Nedeľník 02/2021

Volotea Boeing 717-200

Čo letecké sa udialo v druhom týždni tohto roku? Prečítajte si v najnovšom vydaní nedeľníka.

Ukončenie blokády Kataru

Po tri a pol rokoch blokády Kataru sa Saudská Arábia, Spojené Arabské Emiráty, Bahrajn a Egypt rozhodli opäť otvoriť svoj vzdušný priestor. Letecká spoločnosť Qatar Airways tak mohla dňa 7. januára opätovne začať prevádzkovať lety bez obmedzení v plánovaní a dlhých odbočiek ponad Irán. Ešte dodáme, že prvý let ponad územie Saudskej Arábie smeroval do Johannesburgu pod označením QR1365. Samotné lety do Saudskej Arábie, počínajúc Rijádom, sa majú započať od pondelka 11. januára.

Qatar Airways QR1365 (c) fr24.com

Qatar Airways QR1365 (c) fr24.com

China Airlines vyraďuje B747-400 z prevádzky

Jumbá vo farbách China Airlines pôjdu do dôchodku. Spoločnosť, ktorá prevádzkuje flotilu Boeing 747 od roku 1990, sa rozhodla postupne poslať do dôchodku typ B747-400 v pasažierskej verzii. Stane sa tak po tom, ako B-18215 odletí let „nikam“, ktorý sa po obletení okolo hory Mt.Fuji v Japonsku navráti to Tajpeju. China Airlines si však ponechá lietadlá v nákladnej verzii, ktoré budú postupne nahradené typom 777F.
B-18707 China Airlines Boeing 747-409F

Návrat MAXov do prevádzky

Podmienený povolením kanadskými úradmi, prvý let MAXu v rámci Kanady je naplánovaný na 21. januára. Letecká spoločnosť WestJet plánuje nasadiť variantu najprv na linke medzi Calgary a Torontom. Spojenie by malo byť prevádzkované trikrát týždenne.

Podobné plány má aj americký United, ktorých prvý let prevádzkovaný MAXom je naplánovaný na 11. februára, konkrétne na linke UA1864 z Denveru do Houstonu.

Okrem týchto dvoch prevádzkovateľov uviedli MAXa naspäť do prevádzky letecké spoločnosti GOL Linhas Aéreas, Copa Airlines, American Airlines a AeroMexico.

2,5 miliárd v odškodnení za MAX

Súdne rozhodnutie v USA rozhodlo tento týždeň o uložení peňažnej pokuty vo výške 2,5 miliárd amerických dolárov pre spoločnosť Boeing v súvislosti s obvinením o sprisahaní ohľadom podvodu s B737 MAX, ktoré malo nastať počas úvodného schvaľovacieho procesu a certifikácie lietadla. Spoločnosť Boeing uzavrela s americkým Ministerstvom spravodlivosti dohodu o riešení trestného oznámenia týkajúceho sa sprisahania s cieľom ovplyvniť hodnotiaci výbor FAA AEG (FAA Aircraft Evaluation Group). Dohoda o odložení trestného stíhania pozostáva z trestných peňažnej sankcie vo výške 243,6 milióna dolárov, 1,77 miliárd na vyrovnávacie platby zákazníkom spoločnosti Boeing a 500 miliónov ako odškodnenie pre príbuzných 346 obetí nehôd leteckých spoločností Lion Air a Ethiopian Airlines.

„Zamestnanci spoločnosti Boeing sa vybrali cestou zisku pred úprimnosťou tým, že skrývali podstatné informácie od FAA týkajúce sa prevádzky jeho lietadla 737 MAX a usilovali sa zakryť svoj podvod. Toto uznesenie vyvodzuje zodpovednosť spoločnosti Boeing za trestné činy jej zamestnancov, zaoberá sa finančnými dopadmi na zákazníkov leteckých spoločností Boeing a dúfajme, že poskytne určitú mieru kompenzácie pozostalým obetí nešťastia, “ vyslovil David P. Burns, zástupca generálneho prokurátora.

A321 P2F pre Titan Airways

Tzv. Passenger 2 Freighter verzie lietadiel sa stávajú čoraz populárnejšími. Po najnovšom sa k nim zaradil aj charterový prevádzkovateľ Titan Airways. A321 v prerobenej verzii pod registračným označením G-DHJH je prvým lietadlom vo svojom variante, ktoré ponúka možnosť umiestnenia ULD kontajnerov v nákladnom priestore, ako aj v priestore predtým určenom pre cestujúcich.

G-DHJH Titan Airways (c)jetphotos.com - craig

G-DHJH Titan Airways (c)jetphotos.com – craig

Návrat Volga-Dnepr An-124

Po nedávnom uzemnení flotily sme sa dočkali dobrých správ – prevádzkovateľ Volga-Dnepr ohlásil postupný návrat ich flotily lietadiel typu Antonov-124 do prevádzky. Momentálne sú letuschopné tri z nich, a plánuje sa so znovuuvedením do prevádzky so všetkými lietadlami vo flotile.
RA-82044 Volga-Dnepr Antonov An-124-100

Vedeli ste, že?

Dňa 9. januára 1997, po zlúčení výrobcov McDonell Douglas a Boeing, bol typ MD-95 premenovaný na Boeing 717-200?
Boeing 717 Volotea

Do Štokholmu s Air Explore

Z Bratislavy priamo do štockholmskej Arlandy – aj takto znie ponuka pravideliek v podaní Air Explore. Viacej informácií o tomto lete nájdete na webstránke leteckej spoločnosti – www.airexplore.sk
OM-FEX Air Explore Boeing 737-8Q8(WL)

ABS Jets v Tatrách

Skvelý záber Embraeru Legacy OK-JNT sa podaril nášmu dvornému fotografovi Davidovi Dolinayovi.
OK-JNT ABS Jets Embraer EMB-135BJ Legacy 600

Kalendár Airliners.sk 2021

Spríjemnite si rok 2021 kalendárom od nás. Je to jednoduché – stačí vyplniť objednávkový formulár na www.airliners.sk/kalendar.

Kalendár 2021

Kalendár 2021

©2021 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?