First in Business – Qatar QSuite

8. marca sa otvorili brány svetovej výstavy cestovného ruchu ITB Berlin 2017. Nám sa podarilo byť pri slávnostnom otvorení a zmapovať novinky z oblasti leteckej dopravy.

Letecké spoločnosti sa aj tento rok predháňali v uvádzaní noviniek. Emirates plánoval predstaviť vylepšený bar v A380, Air New Zealand plánoval predstaviť novú kabínu obchodnej triedy. Trhákom ale malo byť predstavenie prevratnej novinky v podaní Qatar Airways. Už uniknuté snímky a šuškandy na rôznych leteckých serveroch a fórach v náznakoch uvádzali, že letecká spoločnosť majúca svoj domovský prístav v Dohe plánuje uviesť úplne nový koncept kabíny pre obchodnú triedu.

Slávnostné predstavenie bolo naplánované na 11:00 a sprevádzalo ho umelecké baletné vystúpenie. Približne stovka novinárov vrátane blogerov z celého sveta ale zbystrila pozornosť, keď predseda predstavenstva spoločnosti Qatar Airways, jeho veličenstvo Akbar Al Baker, odhalil oponu a predstavil QSuite. Slogan znie First in Business a jasne vystihuje, čo QSuite prináša cestujúcim. Prináša im komfort, ktorý doteraz mohli zažiť iba cestujúci prvej triedy a to aj iba u niektorých prepravcov.

QSuite v podaní Qatar Airways prináša totiž uzavreté kóje, flexibilné kóje pre cestujúce dvojice a v neposlednej rade možnosť vytvoriť privátny priestor pre štyroch cestujúcich. Poďme ale pekne po poradí a predstavme si kóje pre jednotlivcov.

Ich dizajn je rovnako ako v obchodnej triede v Airbusoch A350 resp. Boeingoch 787 založený na kvalitných materiáloch a zemitých farebných odtieňoch v kombinácii s firemnou tmavofialovou farbou.

Qatar Qsuite - konfigurácía pre jedného cestujúceho

Qatar Qsuite – konfigurácía pre jedného cestujúceho

Druhou konfiguráciou QSuite je dvojica sedadiel v strednej časti, ktoré je možné veľmi ľahkou úpravou prepojiť navzájom. Vzniká tak priestor na rozhovor so spolucestujúcim. Keďže QSuite sú vybavené lie-flat sedadlami, v tomto prípade vzniká komfortné dvojlôžko. Ako na tlačovej konferencii humorne poznamenal Akbar Al Baker, je to skvelá príležitosť pre partnerov, ako si spríjemniť dlhý spoločný let 😉

Qatar Qsuite - konfigurácía pre dvoch cestujúcich

Qatar Qsuite – konfigurácía pre dvoch cestujúcich

Qatar Qsuite - lôžková konfigurácía pre dvoch cestujúcich

Qatar Qsuite – lôžková konfigurácía pre dvoch cestujúcich

Úplnou novinkou v segmente obchodnej triedy je konfigurácia pre 4 cestujúcich. Už podľa priložených fotografií máte približnú predstavu o tejto novinke. Možnosť viesť stretnutie vrátane možnosti viesť konferenčný hovor počas letu nie je vymoženosť, ktorú by sme často videli v ponuke iných leteckých spoločností.

Qatar Qsuite - konfigurácía pre štyroch cestujúcich

Qatar Qsuite – konfigurácía pre štyroch cestujúcich

Qatar Airways nebude nasledovať kroky iných leteckých spoločností a nepredstavilo koncept, ktorý bude dostupný až v priebehu niekoľkých rokov. QSuite by malo byť nasadené už v júni tohto roka na linke Doha-Londýn. Neskôr sa pridá linka do Paríža a do New Yorku.
Zaujímovosťou je, že 42 sedadiel v novej konfigurácii zaberá rovnakú plochu ako doterajších 42 miest. Znamená to, že Qatar Airways sa podario na rovnakú podlahovú plochu vtesnať oveľa viac komfortu a kvality. Z dôvodu rôznej šírky trupu budú nové sedadlá postupne inštalované do všetkých 45 kusov lietadiel typu Boeing 777. Relatívne nové Boeingy 787, ktorých má Qatar Airways vo svojej flotile 30 kusov, dostanú v priebehu niekoľkých rokov úplne nové vybavenie obchodnej triedy. 6 Airbusov A380 z dôvodu špecifického tvaru kabíny nebudú prestavané a vybavené QSuite. Chystá sa však špeciálna konfigurácia obchodnej triedy aj pre tento typ.
Zaujímavou informáciou je rozhodne to, že Qatar Airways sa nevydá cestou vytvárania sekcié prémiovej turistickej triedy. Na projekčných doskách je už ale návrh úplne novej kabíny turistickej triedy, ktorá bude predstavená v najbližších rokoch.

Tags:

©2024 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?