Aká bola modelárska výstava Štefánikovo krídlo 2017?

Štefánikovo krídlo

Dňa 6.5.2017 sa v Ivanke pri Dunaji konal IV. ročník súťažnej výstavy v plastikovom modelárstve ŠTEFÁNIKOVO KRÍDLO. Naše občianske združenie bolo aj tento rok partnerom a aj sponzorom tejto veľmi vydarenej akcie. Airliners.sk o.z. sa aj týmto spôsobom snaží podporovať a propagovať civilné letectvo. Spolu so skupinou Dopraváky.sk, SlovakAviation a s podporou Letiska M. R. Štefánika Bratislava sme preto opäť vyhlásili „podsúťaž“ (SIG) modelov dopravných lietadiel.

Vo svete plastikových modelárov nie sú „dopraváky“ práve preferovaný smer a v letectve jednoznačne prevládajú armádne stroje či už z obdobia prvej a druhej svetovej vojny, alebo povojnové – moderné letectvo. Dopravné lietadlá boli medzi modelármi dlho len okrajovou záležitosťou, no v posledných rokoch rastie obľuba aj pre tieto modely, čo pozitívne ovplyvnilo aj výrobcov a doslova chrlia do sveta úžasné nové, kvalitné modely, alebo reedície starších. Na trhu je už viacero výrobcov dekálov (obdtlačkov) na tieto modely a tak dnes už je možné postaviť si vernú kópiu takmer ktoréhokoľvek moderného lietadla. Väčšinou sú v mierke 1:144 a modelári čoraz častejšie „zabŕdnu“ aj do tejto mierky a smeru, či už zo zvedavosti, oddychu, alebo na pamiatku za nezabudnuteľnou dovolenkou a lietadlom s tým spojeným.

Už po vlaňajšom obrovskom úspechu, kde sa zúčastnilo až 36 modelov, čo bolo široko ďaleko nevídané množstvo sme vedeli, že do toho pôjdeme znovu. Nemôžem tajiť, že sme mali trochu obavu, či sa to znovu podarí, či to vlani nebola len šťastná náhoda. Veď bežné množstvo na iných výstavách u nás aj v susedných krajinách je 3 až 10 modelov. No už v sobotu ráno pred začatím súťaže sme mali na stole 20 modelov a ďalšie postupne pribúdali, náš optimizmus tiež. Podarilo sa prilákať aj modelárov z ČR a niektorí precestovali naozaj hodný kus cesty. Sledovať ich, ako vybaľujú krabice v ktorých boli starostlivo uložené ich poklady bolo ako otvárať Vianočné darčeky. Prekvapenie za prekvapením, jeden krajší model za druhým. Nakoniec sme skončili na čísle 41 kusov. Myslím, že sme boli najveselší ľudia na výstave a aj záujem verejnosti bol adekvátny.

Za celý deň sme stretli množstvo nadšencov letectva a to aj juniorov, ktorí niekedy mali také vedomosti o lietadlách, že som si musel dávať pozor na padajúcu sánku. Prebrali sme nápad urobiť druhý kus Antonova An-225 „Mrija“ na stroj pre civilnú prepravu osôb, či by mal tri paluby a prekonal by počtom cestujúcich Airbus A 380, prešli si večnú tému či je lepší Boeing, alebo Airbus a nevyhli sme sa ani téme nákupu Slovenských vládnych lietadiel a ich využitia napr. na bežné lety na vnútroštátnych linkách, alebo lety na dovolenky k moru. Deti majú geniálne nápady a recept na všetko a za „odbornú“ debatu si často odniesli na pamiatku aj náš krásny kalendár s fotkami dopravákov, z čoho mali nesmiernu radosť.

Prežili sme jeden úžasný deň, prekonali rekord v počte vystavených modelov a podporili dobré vzťahy s ďalšími modelármi a nadšencami. Myslím, že sa opäť podarilo významne podporiť túto časť modelárstva a prebudiť ďalších do diela a zúčastniť sa znovu o rok s ešte krajšími a dokonalejšími replikami skutočných kráľov oblohy.

Modelárska súťaž Štefánikovo krídlo 2017 bola výnimočná aj termínom svojho konania, pretože práve v týchto dňoch si pripomíname výročie smrti generála Milana Rastislava Štefánika, ktorý tragicky zahynul 4. mája 1919 pri páde lietadla typu Caproni 450, ktoré sa náhle zrútilo neďaleko Ivanky pri Dunaji. Na jeho počesť víťazi jednotlivých kategórií získali krásnu bustu s jeho podobizňou. Návštevníci výstavy mohli vidieť krásne modely lietadiel, bojovej techniky, lodí, ponoriek, áut, motoriek, krásnych diorám, či sci-fi modely a nádherné busty a figúrky. Prítomní boli aj predajcovia modelov a modelárskych pomôcok, takže každý mohol odísť nie len so zážitkami, ale aj so stavebnicou a chuťou do práce.

Za združenie Airliners.sk o.z sme rozdali ceny za najlepšie dopraváky a to krásne modely v mierke 1:144.

Letisko M. R. Štefánika – Airport Bratislava, a. s. (BTS) propagovalo túto výstavu na svojich stránkach sociálnych sietí a venovalo víťazom tašky s reklamnými predmetmi s logom bts.aero BRATISLAVA AIRPORT za čo im patrí veľká vďaka.

Vďaka patrí aj všetkým modelárom, fanúšikom a návštevníkom, organizátorom Štefánikovho krídla, Parku oddychu Inspiro a starostovi obce Ivanka pri Dunaji. Uvidíme sa zase o rok priatelia 😊

Autor: Miloš Kováč


Foto: Susi a MK

©2024 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?