Hurikán Irma

Už niekoľko dní sme svedkami toho, ako sa hurikán Irma, ktorý vznikol z tropickej búrky, presúva po karibskej oblasti a pácha obete na životoch a veľké materiálne škody. Internet obleteli zábery ničivých poryvov vetra, ktoré dosahujú rýchlosť miestami až 295 km/h. Hurikán Irma sa už stihol zapísať do meteorologických tabuliek rekordov. Patrí k najdlhšie trvajúcim hurikánom kategórie 5, keď rýchlosť vetra 295 km/h pretrvávala až 34 hodín.

Irma nám ukázala, že príroda má stále navrch a človek nie je pánom prírody. Množstvo zmeškaných a zrušených letov, poškodené letiská a letišná technika sú smutnou vizitkou. Na druhej strane lietadlá nám lietadlá aj pomáhajú lepie pochopiť zákonitosti prírody.

Z pohľadu leteckej dopravy došlo k viacerým udalostiam:

Lety leteckých spoločností v oblasti Karibiku

Cestovné kancelárie celého sveta sa snažili ochrániť svojich dovolenkárov pred hurikánom. S informáciami, ktoré upresňovali predpokladaný pohyb Irmy došlo preto k výraznému nárastu pohybov lietadiel v oblasti. Airberlin, Tui, AirEuropa, Iberia a ďalšie letecké spoločnosti vyslali svoje diaľkové lietadlá smerom do Karibiku.

Letecká spoločnosť Air Transat poslala do oblasti až 10 lietadiel. 7 do Punta Cana, 2 do Puerto Plata a 1 do Samany.

Zaujímavosťou môže byť let číslo DL431 spoločnosti Delta Airlines z amerického New Yorku (JFK) do San Juanu (SJU), ktorému sa napriek nepriazni počasia a hlavne vďaka skvelej spolupráci pilotov, dispečerov a pozemnej kontroly, poradilo pristáť na cieľovom letisku už počas prebiehajúceho hurikánu. Lietadlo bolo v priabehu 50 minút pripravené na odlet. Stačí, keď sa pozriete na priložený priebeh príletu a odletu a zistíte, že v tomto prípade išlo o minúty a prípadný neskorší odlet by bol prakticky nemožný.

Výskumné lety

Vedecká vládna agentúra Národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA) vyslala do oblasti až 3 lietadlá, špeciálne vybavené na sledovanie hurikánov. Jedná sa o 1 Gulfstream IV (registrácia N49RF a označenie Gonzo) a o 2 lietadlá typu Lockheed WP-3D Orion (registrácia N42RF s označením Kermin the Frog a N43RF s označením Miss Piggy). Všetky tieto lietadlá výkonali v ostatných dňoch viacero pozorovacích a výskumných letov v okolí hurikánu Irma, respektíve priamo v hurikáne. Všetky budú slúžiť k zlepšovaniu možností včasnej detekcie tropických búrok a hurikánov.

Letisko St. Maarten (SXM)

Došlo k výraznému poškodeniu zariadení a budov na letisku St. Maarten.

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

©2018 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Log in with your credentials

Forgot your details?