Bude zima, bude mráz – deicing a anti icing

Deicing na letisku Poprad Tatry

Zimné mesiace sú pre letectvo špecifické. Sneh, mrznúci dážď – to všetko môže výrazne skomplikovať prevádzku na letiskách. S príchodom zimy a prvých mrazov letiská oprášia špeciálnu techniku. Kým autá môžu jazdiť aj so snehom a námrazou na karosérii, v prípade lietadiel by to mohlo mať tragické následky. Preto je potrebné lietadlá zbaviť ľadu, snehu a námrazy a zároveň zabezpečiť, aby prípadná námraza nevznikala počas vzletu.

Práve odmrazovanie a nanášanie prípravkov na zabránenie vzniku námrazy môže spôsobiť meškanie lietadiel, ktoré je ale akceptovateľné.

Deicing Denver 2

Čo je odmrazovanie (deicing)?

Primárnou úlohou odmrazovacích mechanizmov je odstrániť ľad, sneh a námrazu z kritických plôch na lietadlách. Jedná sa hlavne o vertikálne a horizontálne riadiace plochy, klapky a mechanizácie krídel. Autá obsahujú nádrže na odmrazovaciu tekutinu a za pomoci špeciálnych hydraulických plošín operátori odstránia z kritických plôch všetok problematický materiál.

Aké druhy odmrazovacích tekutín sa používajú?

Vo väčšine prípadov sa používajú 2 druhy tekutín – Typ 1 a Typ 4. Primárnou zložkou je propylén glykolu. V minulosti boli používané zlúčeniny etyl glykolu, ale keďže je toxický pre životné prostredie, prešlo sa na použitie kvapaliny na báze propylén glykolu. Napriek tomu, že propylén glykol nie je natoľko toxický pre životné prostredie, odmrazovanie na letiskách sa vykonáva na špeciálnych plochách, kde dochádza k zadržiavaniu kvapaliny, ktorá stečie na zem.

Plane Being De-Iced

Kvapalina Typu 1 má oranžovú alebo červenkastú farbu a používa sa na odstraňovanie ľadu a snehu. Pred aplikáciou sa  zahrieva na teplotu až 82C a mieša sa s vodou. Chemické vlastnosti glykolu spôsobia zníženie bodu mrznutia vody, zatiaľ čo teplota kvapality a jej vysoký tlak aktívne odstránia ľad. Kvapalina Typu 4, väčšinou zelenej farby, zabraňuje vzniku námrazy a ľadu. Používa sa v prípade, že hrozí mrznúci dážď alebo sneženie. Neriedi sa počas nanášania s vodou. Kvapalina pokryje aktívne riadiace prvky lietadla a zabráni tak vzniku námrazy počas rolovania a vzletu (anti icing). Vie ochrániť lietadlo po dobu približne 45 minút.
A ak sa pýtate, že prečo majú obe tekutiny takú výraznú farbu, tak odpoveď je jasná. Je potrebné aby bolo jasne vidieť, ktoré časti lietadla sú už ošetrené anti icing tekutinou.

Kedy je odmrazovanie potrebné?

Žiadne lietadlo kontamimované námrazou, ľadom alebo snehom nesmie vzlietnuť. Napriek tomu, že cestujúcim sa môže zdať, že vonku je teplo resp svieti slniečko, povrch lietadla počas dlhodobého státia (hlavne počas noci) môže mať veľmi nízku teplotu. Aj v tomto prípade je potrebné odmrazovanie a prípadne aj nanášanie kvapaliny zabraňujúcej vzniku námrazy. Rozhodnutie, či dôjde k odmrazovaniu je v právomoci kapitána.

Tags:

©2024 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?