Do Žiliny priletí Jumbolino.

 

V dňoch 23.26. 07. sa má na žilinskom letisku objaviť zaujímavý návštevník – britský letecký dopravca s lietadlom britskej výroby, konkrétne pôjde o Jota Aviation (člen skupiny Jota Group) a lietadlá budú typu BAe 146 resp. RJ85.

 

© Letisková spoločnosť Žilina, a.s.

 

Aj keď má žilinské letisko relatívne krátku vzletovo-pristávaciu dráhu, konkrétne najkratšiu zo všetkých slovenských letiskových spoločností, merajúcu len 1150 metrov, lietadlo tohto typu je schopné s určitými prevádzkovými obmedzeniami využiť služby tohto letiska, ako tomu bolo napr. aj v minulosti po prílete futbalistov FC Chelsea. Tí využili BAe 146-200 iného britského dopravcu, Cello Aviation vo VIP konfigurácii.

 

Dané lietadlo sa používa primárne na letoch na krátke vzdialenosti a na regionálne lety. Aj keď má 4 motory, je v porovnaní s inými lietadlami svojej generácie veľmi tiché (preto bolo na trh uvedené pod názvom WhisperJet a cargo verzia sa volá Quiet Trader) a používa sa aj pri letoch na mestské letiská, keďže potrebuje len relatívne krátku vzletovo-pristávaciu dráhu aj pri plnom zaťažení.

 

© Letisková spoločnosť Žilina, a.s.

 

Pre odlet zo Žiliny lietadlo potrebuje určité obmedzenia, ale keďže sa plánuje len 30 cestujúcich na každom lete, dĺžka dráhy nepredstavuje žiaden problém.

 

© Airliners.sk / Jumbolino na letisku Bratislava

 

Tento rok sa na žilinskom letisku očakávajú 4 lety tohto lietadla z letiska Southend pri Londýne, zároveň aj domovskej základe resp. bázy leteckého dopravcu Jota Aviation z dôvodu prezentácie nových áut automobilky KIA, ktorá sídli v Tepličke nad Váhom.

 

Tags:

©2024 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?