Airbus A380 končí

Emirates Airbus A380

Obľúbený u cestujúcich, nenávidený účtovníkmi, to je najväčšie dopravné lietadlo Airbus A380, ktoré prišlo na trh v nesprávny čas.

Rozhodnutie o ukončení výroby prišlo v období, keď viacero leteckých spoločností oznámilo, že ruší svoje objednávky. Rast leteckej dopravy dosahuje rekordné hodnoty. Cestujúci majú ale záujem prepravovať sa z bodu A do bodu B bez toho, aby prestupovali na veľkých letiskách. Práve A380tka bola navrhovaná na prepravu veľkého počtu cestujúcich medzi veľkými letiskami, pričom do svojej cieľovej destinácie sa mali cestujúci dopraviť ďalším lietadlom.

Airbus odhadoval dopyt po modeli A380 na približne 700-750 kusov. Očakával sa veľký záujem leteckých spoločností. Realita je ale úplne iná. Airbus A380 prevádzkuje iba 14 leteckých spoločností a celkovo bolo vyrobených 234 lietadiel. Airbus má k dnešnému dňu ešte objednávky na 17 kusov (Emirates má objednávku na 14 lietadiel a 3 lietadlá budú dodané All Nippon Airways).

Airbus A380 bol ukážkou celoeurópskej spoluprácie. Lietadlo je zložené z dielov, ktoré sú vyrábané vo Veľkej Británii, Francúzsku, Nemecku a Španielsku. Britský predseda vlády Tony Blair ho nazval “symbolom ekonomického rastu” a španielsky premiér zase pri prvom lete hovoril o “splnení európskeho sna”.

Počas vývoja došlo ale k viacerým výrazným zdržaniam, ktoré mali za následok, že sa lietadlo dostalo na trh až v roku 2007, keď sa vo svete práve začínal globálna finančná kríza.

Airbus A380

V rovnakom čase výrobcovia motorov, ktorí sľubovali Airbusu dekádu neprekonateľnej efektivity, upravovali svoje motory pre použitie v nových dopravných lietadlách s dvoma motormi, ktoré by boli priamou konkurenciou A380.

Takým je napríklad Boeing 787 Dreamliner, ktorý bol navrhnutý práve na point-to-point dopravu. Rovnako tak Boeing 777 a aj Airbus prišiel s novým dvojmotorovým lietadlom – Airbusom A350.

Podľa oficiálneho vyjadrenia Airbusu sa v roku 2021 uzavrie jedna kapitola civilnej dopravy. Neznamená to, že A380 zmizne z oblohy. Emirates, Singapore Airlines, Qantas a ďalší budú lietadlá prevádzkovať ďalej. V ich emimentnom záujem je, aby Airbus neprestal dodávať náhradné diely. Iný sa ich pravdepodobne budú snažiť zbaviť ešte pred skončením ich plánovanej životnosti – pravdepodobne to bude Lufthansa a Air France.

Zaujímosťou ale je, že napríklad Hi Fly ktorý ponúka svoj jediný Airbus A380 na ACMI prenájom tvrdí, že o prenájom A380 je záujem a má ho zarezervovaný na celú nadchádzajúcu letnú sezónu.

Tags:

©2024 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?