Boeing 717 – Kompaktný kráľ regionálnych tratí

EC-MFJ Volotea Airlines Boeing 717

Lietadlo Boeing 717 je kompaktným a spoľahlivým dopravným strojom, ktorý sa stal obľúbeným vo svete regionálnej leteckej dopravy. V tomto článku sa pozrieme na jeho vývoj, výrobu a kabínu, ako aj na technické špecifikácie a letecké spoločnosti, ktoré ho v minulosti využívali.

Vývoj lietadla sa začal v 90. rokoch 20. storočia pod pôvodným názvom McDonnell Douglas MD-95. Tento stroj bol koncipovaný ako regionálne dopravné lietadlo pre krátke a stredné trasy. Neskôr, po spojení McDonnell Douglas s Boeingom, sa MD-95 premenovalo na Boeing 717.
Boeing 717 Volotea
Výroba lietadla Boeing 717 sa odohrávala v závode firmy Boeing v Long Beach v Kalifornii. Tohto malého, ale výkonného dopravného lietadla sa vyrobilo celkovo 156 kusov. Jednalo sa o stroj s nízkymi prevádzkovými nákladmi a schopnosťou prevádzky aj z menších a menej frekventovaných letísk.
EI-EXJ Volotea Airlines Boeing 717-2BL
Kabína lietadla je navrhnutá pre pohodlný a efektívny prevoz cestujúcich na regionálnych trasách. V závislosti od konfigurácie mohlo týmto lietaldom cestovať až 136 cestujúcich. Interiér bol koncipovaný tak, aby poskytoval cestujúcim pohodlné sedadlá a dostatok priestoru na krátkych letoch.

Lietadlo Boeing 717 bol poháňaný dvojicou motorov typu Rolls-Royce BR715. Tieto motory poskytovali dostatočný ťah pre prevádzku na krátkych a stredných trasách. Maximálny dolet tohto lietadla sa pohyboval okolo 3 800 kilometrov, čo znamená, že sa mohol presunúť aj na niektoré dlhšie vzdialenosti.

Vzletová hmotnosť sa pohybovala medzi 50 až 55 tonami, čo mu umožňovalo prevádzku aj z menších letísk s kratšími dráhami.

Lietadlo Boeing 717 bolo populárne medzi rôznymi regionálnymi leteckými spoločnosťami. Patrili sem spoločnosti ako Hawaiian Airlines, QantasLink, AirTran Airways a Delta Air Lines. Tieto spoločnosti využívali Boeing 717 na krátke a stredné trasy, čím zabezpečovali pohodlnú a spoľahlivú prepravu cestujúcich na rôznych destináciách.

Lietadlo Boeing 717 sa ukázalo ako úspešným stroj určený pre regionálnu leteckú dopravu. Jeho kompaktné rozmery, spoľahlivosť a efektívnosť ho urobili obľúbeným vo svete leteckých spoločností prevádzkujúcich krátke a stredné trasy. S pohodlnou kabinou a dostatočným doletom sa Boeing 717 stal významným hráčom v segmente regionálnych letov.

Tags:

©2024 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?