Koordinačné cvičenie záchranných zložiek

V utorok 29.5.2018 sa na letisku M.R.Štefánika uskutočnilo cvičenie záchranných zložiek.

Približne 150 figurantov zo Strednej zdravotníckej školy Trnava či Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva UKF v Nitre dostalo za úlohu simulovať obete leteckého neštastia,  pri ktorom sa lietadlo pri pristávaní rozlomí na dve časti a ľudia sú rozhádzaní po dráhe. Časť z nich naopak ostane v lietadle.

20:12 farebný dym z dymovnice signalizuje zahájenie cvičenia.

Dymovnica odštartovala cvičenie

 

Do 3 minút od nahlásenia musia byť letiskový hasiči na mieste nehody. Lietadlo a figuranti sú umiestnení na začiatku dráhy 13.

Medzitým tí ktorí sa nachádzali v lietadle použili na únik nafukovacie šmyklavky (escape slides).

 

Hasiči najskôr musia uhasiť požiar a zaistiť lietadlo a až potom môžu prísť na rad zdravotníci a začať s triedením a ošetrovaním zranených.Emergency drill

 

Situáciu v okolí monitoroval aj vrtuľník Bell-429 Letky ministerstva vnútra SR (reg.OM-BYD)

Do niekoľko minút na pokyn operačného strediska prichádzaju ďalšie posily z okolitých staníc z Bratislavy.Okolie nehody nakoniec ešte prehľadávali policajti so psami pre prípad, žeby niektorí preživší v šoku odbehli.
Cvičenie skončilo krátko pred polnocou.

Podľa hovorkyne Letiska Bratislava, Veroniky Ševčíkovej, je letisko povinné každé 2 roky absolvovať nácvik leteckej nehody a koordinácie záchranných zložiek, kde sa preverí pripravenosť a reakčný čas jednotlivých útvarov.

Na zásahu sa podiealali hasičské a záchranné, bezpečnostné a prevádzkové zložky Letiska Bratislava, Life Star Emergency, OZ Salus Vitalis, Slovenský Červený kríž, Asociácia samaritánov SR, Hasičský a záchranný útvar hlavného mesta SR Bratislavy, operačné strediská zložiek integrovaného záchranného systému a policajného zboru SR.

Na cvičenie bolo použité lietadlo TU-154M reg.OM-BYR Letky Ministerstva vnútra. Lietadlo DHL nebolo použité, nakoľko sa simulovala nehoda lietadla s pasažiermi. Airbus A300 (DHL) je cargo verzia 😉

Tags:

©2024 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?