili z pohľadu zhora. Podarilo sa nám dostať na riadiacu vežu a vidieť prácu ľudí zodpovedných za leteckú premávku, ale i vyššie, samozrejme za pomoci krídel na WT9.

Bola to prvá akcia aeroklubu a podľa spokojnosti hostí aj veľmi úspešná. Najväčšie stresy zrejme zažíval mladík Tomáš Bobok – predseda bezmotorového odboru, ktorý bol za celú akciu zodpovedný.

Obrázok 138

Nám sa po celý čas venoval pilot Juraj Chudý, ale rád spomeniem i priateľov Petra Balgu a Ľudvíka Dadu, ktorí nám porozprávali svoje zážitky a skúsenosti z dlhoročného lietania.

Veríme, že akciu zopakujú aj o rok a už teraz sa veľmi tešíme, pretože všetci členovia boli mimoriadne milí a ochotní. Bolo z nich cítiť, že majú medzi sebou dobré vzťahy a všetko robia s láskou.

Jozef a Júlia

Tags:

©2024 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?