Bratislava má nový letiskový špeciál Rosenbauer Panther 6×6

Letiskový hasičský špeciál Rosenbauer Panther 6x6

Dnes bol na Letisku Milana Rastislava Štefánika v Bratislave za účasti ministra dopravy a predstaviteľov manažmentu letiska predstavený nový letiskový hasičský špeciál Rosenbauer Panther 6×6.

Sychravé a studené počasie neodradilo zástupcov médií, ktorí sa zúčastnili na slávnostnom predstavení noveho prírastku do rodiny hasičskej techniky na letisku v Bratislave. Hasičská stanica, ktorá sa nachádza v blízkosti križovania vzletových a pristávacích dráhach má vo svojich útrobách viacero hasičských vozidiel. Keďže už niektoré z nich dosiahli vek dospelosti, nastal čas na obmenu vozového parku. Ešte v novembri si hasičský oddiel letiska prevzal nový Rosenbauer Panthr 6×6. Poďme sa na toto vozidlo pozrieť bližšie.

Letiskový hasičský špeciál Rosenbauer Panther 6x6

Letiskový hasičský špeciál Rosenbauer Panther 6×6


Ako už typové označenie napovedá, vozidlo je postavené na podvozku 6×6, čiže na 3 nápravách, pričom všetky su hnané. Kolesá majú kotúčové brzdy a nápravy sú vybavené uzávierkami diferenciálov. Pohotovostná hmotnosť špeciálu je až 36 ton. Podvozok je chránený pred ohňom tryskami, ktoré slúžia na ochladzovanie podvozku. Prietok predných trysiek pred predným podvozkom je približne 100 litrov za minútu.
Detail chladenia podvozku vozidla

Detail chladenia podvozku vozidla


Dostať tento kolos do pohybu nie je len tak a preto sa “pod kapotou” nachádza nadštandardne výkonný šesť valcový motor Volvo o objeme 16 litrov, výkone 515 kW a s krútiacim momentom až 3 150 Nm. Automatická prevodovka je 6 stupňová a umožní dosiahnuť maximálnu rýchlosť až 115 kilometrov za hodinu. Zrýchlenie pri maximálnej hmotnosti je z 0 na 80 km/h za 32 sekúnd. Podľa veliteľa hasičov p. Miroslava Sedláčka je potrebné, aby sa vozidlo dostalo k horiacemu lietadlu do 3 minút od nahlásenia.
Neznalé oko zaujme odlišná stavba tohto vozidla. Keďže sa jedná o zásahový špeciál, je mu podriadený aj vzhľad. Priestranná kabína Pantheru s výrazným čelným sklom poskytuje útočisko vodičovi a 4 ďalším hasičom. Na bratislavskom letisku je štandardná posádka špeciálu zložená z vodiča a strojníka. Zaujímavosťou je, že všetky sedadlá okrem sedadla vodiča majú v sebe integrované držiaky dýchacích prístrojov.
Pracovisko vodiča s displejmi z kamier a termovízie

Pracovisko vodiča s displejmi z kamier a termovízie


K štandardnej výbave patrí predná lafeta uložená v strede prednej masky pod čelným sklom. Je diaľkovo ovládaná z kabíny a umožňuje hasiť aj počas jazdy. Druhou špecifickou výbavou je rameno uložené v hornej časti Panthera. Na konci ramena je kamera vybavená termovíziou a hlavne druhá lafeta určená k hasičskému zásahu. Hydraulické rameno Rosenbaum HRET (Hi Reach Extendable Turret) umožňuje vysunutie do výšky 14 metrov, prípadne 11 metrov pred vozidlo. Rameno zvláda natočenie do uhlu maximálne 30° do oboch strán. Menší rozsah natočenia ramena je daný tým, že nie je potrebné aby malo vozidlo pomocné podpery zabraňujúce prevrhnutiu vozidla. Dostrek lafety je v základnej pozícii až 90 metrov, pri prietoku 6 000 litrov vody za minútu.
Uložné priestory po oboch stranách vozidla Rosenbauer Panther 6×6 obsahujú štandardnú hasičskú výzbroj a výstroj pozostávajúcu z hadíc, prúdnic a aj vyslobodzovcieho náradia.
Zadné úložné priestory s vyslobodzovacím náradím

Zadné úložné priestory s vyslobodzovacím náradím


Kapacita nádrží na vodu je 12 500 litrov. Ďalej má vozidlo nádrž na 1 500 litrov peniva a 250 kg hasiaceho prášku.
Už z popisu vlastností tohto vozidla musíme uznať, že značnou mierou zvýši kvalitu vybavenia stanice. Veríme, rovnako ako minister dopravy Andrej Doležal pri slávnostnom krste poznamenal, že Rosenbauer Panther 6×6 bude zasahovať v ostrých výjazdoch čo najmenej.
A možno vás bude zaujímať, koľko stojí takáto hračka v plnej výbave? Pripravte si minimálne 900.000 EUR bez DPH.

 

 

©2024 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?