Nedeľník 09/2021

Boeing 767-300ER Condor

Uzemnenie PW4000 motorov

Začiatok týždňa sa niesol v dozvukoch závady motora na linke UA328 spoločnosti United počas vzletu z Denveru. Prebiehajúce vyšetrovanie zistilo trhliny na dvoch lopatkách umiestnených na pohonnej jednotke číslo dva. V súvislosti s nehodou a obavami ohľadom únavy materiálu na lopatkách motorov od výrobcu Pratt & Whitney PW4000 bol vydaný obežník FAA, ktorý nariaďuje okamžité uzemnenie typu B777 v konfigurácii s danými motormi. Na základe toho bolo uzemnených 69 lietadiel v prevádzke a 59 lietadiel už v uzemnení.
Medzi prevádzkovateľov, ktorí museli zastaviť prevádzku ich B777 patria letecké spoločnosti v USA, Japonsku a Južnej Kórei.

Zaujímavosť na záver, na základe zhromažďovania údajov o nehode boli poskytnuté údaje o nálete oboch pilotov. Obaja majú dokopy 60 rokov skúseností ako dopravní piloti a odlietali 40 tisíc letových hodín. Kapitán bol prijatý do spoločnosti v roku 1990 a nalietal približne 20 tisíc kapitánskych hodín. Prvý dôstojník nastúpil do spoločnosti v roku 1999 a na type nalietal 11 tisíc hodín. Obaja majú domovskú bázu v San Franciscu.
N204UA United Airlines Boeing 777-222(ER)

Praetor 500 od Embraeru

Praetor 500 je novinkou medzi stredne veľkými bizjetmi. S doletom 3,340 námorných míľ sa môže hrdiť titulom najrýchlejšieho bizjetu s najdlhším doletom vo svojej kategórii. Prvý kus z dielne brazílskeho výrobcu bol dodaný nešpecifikovanému zákazníkovi v Brazílii. Šťastný majiteľ si môže so sebou zobrať maximálne troch ďalších spolucestujúcich – lietadlo je totiž certifikované pre štyroch pasažierov.
Embraer 545 Praetor 500 Embraer PR-ZXL. GVA, May 23. 2019

Návrat MAXov

Spoločnosť Smartwings sa zapísala do histórie ako druhý európsky prevádzkovateľ, ktorý „oživil“ ich MAXy. Letu z Prahy do Malagy na lietadle registrácie OK-SWE predchádzal skúšobný let deň predtým. Samotný let pod označením QS1152 vzlietol z Prahy dňa 25. februára 2021.

MAX bol takisto v priebehu tohto týždňa schválený na návrat do prevádzky austrálskym leteckým úradom. Austrália sa tak stala prvým štátom v ázijsko-pacifickom regióne, ktorý odobril letuschopnosť typu. Napriek tomu, že žiadny austrálsky prevádzkovateľ nemá daný typ lietadla v ich flotile, očakáva sa, že zmena umožní prevádzku spoločnosťami, ktoré s typom lietali do Austrálie, ako napríklad Fiji Airways alebo Singapore Airlines.
Boeing 737 MAX8 Smartwings

Norwegian ruší objednávky lietadiel

Nórsky prepravca v rámci reštrukturalizácie a „zoštíhľovania“ spoločnosti oznámil zrušenie objednávky na 88 Airbusov neo. Norwegian už v júni minulého roku taktiež oznámil zrušenie objednávok 97 Boeingov. Spoločnosť sa takisto chystá požiadať o finančnú kompenzáciu od Boeingu, ktorá sa týka problémov s motormi na type 787 a uzemnením MAXov. Norwegian momentálne prevádzkuje osem lietadiel typu B737-800 z domovského Osla.
Norwegian Air UK G-NRWY Boeing 737-8JP(WL)

Predaj B767 od Austrianu

Austrian Airlines sa podarilo nájsť kupcov pre ich tri lietadlá typu B767-300ER. Novým vlastníkom lietadiel bude americká spoločnosť MonoCoque Diversified Interests. OE-LAT bude prvým lietadlom, ktoré začiatkom marca opustí Viedeň a bude smerovať do arizonského Pinal Airpark. Nasledovať ho bude OE-LAX, pravdepodobne až v máji.
OE-LAT / © Airliners.sk

Spolupráca DHL a SmartLynx

DHL Express a SmartLynx Malta oznámili dohodu o partnerstve. Spolupráca sa bude týkať poskytovania dvoch A321-200 v nákladnej úprave spoločnosťou SmartLynx pre cargo prevádzkovateľa DHL.
Airbus A321-231 SmartLynx YL-LCQ in all white livery. GVA, January 28. 2017

Icelandair v Antarktíde

Boeing 767-300ER registrácie TF-ISN spoločnosti Icelandair mal tento týždeň zaujímavý výlet. Cez Kapské Mesto totiž pod označením FI1010/ICE1010 smeroval na výskumnú stanicu Troll (QAT) na Antarktíde aby vyzdvihol skupinu nórskych vedcov. V posádke o dvadsiatich ľuďoch bolo šesť pilotov, 13 palubných sprievodcov a jeden mechanik.

Let ICE1010 (c)fr24.com

Let ICE1010 (c)fr24.com

Vyhliadka nad Černobylom

Ak vám chýba lietanie no nechýba vám dávka guráže a zvedavosti, táto ponuka bude presne pre vás. Ukraine International Airlines po dvoch rokoch majú opäť v ponuke vyhliadkové lety nad černobylskou atómovkou a továrňou na výrobu lietadiel typu Antonov. Let „nikam“ o trvaní niečo vyše jednej hodiny je plánovaný na 7. marca, začína a končí na letisku v domovskom Kyjeve.
UR-GAS Boeing 737-528(WL)

Condor v Bratislave

Tento víkend sa udiala jedna z najväčších spotterských udalostí tohto roku. Prílet a odlet chartrového letu spoločnosti Condor sme pozorne sledovali – v sobotu spoza plota a v nedeľu na ploche letiska. Vizuálne sa môžete pokochať vo fotogalérii.

©2021 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?