Lietanie s deťmi

Iste sa vám počas lietania po svete stalo, že s vami letel niekto s dieťaťom alebo sami máte doma drobizg a zvažujete lietanie s deťmi. S rozmachom lietania a dostupnejšími letenkami lieta stále viac a viac rodičov s deťmi. Či už na dovolenku alebo len na predĺžený víkend. Dnešný článok je venovaný práve tomu, ako cestovať s deťmi.

Detský pás

Detský pás

Kojenec (0 – 2 roky) (infant)

Prepravovať dieťa vo veku do 2 rokov je možné viacerými spôsobmi. Prvým je cestovať s dieťaťom na kolenách. Letecké spoločnosti umožňujú takúto prepravu a sú na ňu pripravené. Pri kúpe letenky je potrebné zakúpiť letenku aj pre dieťa, aj keď v prípade, že nebude mať vlastnú sedačku, sú ceny naozaj prijateľné – pohybujú sa približne na 10% z štandardnej ceny letenky. Pred letom vám letušky prinesú špeciálny pás, ktorý sa pripojí k vášmu.

postieľka na diaľkových letoch

postieľka na diaľkových letoch

 

Druhou z možností, hlavne pri diaľkových letoch, je prenosná detská postieľka (bassinet). Diaľkové lietadlá bývajú zvyčajne vybavené možnosťou pripevnenia špeciálnej detskej postieľky, ktorá umožní cestovať vášmu kojencovi ako v prvej triede – lie-flat 🙂 Dieťa môže prespať celý let v postieľke s rodičmi nablízku.

TUV nálepka na sedačke

TUV nálepka na sedačke

Treťou z možností je prepravovať dieťa v autosedačke, ktorá spĺňa podmienky na použitie v lietadle. V takomto prípade je ale potrebné zakúpiť pre dieťa sedadlo, pričom cena letenky sa bude pohybovať približne na hodnote 70% z štandardnej ceny letenky. Ako sme už uviedli, treba si dať pozor na to, aby detská autosedačka mala jasne označené, že je vhodná aj na použitie v lietadle (FAA resp TUV). Pri výbere autosedačky si ale dávajte pozor na šírku sedačky, aby neprekračovala maximálnu šírku, ktorá je väčšinou 42cm a aby sedačka bola koštrukčne prispôsobená na upevnenie prostredníctvom dvojbodového pásu.

Dieťa (staršie než 2 roky) (child)

Dieťa staršie než 2 roky musí mať v lietadle zakúpené vždy vlastné sedadlo. Keďže sedadlá v lietadlách majú iba dvojbodové zapínanie, použitie „podsedáku“ z auta sa nedoporučuje.

Kočík

Ak využívate na prepravu dieťaťa kočík, je možné ho zobrať zo sebou takmer až do lietadla a počas boardingu ho odovzdáte letuškám pri lietadle. Kočík bude cestovať v batožinovom priestore lietadla a bdue vám vydaný hneď po prílete.

Jedlo a zábava

Vaši malí cestovatelia nezostanú v lietadle určite hladní. V prípade cestovania s kojencom máte možnosť si zobrať na palubu lietadla detské jedlo vrátane tekutých jedál ako napríklad dojčenská výživa. Nevzťahuje sa na ne obmedzenie o prevoze tekutín na palube lietadla. Spestriť diaľkový let dieťaťu je možné aj objednaním špeciálneho detského menu. Väčšina leteckých spoločností na diaľkových letoch umožňuje počas check-inu vybrať pre malého cestujúceho špeciálne detské menu. Letušky majú navyše vždy aj zopár drobností, ktoré dokážu prekonať niekoľkohodinové lety. Pre vás ako rodičov môžeme doporučiť, aby ste vášmu malému cestovateľovi rozhodne zabalili obľúbenú hračku, knižku na čítanie, farbičky a pokiaľ na palube nebudú sedadlá vybavené IFE, je vhodné pribaliť do príručnej batožiny aj tablet alebo prehrávač s obľúbenou rozprávkou alebo pesničkami na cesty.

Všetky informácie uvedené v článku su informačné a odporúčame vám vždy preveriť, aké konkrétne požiadavky má letecká spoločnosť, ktorou plánujete letieť.

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

©2019 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Log in with your credentials

Forgot your details?