Letecký deň – Holíč

V sobotu, 8.augusta, sa na letisku v Holíči uskutočnil letecký deň. Plagát s pozvánkou sme mali aj v diskusii Airliners.sk na Facebook-u. Pôvodne som nemal v pláne sa zúčastniť, ale situácia sa vyvinula nejak tak, že nakoniec som o desiatej ráno vyrazil smerom na letisko LZHL (ICAO kód letiska Holíč). Letisko má trávnatú dráhu 04/22.

Cesta bola bez komplikácií, v meste Holíč boli na dvoch kruhových objazdoch aj plagáty so smerovaním na letecký deň. Pri príchode mali parkovanie organizátori pod kontrolou, žiadne hľadanie voľného miesta a pod. Kľudne zaparkovať a človek mohol ísť. Vstupné bolo pre dospelých 5€, pre deti tuším 3€.

Pri vstupe sa nachádzal stánok, kde si ľudia mohli zakúpiť vyhliadkový let. Tie sa lietali na dvoch lietadlách Cessna z Dubnice, jednom Čmeláku, An-2 a vrtuľníku Bell. Presnú cenu si nepamätám, avšak podľa toho, čo som si stihol všimnúť, bol o lety celkom slušný záujem.

Ďalej sa nachádzali zaparkované lietadlá, povedal by som na malej statickej ukážke (napr. Vivat, Cessna, Viper, Shark, niekoľko ultralightov, L-410, Extra 300 atď.). Na konci bola modelárska „sekcia“ a niekoľko historických automobilov. Samozrejme nechýbali stánky s občerstvením, hračkami pre deti a pod.

Program ukážok začali najskôr modelári, potom nasledoval hromadný zoskok parašutistov z L-410, ukážka aerovleku Maule MXT-7 s vetroňom Cirrus. Neskôr sa v letovej ukážke predviedlo lietadlo L-29 Delfín spoločnosti Blue Sky Service.

Z Dubnice prileteli okrem spomínaných lietadiel Cessna aj dva Čmeláky Dusty Team-u, ktorý okrem vyhliadkových letov na „Kapitánovi“ predviedli aj spoločné vystúpenie. A musím povedať, že pekné, podľa mňa najmenší návštevníci sa potešili. Letovú ukážku predviedol aj L-39 Albatros armády SR, alebo aj Piper Cub.

Najväčším lákadlom leteckého dňa bolo vystúpenie Martina Šonku na lietadle Extra 300. Z laického pohľadu mám pocit, že počas jeho vystúpenia boli popreté niektoré fyzikálne zákony. Klobúk dole.

Sklamaním bola (na poslednú chvíľu oznámená) neúčasť Letky MV SR s Tupolevom 154 a Mi-17 – škoda.

Čo dodať na záver? Určite musím spomenúť neuveriteľnú ochotu organizátorov (špeciálne Riša a Petru), čo sa týka možností fotenia, bol som veľmi milo prekvapený (možnosť fotiť z druhej strany dráhy, prípadne medzi lietadlami na statike), čo všetko sa dá. Stačia slovká „prosím“ a „ďakujem“ a spoločná záľuba hneď spája ľudí. Z môjho pohľadu toto podujatie splnilo moje očakávania – príjemne strávený deň pri lietadlách. Vidíme sa budúci rok :-))

Pripájam pár záberov z leteckého dňa:

IMG_2037_X3_filtered IMG_2061_X3_filtered IMG_2077_X3_filtered IMG_2081_X3_filtered IMG_2094_X3_filtered IMG_2107_X3_filtered IMG_2114_X3_filtered IMG_2118_X3_filtered IMG_2146_X3 IMG_2150_X3 IMG_2158_X3 IMG_2174_X3_filtered

 

©2024 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?