Nedeľník 2021/14

OM-IEX AirExplore Boeing 737-8BK(WL)

Veľkonočný nedeľník sme sa rozhodli poňať tak trochu inak – v znamení prvoaprílových “noviniek”. A tých teda bolo tento rok neúrekom.

Prajeme vám príjemné čítanie.

Regiojet vzlieta

Začneme v našich končinách. Žltý prepravca si pre nás nachystal novinku v podobe “letky” Regiojetu. Ako inak, žlto sfarbené lietadlá s bázou v Brne mali ponúkať prvotriedne služby, na aké sú ich zákazníci zvyknutí v ich vlakoch a autobusoch – vrátane novín, zábavného portálu a nápojov zadarmo. Prepravca sa zároveň ospravedlnil za plánované okruhy lietadiel a nimi spôsobený hluk nad Brnom, ktoré sú nevyhnutné pre výcvik posádok. Kávička a sekt zadarmo – čo poviete, nasadli by ste?

(c)Regiojet

(c)Regiojet

Railbus A380

Nakoľko sa program výroby lietadiel A380 neukázal ako úspešný, francúzsky výrobca sa musel vynájsť. Pomerne nové draky typu A380, ktoré už boli vyradené z prevádzky, by mali byť recyklované a premenené na vlakové súpravy nesúce názov novej dcérskej firmy – Railbus. My zároveň dúfame, že Railbus R380 bude čoskoro nasadený na linkách (nielen) v rámci Japonska!

(c)aviation.daily

(c)aviation.daily

S Finnairom na Mars

So zaujímavým nápadom prišiel Finnair. Citujeme: “Nakoľko u našich zákazníkov pretrváva záujem o cestovanie aj napriek zložitej dobe, rozhodli sme sa dnešným dňom započať lety na Mars, destináciu, ktorá momentálne nemá žiadne cestovné obmedzenia.” Lety na Mars budú možné vďaka modifikácii dvoch Airbusov typu A350 na vesmírne lode. A350XWB je navyše veľmi vhodný na extraterestriálne cestovanie práve vďaka zloženiu z ľahkých kompozitových materiálov a prečistenej aerodynamike. My dúfame, že v cene letenky bude ponúknutý aj skafander.

(c)finnair

(c)finnair

Mriya pre Ryanair

Asi najvirálnejšiou sa stala správa o comebacku ikonického An-225. Dostavbu druhého lietadla sa totižto rozhodol financovať írsky Ryanair ako reakciu na vysoký dopyt po letoch v nadchádzajúcej letnej sezóne. Lietadlo malo mať kapacitu až pre tisíc pasažierov.

(c)ryanair

(c)ryanair

A teraz na vážnu nôtu. Okrem žartíkov, ktoré sú povolené len doobeda prvého apríla, sa v priebehu týždňa udiali aj dôležité novinky:

MAX pre Blue Air

Rumunská nízkonákladovka sa dočkala ich prvého MAXu, ktorý im bol dodaný z domovského Seattlu cez Island a predstavuje prvý z desiatich kusov. Zvyšných deväť kusov by malo byť dodaných v priebehu tohto a budúceho roka. Ešte dodáme, že prvý MAX 737 8 vo farbách spoločnosti je registrácie YR-MXA.
YR-MXA_B38M_LEVC_210404__DSC3931

MAXy pre Southwest

Boeing a Southwest Airlines oznámili uzatvorenie objednávky na 100 MAXov a ďalších 155 opcií. V rámci 200 kusov varianty 737-7 a 180 kusov varianty 737-8 bolo dodaných už 30 kusov. Zároveň sa ráta s opciou na ďalších 200 kusov, čím sa záväzok spoločnosti na objednávky vzťahuje až na 600 kusov tohto typu.
Southwest Airlines N8726H plb20-04003

Alaska Airlines súčasťou oneworld alliance

Je to oficiálne. Letecká spoločnosť sa dňa 31. marca 2021 stala v poradí 14-tym členom oneworld alliance. Prepravca s 89-ročnou históriou na počesť tejto udalosti nechá premaľovať tri z ich lietadiel do oneworld prevedenia – tým prvým lietadlom je B737-900ER registrácie N487AS.
Alaska Airlines/Boeing 737-990'ER'(WL)/N487AS

Ukončenie dohody medzi Air Transat a Air Canada

Obe aerolinky oznámili, že odstúpili od vzájomnej Dohody o dojednaní, ktorá sa týkala prebratia spoločnosti Air Transat spoločnosťou Air Canada. Odškodné pre Air Transat sa vyšplhá na 12,5 milióna dolárov. Odstúpenie od dohody je podmienené ekonomickým vplyvom pandémie.
C-GTSZ Air Transat Airbus A330-243

UltraFan od Rolls Royce

Výrobca Rolls Royce sa chystá roztočiť práce na projekte UltraFan, koncepte pohonnej jednotky, ktorá by sa mala stať najväčším leteckým motorom na svete. Priemer motora by mal byť okolo 140 palcov, čo je v prepočte približne 3,5 metra. Nový model by mal priniesť úsporu paliva o štvrtinu v porovnaní s prvou generáciou Trent motorov. Práce, ktoré sa konajú vo výrobni v anglickom Derby, by mali byť finalizované koncom tohto roku.

(c)Rolls-Royce

(c)Rolls-Royce

B787 na syntetické palivo

Počas minulotýždňovej Bahrain Grand Prix sa udialo aj jedno prvenstvo. Dreamliner spoločnosti Gulf Air uskutočnil prelet, počas ktorého bolo použité výnimočne syntetické palivo SAF.
Gulf Air A9C-FB pmb20-05317

Dreamliner pre Air Premia

Nová nízkonákladovka s prívlastkom hybridná so sídlom v Južnej Kórei sa po mesiacoch oneskorenia dočkala ich prvého Dreamlinera. HL8387 je prvým z troch Dreamlinerov, ktorý bude lietať vo farbách spoločnosti. Ďalšie dva by mali posilniť flotilu v priebehu mája a decembra. Spoločnosť plánuje prepojiť domovský Soul so západným pobrežím USA, Havajom, Európou a Austráliou.
Untitled

Lillium

Koncept s názvom Lillium počíta so sedemmiestnym letúnom na elektrický pohon, ktorý je schopný vertikálneho vzletu a pristátia. Tzv. eVTOL klasifikácia sa bude zameriavať na EASA ako aj na FAA certifikáciu.

Čo sme odfotili

Rána na letisku vedia byť efektné, ak nie priam očarujúce. Dokazuje to napríklad fotka z plochy bratislavského letiska. OM-IEX spoločnosti AirExplore vo farbách Palau Express Airlines ochotne zapózovalo v lúčoch vychádzajúceho slnka.
OM-IEX AirExplore Boeing 737-8BK(WL)

Tags:

©2024 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?