Nedeľník 08/2021

EW-484TI Antonov An-12BP Rubystar

Návrat MAXov

Európske prvenstvo v návrate typu do prevádzky patrí belgickému TUI. OO-MAX vzlietol dňa 17. februára z domovského Bruselu smerom do Malagy pod označením TB1011.

GCAA, podobne ako EASA, zrušila existujúci zákaz pre typ B737 MAX. Stalo sa tak v priebehu tohto týždňa. Prevádzkovatelia však musia predstaviť plán bezpečného návratu typu do prevádzky. Zrušenie zákazu sa dotkne spoločnosti flydubai, ktorá má vo svojej flotile 11 MAX 8 a 3 MAX 9. Tá po zverejnení novinky oznámila, že začala prípravy na návrat typu do prevádzky, prezatiaľ v nešpecifikovanom časovom horizonte.
OO-TMA TUI Airlines Belgium Boeing 737-8 MAX

Spolupráca medzi Etihadom a Gulf Air

Obe aerolinky v priebehu týždňa podpísali dohodu o strategickej obchodnej spolupráci (tzv. SCCA – Strategic Commercial Cooperation Agreement), ktorá nadväzuje na memorandum o porozumení z roku 2018 a vzťahuje sa na prehlbovanie partnerských vzťahov medzi Abú Zabí a Bahrajnom. Zmluva zahŕňa tzv. codeshare, ktorý obom aerolinkám umožní navýšenie kombinácie letov o 30 destinácií.
A6-BLM Etihad Airways Boeing 787-9 Dreamliner

„Zmenšenie“ flotily u Lufthansy

Lufthansa Group rokuje s výrobcami Airbus a Boeing o možnostiach dodávok menších lietadiel do ich flotily výmenou za objednávky väčších airlinerov. Veľkosť a rozsah zámeny síce neboli špecifikované, no novo dodané lietadlá by mali byť ekonomickejšiou náhradou za uzemnené B747 a A380.
D-ABYI Lufthansa Boeing 747-8

Stopka pre Dashe

Výrobca De Havilland Canada sa na základe absencie nových objednávok rozhodol pozastaviť produkciu ich typu Dash 8-400 po ukončení produkcie už objednaných kusov. Zmena sa v rámci programu dotkne približne 500 zamestnancov. Výrobca však plánuje investovať do zákazníckeho servisu a podporného tímu, vyvíjať vylepšenia a modifikácie pre typ, ako aj vykonať zmeny v prestavbe kabíny.

Zaparkované lietadlá Eurowings a Austrian Airlines

Zaparkované lietadlá Eurowings a Austrian Airlines

Letové skúšky vo FedExe

FedEx v spolupráci so Sikorsky započali na špeciálne upravenej ATR 42-300 sériu testovacích letov za pomoci autonómnej technológie, ktorá sa testuje možnosti jednopilotnej prevádzky na helikoptérach a lietadlách. ATR 42 spoločnosti FedEX je prezatiaľ najväčšiou platformou, na ktorej sa daná technológia testuje.
ASL Airlines (Fedex) ATR42-300F EI-FXC

Výročie pre fly-by-wire

15.februára 2005 sa uskutočnilo predstavenie prvého bizjetu s technológiou fly-by-wire. Prvenstvo patrí Falconu a jeho typu 7X.
C-GLXC Dassault Falcon 7X Galaxy Airways

Zn.: Hľadajú sa astronauti

Európska vesmírna agentúra (ESA) zverejnila výberové konanie na pozíciu astronaut. Stalo sa tak po 11-tich rokoch odkedy agentúra oznámila ambiciózne plány o misiách na Mesiac a eventuálne aj na Mars. 26 úspešných uchádzačov musí prejsť šesťstupňovým výberovým konaním, ktoré by malo byť ukončené v októbri budúceho roka.

Finnair recykluje

Fínska aerolinka sa rozhodla zrecyklovať jedno z ich lietadiel – A319 registrácie OH-LVB – na domácej pôde. V rámci programu udržateľnosti leteckej spoločnosti tak pôjde o prvé dopravné lietadlo, ktoré bude recyklované vo Fínsku. Konkrétne lietadlo vykonalo počas svojej 21-ročnej „kariéry“ takmer 55.000 hodín na takmer 33,000 letoch.
OH-LVL Finnair Airbus A319-112

Incident Boeingu 747 Longtail Aviation

V sobotu krátko po štarte z letiska Maastricht/Aachen (MST/EHBK) došlo k poškodeniu motora číslo 1 na lietadle Boeing 747-421 (BCF) leteckej spoločnosti Longtail Aviation. Počas stúpania do letovej hladiny, približne vo výške 1400 stôp, Fragmenty lopatiek poškodili motor a dopadli do blízkej obce Meerssen. Posádka požiadala o možnosť nastúpať do letovej hladiny FL100, kde došlo k vypusteniu paliva. LIetadlo divertovalo na letisko Liege, kde následne približne po hodine bezpečne pristálo.
VQ-BWT

Incident Boeingu 777 United Airlines

Včera podvečer európskeho času približne 4 minuty po štarte z letiska Denver International Airport (DEN/KDEN) došlo k poškodeniu motora číslo 2 na lietadle Boeing 777-200 leteckej spoločnosti United Airlines. Časti pravého motora dopadli do obývanej časti Broomfield. Lietadlo sa bezpečne vrátilo do Denveru, kde po 24 minutovom lete bezpečne pristálo. Nedošlo k žiadnemu zraneniu na palube a ani na zemi.

Zachytili sme tento týždeň

O prevádzku na slovenských letiskách nebola núdza ani tento týždeň. Bratislavu navštívil VQ-BHX Aeroflotu a v Piešťanoch sa ukázal AN-12BK spoločnosti Rubystar.
VQ-BHX Aeroflot - Russian Airlines Boeing 737-8LJ(WL) © P. Marianic

EW-484TI Antonov An-12BP Rubystar

©2021 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?