Nedeľník 04/2022

OM-LEX Badr Airlines (Air Explore) Boeing 737-8BK(WL) © PM

Zara na ceste okolo sveta

19-ročná Zara Rutherford sa stala najmladšou ženou, ktorá obletela svet. Cesta okolo sveta na lietadle Shark vyrobenom na Slovensku jej trvala dovedna 155 dní – úspešne ju zavŕšila dňa 20. januára 2022 pristátím v Kotrijku. Počas púte okolo sveta sa zastavila na senickom letisku, domovskej základni lietadiel Shark. Zara okrem toho pokorila aj druhý svetový rekord, a to ako najmladšia osoba, ktorá obletela svet na microlight lietadle. Rekord pre najmladšiu osobu drží Brit Travis Ludlow, ktorý mal čase absolvovania cesty okolo sveta 18 rokov.
FlyZolo Zara Rutherford Shark Aero OV443 OM-S443

5G v USA

V súvislosti s plánovaným spustením 5G siete v C pásme varovala FAA ohľadom možnej interferencie 5G siete s lietadlovými systémami, predovšetkým s výškomermi, ktorých frekvenčné pásmo je obvykle 4,2 – 4,4 GHz. 5G sieť mala byť spustená v stredu 19. januára. Ako následok sa mnohé aerolinky, medzi inými napríklad aj Emirates, Air India, British Airways, Japan Airways, či All Nippon Airways, rozhodli zrušiť lety smerom do USA, a to práve z obavy, že zavedenie 5G siete by mohlo závažne ovplyvniť bezpečnosť letu. Prevádzkovatelia mobilných sietí Verizon a AT&T sa v súvislosti na vzniknutú situáciu zaviazali, že prezatiaľ odložia spustenie siete v blízkosti kľúčových letísk.
Emirates A6-EEU plb20-06768

Northern Pacific Airways Livery

Novovznikajúca aerolinka predstavila svoju livery. Ako prvé ju ponesie lietadlo registrácie N627NP typu B757-200. Lietadlo bude mať kapacitu 180 sedadiel v troch triedach, a to v Economy, Economy+ a Business. Aerolinka plánuje flotilu v počte 9 až 12 lietadiel, ktoré budú prostredníctvom prestoja v aljašskom Anchorage prepájať 5 letísk v USA (Los Angeles, San Francisco, Las Vegas, New York, Orlando) s destináciami v Ázii (Tokio, Soul, Nagoya a Osaka).
Northern Pacific Airways Boeing 757-2B7 N627NP

ATR pre Maldivian Airlines

Aerolinka oznámila objednávku troch ATR, a to konkrétne dvoch lietadiel verzie ATR 72-600 a jedného vo verzii ATR 42-600. Lietadlá by mali byť dodané v priebehu tohto roku.

Maldivian Airline ATR (c)ATR

Maldivian Airline ATR (c)ATR

A320

Swiss International Air Lines bol dodaný prvý kus A320neo v najnovšej konfigurácii kabíny s názvom Airspace.

V súvislosti s prebiehajúcim sporom Qatar Airways s Airbusom ohľadom poškodení náteru na viacerých lietadlách typu A350 pristúpil výrobca k zrušeniu objednávky 50 kusov typu A320neo, ktoré mali byť dodané práve do Kataru.

Recyklačné centrum Airbusu

U výrobcu ešte zostaneme. V priebehu týždňa obletela svet správa, že Airbus v spolupráci s Tarmac Aerosave plánujú vybudovať centrum pre „životný cyklus lietadiel“ ( tzv. aircraft lifecycle center), ktoré by malo byť umiestnené v čínskom Chengdu. Prevádzka centra by sa mala spustiť na budúci rok. Medzi viaceré aktivity centra bude patriť parkovanie a uskladnenie lietadiel, ich údržba, úprava, rozobratie, ako aj recyklačné služby pre viaceré typy lietadiel.

Tento týždeň v histórii

17. januára 1994 vstúpil do prevádzky typ A330-300. Prvým prevádzkovateľom bol Air Inter a prvý let sa uskutočnil medzi parížskym Orly a Marseille.
F Air Inter A330-300 F-GMDA ORY Jun95

18. januára 2005 sa v Toulouse uskutočnila predstavovacia ceremónia prototypu A380 Superjumbo.
A380 over Farnborough

20. januára 1959 sa medzi britskými letiskami Weybridge a Wisley uskutočnil prvý let typu Vickers Vanguard.
F-BVUY Glasgow 12-5-1976

21. januára 1976 bol do komerčnej prevádzky uvedený supersonický Concorde. Prevádzkovateľmi boli vzájomne British Airways (linka Londýn – Bahrajn) and Air France (linka Paríž – Rio de Janiero cez Dakar).
Concorde!!!

Podcast Poďme spolu lietať

Veselá kopa je po vianočnej prestávke naspäť. Vypočuť si môžete nový diel o parašutizme, v ktorom boli hosťami Vierka a Pali. Tešiť sa môžete aj na druhú časť s ich zážitkami a príhodami. Prajeme príjemné počúvanie!

©2022 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?