Kúpili by ste si lietadlo v ktorom lietal Elvis?

Lockheed Jetstar, ktorý patril Elvisovi Presleymu

Každý pravdepodobne pozná kráľa rock and rollu – Elvisa Presleyho. Miláčik žien, obdivovaný mužmi. Spevák a herec, ktorý mal na konte 31 filmov a nespočetné množstvo piesní. To čo ste ale o ňom pravdepodobne nevedeli je to, že od roku 1962 bol majiteľom lietadla Lockheed Jetstar. Toto prúdové lietadlo vlastnil Elvis spolu so svojim otcom Vernonom.

Lockheed Jetstar patril v 70tych rokoch k najväčším súkromným lietadlám vo svojej triede. Kapacita bola 10 pasažierov a 2 členovia posádky. Hlavnou odlišnosťou oproti iným súkromným lietadlám bolo použitie štyroch prúdových motorov Pratt & Whitney JT12A-8, každý s ťahom 14.7 kN. Druhou výraznou odlišnosťou sú 2 prídavné nádrže umiestnené pod krídlami. Nádrže v krídlach a prídavné nádrže dokázali pojať celkovo 8.1 tony paliva, čo umožňovalo maximálny dolet na úrovni 4.000 km pri užitočnom zaťažení 1.588 kg. Maximálna rýchlosť lietadla bola 912 km/h vo výške 21.000 stôp.

Vráťme sa ale späť k lietadlu registrácie N4258P, ktoré vlastnil Elvis. 27. mája tohto roku bola ukončená dražba tohto lietadla. Vyvolávacia cena bola stanovená na 10.000 USD. Očakávaná predajná cena bola 2.000.000USD – 3.500.000 USD. Nakoniec sa lietadlo, ktoré posledných 30 rokov strávilo v Novom Mexiku na letisku v Roswelli, predalo za sumu 430.000 dolárov.

Vybavenie lietadla bolo naozaj komfortné. Samozrejme, podliehalo Elvisovmu vkusu. Červené koberce, interiér ladený v tónoch zlatej farby, použité luxusné materiály. Jediná škoda je tá, že lietadlo sa nepredáva vrátane pohonných jednotiek a že interiér pilotnej kabíny nahlodal zub času.

Celá fotogaléria

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

©2018 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Log in with your credentials

Forgot your details?