Lietanie po víruse

CRJ-900LR Lufthansa Cityline

V marci do Európy dorazil Coronavírus a cestovný ruch sa zo dňa na deň prakticky zastavil. V súčasnosti už letecké spoločnosti pomaly začínajú obnovovať lety. Dozvuky vírusu je ale vidieť všade naokolo – neobišlo to ani cestovanie. Že to ale nie je až také hrozné som si mal možnosť vyskúšať na krátkom skoku z Viedne do Mníchova.
Lufthansa group ponúka v súčasnosti na trase Viedeň – Mníchov 4 lety denne (po dva Austrian aj Lufthansa). Z letového poriadku je zrejmé, že COVID znížil nielen frekvenciu letov ale aj ponúkane kapacity na prevádzkovaných letoch. Minulý rok som letel z Frankfurtu do Viedne s A340-600. Dnes je na podobný let nasadzované to najmenšie čo spoločnosť vo flotile má a v autobuse do lietadla nakoniec postáva len 23 ľudí.

letisko Mníchov

letisko Viedeň

To, že sa vírus ešte nevzdal, pripomínajú spoločnosti hneď pri nakúpe leteniek. Ďalšie upozornenie bolo pribalené pri check-ine. Tu je najskôr potrebne potvrdiť že cestujúci za posledných 14 dní neprišiel do kontaktu s nikým, kto mal pozitívny test na COVID, nie je v povinnej karanténe a podobne. Na letiskách sú samozrejmosťou povinné rúška, všadeprítomná dezinfekcia a odstupy. Letisko ale inač pôsobí smutne. Haly, ktoré by za iných okolnosti boli na poludnie koncom júna preplnené cestujúcimi, zívajú prázdnotou a mnohé obchody sú zavreté. Všetky lety z Viedne sú zatiaľ odbavované len z terminálu 3. Pri nástupe do lietadla dostal každý dezinfekčné utierky, počas letu papier s informáciami o Covid situácií v Nemecku a povinnej karanténe pri príchode z niektorých krajín. Prekvapivo však už všetko ostatné prebieha klasicky. Rátal som napríklad s meraním teploty na letiskách, no ani na jednom som nič také nepostrehol a aspoň počas letu som aj na chvíľku zabudol, že nejaký vírus existuje.

CRJ-900LR

Obsadenosť CRJ 900 – približne 25%

Odľahčenie na záver. Ak niekto niekedy túžil prejsť kontrolou na veľkom letisku bez akéhokoľvek čakania, teraz je ta správna chvíľa. A áno, aj tie najlukratívnejšie oddychové zóny v termináli sú celý deň prázdne. Časom sa situácia určite vráti do normálu. Zatiaľ sú však letiská vyľudnené a cestovanie je napríklad aj o prekonávaní osobných rekordov v dobe nosenia rúška. A možno práve teraz je ta chvíľa kedy sa oplatí pozrieť si niektoré inač preplnené miesta bez turistov a podporiť pri tom aj letecké spoločnosti.

David Dolinay

Tags:

©2023 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?