Na návšteve u Emirates

Ešte v septembri tohto roku naše občianske združenie dostalo pozvánku zo zastúpenia leteckej spoločnosti Emirates vo Viedni na prehliadku ich vlajkovej lode – Airbusu A380. Prehliadka lietadla bola spojená s prehliadkou požiarnej stanice na letisku Schwechat. Náš vyslaný spravodajca Suši sa podujal túto prehliadku nafotiť a sprostredkovať vám tak pohľad do zákulisia letiska a samozrejme aj do útrob najväčšieho dopravného lietadla súčasnosti.

Hasičská a záchranná stanica na letisku Viedeň je strategicky umiestnená pri krížení dráhy 29 a dráhy 34. Tým pádom je možné v krátkom čase zasiahnuť v celom priestore letiska a priľahlých oblastiach. K výzbroji hasičského zboru patrí aj letiskový špeciál Ziegler Z8, ktorý napriek svojej hmotnosti vyše 40 ton dokáže prevážať až 12.000l vody a hasiacich prípravkov rýchlosťou až 130km/h. 12 valcový motor o objeme 21litrov má výkon až 735kW, čo je 1000 koní. Zrýchlenie 0-80 km/h je 25 sekúnd. Posádku tvorí šofér a dvaja zasahujúci hasiči. Moderné technológie, ako napríklad externé kamery s možnosťou nočného videnia umožňujú ovládať hasenie priamo z miesta vodiča. Katalógová cena tohto vozidla začína na 1.000.000€.

V garážach hasičského zboru sme objavili aj špeciálne pásové vozidlo určené na prepravu v ťažkých podmienkach ako napríklad blato, sneh a ľad. Označenie tohto vozidla je Hägglunds BV 206. Bolo vyvinuté v roku 1974 pre potreby švédskej armády, ale pre svoje výnimočné schopnosti je používaný aj u hasičských a záchranných zborov po celom svete. Vozidlo môže odviezť až 17 ľudí (6 v prednej časti a 11 v zadnej). Celková hmotnosť je 7 ton a užitočné zaťaženie môže byť až 2.240kg. Maximálna rýchlosť je 50 km/h na súši, prípadne 4,6 km/h vo vode.

Prejdime teraz k vrcholu dňa – prehliadke Airbus-u A380-800 registrácie A6-EDK . Emirates sa rozhodlo nasadiť na doobedňajšiu rotáciu letov Dubaj – Viedeň – Dubaj tento model namiesto Boeingu 777-300 len v júli tohto roku. Rokovania s letiskom Schwechat a rakúskou vládou boli zdĺhavé, ale nakoniec sa „nemožné“ stalo skutočnosťou a A380 vídame na letisku každý deň. Lietadlo bolo vyrobené v roku 2010. Jeho konfigurácia je 14 miest v prvej triede, 76 miest v obchodnej a 399 v turistickej. Prvá a obchodná trieda je umiestnená spolu s barom na hornej palube a sedadlá turistickej triedy sa nachádzajú na dolnej palube. Rozmiestnenie sedačiek turistickej triedy je 3-4-3.

Letecké spoločnosti z oblasti Perzského zálivu sú známe nadštandardným vnútorným vybavením kabín a použitím luxusných materiálov. Emirates vždy udávalo trend v kvalite a štandarde. Ani A380 nie je výnimkou. Luxus zavládne pri pohľade na imitáciu zlata a dreva, ktoré je použité na každom kroku. To čo vás určite prekvapí je sprcha, ktorá je určená pre cestujúcich prvej triedy.

Menu podávané v turistickej tride ponúka výber z dvoch jedál. Nechýba samozrejme predjedlo a dezert. Ponuka jedál v obchodnej triede je už pestrejšia. Cestujúci si môžu vybrať z troch predjedál, troch hlavných jedál a dvoch druhov dezertov. Menu v prvej triede je naozaj kulinársky zážitok v 10.000 metroch. 21 ročná whisky Glenfiddich, Hennessy Paradis Cognac či Dom Pérignon 2006 vás určite pripravia na to, čo neponúkajú ani niektoré vychýrené reštaurácie – krevety, kaviár, hovädzia sviečková. Každý si určite vyberie.

Nie len jedlom je človek živý. IFE (In Flight Entertainment) na palube A380 je naozaj plný zábavy a umožňuje vám spríjemniť si dlhý let podľa vlastných predstáv – viac než 300 filmov (novinky alebo rokmi overené filmové hity), vyše 1800 hudobných titulov, hry. WiFi internet prípadne možnosť uskutočniť telefónny hovor či poslať SMS správu vám dovolí zostať v spojení s rodinou a priateľmi na zemi.

Letecká spoločnosť Emirates ponúka cestujúcim v obchodnej a prvej triede aj možnosť bezplatnej dopravy na letisko a z letiska. V prípade obchodnej triedy do okruhu 40 kilometrov od Viedne a v prípade prvej triedy do 50 kilometrov od Viedne. Odvoz a dovoz do a z Bratislavy je spoplatnený sumou 60 EUR.

Čo napísať na záver? Ak máte možnosť a rozpočet vám to dovoľuje – zaleťte si s Emirates.

Ďakujeme spoločnosti Emirates, že umožnila nášmu OZ navštíviť toto lietadlo.

Tags:

©2024 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?