A320NEO po prvý krát na Slovensku

Pegasus Airbus A320Neo

Tohtoročná letná chartrová sezóna priniesla na viacerých českých a slovenských letiskách zmeny. Na menších letiskách sa tento rok nestretneme s dopravcom Smartwings a práve toho zastupujú rôzne spoločnosti zo zahraničia.
Na linkách z Popradu do Antalye budú počas leta lietať až štyria prepravcovia z Turecka. Po včerajšom AtlasGlobal s Airbusom A321, dnes pred ôsmou ráno priletela spoločnosť Pegasus, ktorá na let nasadila len dva týždne starý Airbus A320NEO. Jedná sa o prvú návštevu tohto typu na Slovensku. Hodinu po prílete do Popradu sa NEO rovnakej spoločnosti ukázalo aj v Košiciach.

A320NEO po prvý krát vzlietol v roku 2014, do prevádzky bol zavedený o rok a pol neskôr. Najväčším rozdielom oproti starším verziám z rodiny A320 sú nové motory PW1100G alebo ako v aj v tomto prípade CFM Leap s takmer dvojmetrovým priemerom. Lietadlo je už štandardne dodávané so sharkletmi na koncoch krídel a ďalšími drobnejšími zmenami, ktoré spolu s novými motormi podľa výrobcu zabezpečujú úsporu paliva až o 15%. Dodnes bolo spoločnosťami objednaných viac ako 6500 lietadiel z rodiny A320NEO, dodaných bolo ku koncu mája niečo cez 800. Za najväčšieho konkurenta je považovaný, ešte stále uzemnený, Boeing 737MAX.

V Poprade sa ukázal Airbus registrácie TC-NCE dodaný 30.5.2019. To je zatiaľ najnovší prírastok vo flotile spoločnosti, ktorú tvorí 78 lietadiel typu Boeing 737 a Airbus A320, z toho 26 verzie NEO. Spoločnosť bude do Tatier lietať až do polovice septembra, s NEO-m sa tak ešte určite na niektorom z ranných štvrtkových letov stretneme.
Foto: D. Dolinay/D. Watycha

Tags:

©2024 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?