Boeing 777X pre Emirates

Čo sa dá kupiť za 76 miliárd dolárov? Napríklad 150 lietadiel. V roku 2013 počas Dubai Air Show Emirates uzavrelo s výrobcom lietadiel Boeing obchod za 76 miliárd dolárov. Jednalo sa o objednávku 150 kusov lietadiel Boeing 777X . 35 kusov lietadiel Boeing 777-8X a 115 kusov Boeing 777-9X. Tento obchod sa dostal svojou hodnotou na úplne prvé miesto v histórii predaja amerických lietadiel. Plánuje Emirates nahradiť Boeingy 777-300ER za Boeingy 777-8X a Airbusy A380 nahradiť Boeingami 777-9X?

Prvým dopravcom, ktorý zaradí koncom roku 2019 toto lietadlo do svojej flotily mala byť pôvodne nemecká Lufthansa, ktorá objednala v roku 2013 34 lietadiel. V ostatnej dobe ale prichádzajú od nemeckého prepravcu správy o prehodnotení objednávky resp. počtu objednaných kusov.

Celkovo je momentálne na „stole“ 326 objednávok na oba modely. Medzi objednávateľmi sú Etihad, Cathay Pacific, Qatar Airways, All Nippon Airways a Singapore Airlines.

V prípade leteckej spoločnosti Emirates analytici váhajú, aké ďalšie kroky blízkovýchodný prepravca podnikne. Hovorí sa o plánovanej kúpe ďalších lietadiel. Potenciálnymi kandidátmi sú Boeing 787 resp Airbus A350. Napriek technologickej vyspelosti Airbusu, podľa analytikov je pravdepodobnejšia objednávka Boeingov 787. Odborníci upozorňujú, že si Emirates týmto krokom výrazne zhoršuje vyjednávací priestor o kúpnej cene. Emirates sa v ostatných rokoch snažil konsolidovať flotilu.

Mať vo flotile len 2 modely lietadiel od 2 rozdielnych výrobcov výrazne znižuje náklady na maintenance, na druhej strane umožňuje lepšie diskutovať o kúpnej cene lietadiel. Či sa Emirates nakoniec prikloní k modelu flotily založenej iba na lietadlách od jedného výrobcu sa dozvieme pravdepodobne až čoskoro. Dubai Air Show 2017 sa blíži a možno sa opäť dočkáme rekordnej objednávky.

Zdroj: Gulf News
Fotografie: Boeing

©2021 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?