Avioburgas – malé múzeum v Burgase

Leto je tradične obdobím dovoleniek, oddychu a relaxu. Slovenskí turisti vyhľadávajú dovolenky nielen doma, ale aj v zahraničí. Popri Chorvátsku, Turecku, Egypte a pod. slováci veľmi radi cestujú aj do Bulharska. Táto krajina leží na západnom pobreží Čierneho mora a medzi turistami je pomerne populárna, najmä pre svoje priaznivé ceny. Cestovné kancelárie po celom Slovensku ponúkajú pobyty po celom pobreží. No kým v minulosti sa lietalo do oboch prímorských letísk  – Varna a Burgas, v súčasnosti sa lieta viacmenej už len do južnejšie položeného Burgasu.

Letisko v Burgase už niekoľko rokov prevádzkuje Fraport, ktorý do letiska a prevádzky postupne investuje. Cestujúci majú zopár rokov nový terminál a mnohé letecké spoločnosti zaviedli do Burgasu nielen letné charterové, ale aj pravidelné linky. Ide najmä o nízkonákladových prevádzkovateľov, čo ponúka relatívne prijateľnú cenovú dostupnosť bulharského pobrežia.

Svoje chvíle čakania na odlet máte možnosť stráviť niekoľkými spôsobmi. Okrem už známej duty-free zóny, s množstvom obchodíkov, si môžete nakúpiť suveníry na poslednú chvíľu, najesť sa v reštaurácií, či z odletovej haly pozorovať prevádzku letiska. Pokiaľ sa Vám však nechce len tak sedieť v hale, odporúčame sa po odbavení batožiny prejsť von z terminálu a pozrieť si expozíciu malého, ale milého leteckého múzea Avioburgas, ktoré sa nachádza hneď vedľa parkoviska. Vstup do múzea je bezplatný a ponúka exponáty ako:

  • Tupolev Tu-154
  • Antonov An-2
  • Antonov An-14
  • Antonov An-12
  • Antonov An-24
  • Aero L-29
  • MiG-21
  • MiG-17
  • Mi-2

Pokiaľ by ste však mali chuť pozrieť si exponáty aj zvnútra, v pokladni je potrebné zaplatiť symbolický poplatok pár eur a okrem interiéru si môžete prezrieť aj niektoré nákladné priestory, prípadne konštrukčné časti lietadla. Nám sa pre krátky čas podarilo pozrieť si expozíciu len zvonku, čo však neovplyvnilo zážitok. Múzeum sa o exponáty postupne stará, čo je vidieť aj na niektorých rekonštruovaných častiach, prípadne obnovených náteroch lietadiel.

Po kliknutí na obrázok sa Vám zobrazí galéria múzea.

©2024 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?