De Havilland Canada DHC-8 alebo Dash 8

OE-LGA Austrian Airlines De Havilland Canada DHC-8-402Q Dash 8

Lietadlo Dash 8, tiež známe ako De Havilland Canada DHC-8, je populárne turbovrtuľové lietadlo používané na regionálne letecké trate. Vyvinuté kanadskou spoločnosťou de Havilland Canada (neskôr zakúpenou spoločnosťou Bombardier Aerospace), Dash 8 je známe svojou spoľahlivosťou, hospodárnosťou a schopnosťou prevádzky z krátkych a menej rozvinutých letísk.

Vývoj lietadla Dash 8 sa začal v 70. rokoch 20. storočia. Spoločnosť de Havilland Canada vyvíjala toto lietadlo ako nástupcu svojho predchádzajúceho modelu Dash 7. Cieľom bolo vytvoriť moderné turbovrtuľové lietadlo s vyšším výkonom, nižšími prevádzkovými nákladmi a schopnosťou prevádzky na krátkych a menej vybavených letiskách. Počas vývoja bolo zohľadnené aj zvýšenie komfortu cestujúcich a efektívnejšie využitie paliva.

Výroba lietadla Dash 8 prebiehala v továrni spoločnosti de Havilland Canada v Toronte a neskôr aj v továrni spoločnosti Bombardier Aerospace v Kanade. Lietadlá boli montované z rôznych komponentov, ktoré boli vyrábané v rôznych závodoch po celom svete.
LX-LGG Luxair Bombardier DHC-8-402Q Dash 8
Kabína lietadla Dash 8 je navrhnutá tak, aby poskytovala cestujúcim maximálny komfort a priestor. Kabína je vybavená pohodlnými sedadlami s dostatočným rozostupom, aby sa zabezpečilo pohodlie počas letu. Vzhľadom k regionálnemu charakteru lietadla je kabína menšia a ponúka miesto pre obmedzený počet cestujúcich.
Lietadlo sa vyrába od roku 1983 a vzniklo vo viacerých verziách.
DHC-8-100 (Q200)bolo nasadené do služby v roku 1984 a slúžilo na prepravu 37 až 39 cestujúcich. Maximálna vzletová hmotnosť bola 15,600kg.
VH-QQB Skytrans De Havilland Dash 8-100
DHC-8-200 bola rovnaká ako verzia Dash DHC-8-100, len došlo k inštalácii výkonnejších motorov.
DHC-8-300 (Q300) vznikla predĺžením trupu 3,43 metra, čím došlo k zvýšeniu kapacity na 50-56 cestujúcich. Maximálna vzletová hmosnosť bola zvýšená na 19,500kg.
OE-LTN / © Airliners.sk
DHC-8-400 (Q400) vznikla predĺžením trupu o ďalších 6,83 metra (o 10,26 metra oproti verzii DHC-8-100). Kapacita lietadla dosahuje 82-90 cestujúcich a maximálna vzletová hmotnosť stúpla až na 30,481kg.
DHC-8-402Q YL-BBW Air Baltic

Lietadlo Dash 8 je vybavené dvoma turbovrtuľovými motormi, ktoré poskytujú dostatočný ťah a výkon pre prevádzku na regionálnych letiskách. Špecifický typ a výkon motorov sa môže líšiť v závislosti od konkrétneho modelu Dash 8. Medzi najbežnejšie používané motory patria Pratt & Whitney Canada PW100 a General Electric CT7.

Maximálny dolet lietadla Dash 8 sa líši v závislosti od konkrétneho modelu a varianty, ale obvykle sa pohybuje medzi 1 500 až 3 000 kilometrami. Toto robí z lietadla Dash 8 ideálne dopravné prostriedok pre krátkodobé lety a prepojenie odľahlých oblastí s väčšími mestami.

Vzletová hmotnosť lietadla Dash 8 sa tiež môže líšiť v závislosti od modelu a varianty. Všeobecne sa pohybuje medzi 17 000 až 30 000 kilogramov. Vysoká vzletová hmotnosť umožňuje lietadlu prepraviť väčší počet cestujúcich a nákladu na kratších regionálnych letoch.

Lietadlo Dash 8 sa stalo populárnym v regionálnom letectve a bolo používané mnohými leteckými spoločnosťami po celom svete. Niektoré z leteckých spoločností, ktoré ho používali v minulosti, zahŕňajú Air Canada Jazz, Flybe, Horizon Air a Porter Airlines. V súčasnosti ho využívajú spoločnosti ako WestJet Encore, QantasLink, Ethiopian Airlines, SpiceJet a mnohé ďalšie. Toto svedčí o flexibilite a spoľahlivosti lietadla Dash 8 v regionálnom letectve.

Lietadlo Dash 8 sa stalo ikonou regionálneho letectva a ponúka spoľahlivú a efektívnu dopravu na kratších trasách.

Tags:

©2024 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?