Európska databáza leteckej informačnej príručky AIP

Plánujete let do zahraničia a neviete nájsť potrebné informácie, mapy, alebo poplatky na internete? V nasledujúcom článku Vám bližšie popíšeme jednoduchý spôsob, ako sa k potrebným informáciam, pravidlám a postupom v jednotlivých európskych štátoch dostať.

Európska organizácia pre bezpečnosť letovej prevádzky – Eurocontrol už dlhšiu dobu zbiera a publikuje na svojich stránkach EAD dostupné údaje z Leteckých informačných služieb AIS každej európskej krajiny. Tieto dáta sú následne v zrozumiteľnej forme ďalej šírené prostredníctvom akejsi databázy Leteckých informačných príručiek AIP. Databáza bola na začiatku októbra 2017 inovovaná, dostala nový vzhľad, rýchlejšie reakcie a prehľadnejšie usporiadanie, takže dáta sú prezentované v rovnakej forme, akú ponúka napr. slovenský projekt AIM online pochádzajúci zo štátneho podniku Letové prevádzkové služby SR.

Ako sa k týmto dátam dostať? Je to veľmi jednoduché. Stačí sa zaregistrovať a vytvoriť si konto EAD – basic na stránkach európskej AIS databázy. Po vyplnení registračného formulára a aktivovaní Vášho prístupu je prístup do databázy úplne bezplatný, pričom máte k dispozícií neraz nielen anglickú, ale aj národnú jazykovú mutáciu danej leteckej informačnej príručky AIP.

Prístupová stránka do Eurocontrol EAD basic

Po prihlásení sa do databázy je potrebné kliknúť na horný ovládací panel a zvoliť si stránku AIP Library, vybrať si potrebnú krajinu, jazykovú mutáciu AIP-u, hľadanú časť príručky AIP a následne môžete študovať zobrazené informácie.

Vzhľad databázy Leteckej informačnej príručky AIP

Príklad mapy letiska Bratislava LZIB/BTS

 

Prajeme Vám veľa úspešných zahraničných výletov. 🙂

©2024 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?