Nedeľník 10/2021

EI-ISO Alitalia Boeing 777-243(ER)

Opäť vám prinášame nedeľník nabitý novinkami a dobrými správami, ktoré vás príjemne nakopnú pred začiatkom nového týždňa.

Boeing 737 MAX

Čínsky letecký úrad (CAAC) oznámil, že sa prezatiaľ nechystá započať recertifikačný proces pre znovuzavedenie typu do prevádzky. Hlavným dôvodom sú obavy o bezpečnosti prevádzky lietadla.

Naproti tomu, spoločnosť Alaska uskutočnila svoj prvý komerčný let na type. Let pod označením AS482 smeroval zo Seattlu do San Diega.

A United si objednali 25 kusov 737 MAX s plánovanými dodávkami v roku 2023. Ďalšie zmeny v dodávkach sa udiali presunutím 40 kusov na rok 2022 a piatich kusov na rok 2023.
N919AK Alaska Airlines Boeing 737 MAX 9

Zmeny vo flotile Lufthansy

Po predstavení novej livery “Luftie”, v ktorej už neuvidíme ikonickú žltú, sme sa dočkali noviniek v reorganizácii flotily. Zmeny sa dotknú predovšetkým širokotrupových lietadiel určených na diaľkové lety – z aktuálnych 14 typov by malo zostať len osem. Zmena sa dotkne pravdepodobne až 150 kusov lietadiel. Ako kompenzácia sa plánuje s dodávkami 787 a 777X. Spoločnosť tak reaguje na vplyvy pandémie a trend zámeny lietadiel za novšie a úspornejšie typy. Lufthansa zároveň prehodnocuje možné vyradenie z flotily pre lietadlá staršie ako 25 rokov.
D-AIEA Lufthansa Airbus A321-271NX

Odlet OE-LAT

Prvý z Boeingov 767-300ER lietajúcich pod vlajkou Austrianu, OE-LAT, tento týždeň oficiálne opustil flotilu. Technický personál mu na rozlúčku napísal pozdravy na prednú podvozkovú nohu. Lietadlo po označením OS1411 smerovalo najprv do Bangoru a následne ako OS1413 do Pinal Park v Arizone. OE-LAT bolo Austrianu dodané v roku 1991 a v rámci 133 tisíc odlietaných hodín vykonalo vyše 19 tisíc pristátí.
Austrian Airlines Boeing 767-300ER OE-LAT

Alitalia v novom šate

Nová Alitalia plánuje prevádzkovať flotilu 45 lietadiel s približne 4,500 zamestnancami. Letecká spoločnosť sa takisto dočká jednej miliardy eur štátnej pomoci, čo je takmer o polovicu menej než s čím sa pôvodne rátalo. Predpokladaný začiatok “revampovanej” Alitalie sa očakáva koncom apríla, no podľa niektorých zdrojov by sa tak mohlo stať až 1. júna.
EI-ISO Alitalia Boeing 777-243(ER)

Prvý let Loyal Wingman

Austrálsky tím Boeingu v spolupráci s Austrálskymi kráľovskými vzdušnými silami prezentoval úspešný prvý testovací let ich bezpilotného lietadla. Koncept Loyal Wingman zabral tri roky vývoja a jeho úlohou bude sprevádzať iné bojové letúne. Dron je takisto prvým austrálskym bojovým letúnom vyrobeným na domácej pôde po viac ako polstoročí.
Boeings Loyal Wingman Drone

Aerion Supersonic

Výrobca konceptu nadzvukového letúna AS2 oznámil uzatvorenie objednávky na 20 lietadiel spoločnosťou NetJets. Výroba by sa mala začať v roku 2023 a je podporovaná Boeingom. Letún AS2 bude poháňaný syntetickým palivom a mal by byť schopný dosiahnuť rýchlosť 1,4 Macha, čo je v prepočtoch približne tisíc míľ za hodinu (respektíve 1610 km/hod).
aerion-lockheed-martin-supersonic-business-jet-designboom1800

Prvý let Concorde

Tento týždeň sme si pripomenuli výročie. Ikonický Concorde totiž dňa 2. marca 1969 vykonal svoj prvý let.
Aeroscopia-004

Condor v Bratislave

Predošlý víkend sme privítali B767 spoločnosti Condor. Plne obsadený let mal veľký úspech, a príjemné počasie len umocnilo krásu fotografií mnohých spotterov.

Prílet linky z Punta Cany sa očakáva v pondelok 8. marca o približne ôsmej ráno. Lietadlo by po vyložení pasažierov malo smerovať domov do Frankfurtu.

Spoločnosť Condor zároveň plánuje vyslať rovnakú rotáciu s odletom z Bratislavy smerom do Punta Cany na 1.apríla.

Boeing 767-300ER D-ABUC Condor

Boeing 767-300ER D-ABUC Condor

Instagram súťaž s Airliners.sk

Na našom Instagram účte sme zavesili súťaž, ktorej výhercovia získajú kalendár. Ale netreba váhať, keďže uzávierka je dnes, v nedeľu 7.marca, a to do polnoci! Viac sa dozviete na @airliners.sk.

Marec – mesiac žien

Pozíciu predskokana ku MDŽ si vyslúžila ATR 42-300 spoločnosti Meteo France, ktorá na nebi vykúzlila takúto kvetinku. No uznajte, je rozkošná!

:et ATR 42 Meteo France (c)fr24.com

:et ATR 42 Meteo France (c)fr24.com

Tags:

©2024 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?