Nedeľník 05/2021

Boeing 777X

18.januára sme si pripomenuli prvé výročie prvého letu typu 777X. WH001 pod označením N779XW vtedy vzlietol z Moses Lake Grant (KMWH). Lietadlo je považované v súčasnosti za najväčšie dvojprúdové lietadlo na svete. Výrobca Boeing zároveň predpokladá s jeho prvými dodávkami ku koncu roka 2023 s ohľadom na rôzne faktory zapríčiňujúce oneskorenie produkcie typu 777X.

 

EASA povolila návrat MAXu

Avizované schválenie návratu typu do prevádzky začiatkom tohto roku sa stalo skutočnosťou dňa 27.januára. EASA spoločne s UK CAA po ukončení nezávislej previerky bezpečnosti typu vyhlásili, že modifikácie sú dostačujúce na jeho bezpečný návrat na európske nebo. Britský letecký úrad zároveň vyňal z obmedzení zákaz letov pre typ na území Spojeného kráľovstva.

OO-TMA TUI Airlines Belgium Boeing 737-8 MAX

OO-TMA TUI Airlines Belgium Boeing 737-8 MAX

S Eurowings za oceán

V lete tohto roku by sme sa mali dočkať spustenia transatlantických letov pod hlavičkou Eurowings Discover. Aerolinka bude ponúkať najmä dovolenkové lety z bázy vo Frankfurte, s dlhodobými výhľadmi aj na odlety z Mníchova. Túto letnú sezónu budú do prevádzky nasadené tri Airbusy A330.
D-AXGB Eurowings Airbus A330-203

 

Udržateľnosť v leteckej doprave

Už zrušené šanghajské letisko Longhua by mohlo ísť príkladom toho, ako zlepšovať udržateľnosť letectva. Letisko slúžilo ako spojnica Šanghaja so svetom od roku 1948 až do jeho uzavretia v roku 2011. Vďaka jeho polohe pri rieke Xuhui vznikol nápad, ako 1,830 metrov dlhý pás vzletovej a pristávacej dráhy premeniť na park rozčlenený na viacero častí s výsadbou. Pozrite sa sami.

Finančná skupina HNA Group ohlásila bankrot

Čínska finančná skupina HNA Group tento týždeň ohlásia bankrot. Ak vám jej názov nič nepripomína, spomenieme že táto spoločnosť je vlastníkom 13 čínskych leteckých spoločností s celkovým počtom 900 lietadiel. Medzi najznámejšie patrí napríklad Hainan Airlines. Bankrot sa nedotkol prevádzky dcérskych leteckých spoločností.
B-1021 Hainan Airlines Airbus A330-343

 

Výhľady z ISS

Vesmírna stanica ISS (International Space Station) sa pochválila novými zábermi z orbity na 51vej rovnobežke. Tentokrát to bola vždy dychberúca polárna žiara.
Auroras

 

Tohtotýždňoví návštevníci

O zaujímavých návštevníkov nebola núdza ani tento týždeň. Bratislavské letisko privítalo medzi inými aj AN-124 a IL-76 spoločnosti Volga-Dnepr alebo AN-26B registrácie UR-CQD od Vulkan Air.
RA-76952 VOLGA-DNEPR ILYUSHIN IL-76TD-90VD

©2021 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?