Elektrický pushback na diaľkové ovládanie – inovácie vo svete handling techniky

Prednedávnom zverejnila britská letecká spoločnosť British Airways tlačovú správu British Airways pushes new technology in aviation first, v ktorej popisuje zavedenie elektrického pushback vozidla na diaľkové ovládanie do skúšobnej prevádzky. My sa teraz na tento spôsob vytláčania lietadiel bližšie pozrieme 🙂

Inovácie sú vo svete leteckej dopravy akýmsi hnacím motorom. V rámci aktivít znižovania emisií, opotrebenia motorov a pod. existujú okrem klasických motorových pushback vozidiel, akými sú napr. vozidlá od výrobcu Goldhofer aj iné alternatívy. Na krátke vzdialenosti začala v roku 2017 britská spoločnosť British Airways v spolupráci s letiskom Londýn – Heathrow využívať diaľkovo ovládateľné elektrické pushback vozidlá Mototok.

Vytláčanie lietadla pomocou elektrického vozidla Mototok [Zdroj: BA]

Mototok je malé elektrické pushback vozidlo, ktoré je poháňané dvoma elektromotormi s elektricky riadenými otáčkami. To umožňuje vozidlu zabezpečiť dostatočný výkon, ale zároveň aj veľké manévrovacie možnosti, čo podľa výrobcu umožňuje potenciálne zvýšiť kapacitu parkovacích miest na aprone o niekoľko desiatok %. Zároveň je vozidlo možné využívať na vnútro-hangárové presuny lietadiel, prípadne efektívne vytláčanie lietadiel od gate-u až na aktívnu pojazdovú dráhu. Mototok dokáže vytlačiť lietadlá do maximálnej hmotnosti 195 000 kg pričom nepotrebuje vodiča. Operátor s diaľkovým ovládaním sa pohybuje počas vytláčania lietadla v blízkosti vozidla a lietadla, takže má dostatočný rozhľad o aktuálnej situácií na aprone a dokáže podstatne skôr zareagovať na prípadné problémy.

British Airways v spolupráci s letiskom momentálne aktívne využívajú už 5 takýchto vozidiel, ktoré pomohli vytlačiť bezpečne lietadlá typu A320 a pod. s viac ako 100-tisíc cestujúcimi na palube. Po ukončení testovacej prevádzky sa uvažuje o rozšírení používania tohoto efektívneho vytláčania a letisko zároveň uvažuje modernizovať vybavenie apronu, pričom zriadi špeciálne nabíjacie stanice pre Mototok.

Vytláčanie lietadla pomocou elektrického vozidla Mototok [Zdroj: BA]

Veríme, že takýto jednoduchý spôsob vytláčania sa postupne rozšíri po letiskách v celej Európe. Pri existujucom tlaku na neustále znižovanie emisií je možné predpokladať, že v budúcnosti budú lietadlá tesne pred aktívnu dráhu dopravovať takéto diaľkové elektrické vozidlá a piloti budú nahadzovať a zahrievať motory až tesne pred vstupom na aktívnu vzletovú a pristávaciu dráhu.

 

©2023 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?