Nedeľník 04/2023

V nedeľníku 04/2023 sa dozviete novinky o letnom programe Finnairu, prvom lete na vodíkový pohon, koncepte Transonic Truss-Braced Wing, úpravách kabín lietadiel Air France a mnohé ďalšie.

Lufthansa má záujem o ITA Airways

Lufthansa podala na talianske ministerstvo ekonomiky a financií oficiálnu žiadosť o kúpu podielu v talianskej ITA. Výška podielu nebola špecifikovaná, predbežne by sa však malo jednať o menší podiel.

D-AIEA Lufthansa Airbus A321-271NX

Nové destinácie Finnairu

Aerolinka predstavila svoj letný program 57 destinácií. Pribudnú nové destinácie, ale aj navýšenie liniek. Do noviniek pribudli linky do Ljubljany, Bodø, či milánskeho Linate. Navýšenie frekvencie sa bude týkať liniek do Berlína, Kodane, Vilniusu, či Rigy. V rámci diaľkových spojov bude Finnair obsluhovať 12 liniek do ázijského regiónu a päť destinácii v USA. Vnútroštátne bude aerolinka prevádzkovať spojenie s 15 letiskami.

OH-LVL Finnair Airbus A319-112

Nová kabína Air France

Diaľkové lety prevádzkované typom B777-300ER spoločnosti Air France dostanú nový nádych vďaka úpravám kabíny. Tá bola predstavená 20.januára a prví cestujúci ju mohli vyskúšať na letoch do Ria de Janeira a Dakaru. Úpravy postupne čakajú všetkých 12 lietadiel vo flotile.

Air France taktiež predstaví v tomto roku nové občerstvenie v prvej triede ako aj v biznis triede. Má to byť vďaka spolupráci so sedemnástimi michelinskými šéfkuchármi. Jedlo bude dostupné na palube ako aj v odletových salónikoch na viacerých letiskách. Aerolinka zároveň plánuje využitie lokálnych surovín ako aj udržateľnejší prístup a vyššiu mieru recyklácie odpadu.

Návrhové zmeny A350

Výrobca vykonal koncom roku dizajnové zmeny v použití komponentov na trupe typu A350, a to použitím iného typu medenej fólie vo vrstvení. Je to výrazná zmena v porovnaní s predošlým dizajnom, aj keď Airbus trvá na tom, že pôvodný návrh je rovnako bezpečný.

A7-ALC Qatar Airways Airbus A350-941

Súdny spor Airbusu a Qatar Airways vo výške dvoch milárd ohľadom problémov s náterom pretrváva.

Spolupráca NASA a Boeingu

Spoločnosti sa dohodli na spolupráci týkajúcej sa vývoja a letových testov nového konceptu transonického krídla s nosnou vzperou (TTBW; Transonic Truss-Braced Wing), ktoré v prípade úzkotrupých lietadiel sľubuje až 30% úspory emisií. Vývojový program v hodnote 725 miliónov dolárov by mal trvať sedem rokov.

Prvý vodíkom poháňaný let ZeroAvia

Spoločnosť ZeroAvia uskutočnila vo štvrtok prvý let na ich 19-miestnom Dornier 228, ktorý bol poháňaný výlučne na vodík. Let bol vykonaný z letiska Cotswold v anglickom Gloucestershire.

Amazon Prime Air India

Amazon plánuje vytvoriť pobočku Prime Air v Indii, a to už od konca tohto mesiaca. Nákladné lety budú prevádzkované spoločnosťou QuikJet bázovanej v Bengaluru a prevádzkujúcej dva Boeingy 737-800(BCF).

Prime Air/Boeing 737-84P(WL)'BCF'/N7901A

Kalendár 2023

Ešte nám zopár výtlačkov zostalo – kalendáre na tento rok môžete zakúpiť cez náš objednávkový formulár airliners.sk/kalendar

Kalendár 2023

Kalendár 2023

Výlet do histórie

17.januára 1994 bol do prevádzky uvedený typ A330-300. Prvým klientom boli Air Inter (IT).

 

18.januára 2005 bol v Toulouse predstavený prototyp lietadla A380.

 

19.januára 1989 boli aerolinky Wardair Canada (WD) prevzaté aerolinkami Canadian Airlines International (CP). Hodnota obchodu bola odhadovaná na 250 miliónov kanadských dolárov.

 

20.januára 1959 sa uskutočnil prvý let typu Vickers Vanguard, nasledovníka typu Vickers Viscount.

 

21.januára 1976 sa začala zdieľaná prevádzka flotily Concorde medzi British Airways a Air France. F-BVFA a G-BOSS vzlietli do nebies simultánne o 11:40 UTC, a to smerom z Orly do Ria de Janeira cez Dakar ako AF025 a z Heathrowa do Bahrajnu ako BA300.

 

22.januára 1970 začal svoju komerčnú prevádzku typ B747. Inauguračný let PA2 na lietadle registrácie N736PA “Clipper Victor” spoločnosti Pan Am smeroval z JFK na Heathrow.

 

Odfotili sme

HA-LKW Dassault Falcon 8X Air-Invest

HA-LKW Dassault Falcon 8X Air-Invest © P. Marianic


01 Blue | Antonov An-26 | Ukraine Air Force

01 Blue | Antonov An-26 | Ukraine Air Force

Tags:

©2024 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?