Nedeľník 2021/16

Svetový deň letectva a kozmonautiky

12. apríla sme si pripomenuli 60 rokov od prvého letu do vesmíru – áno, bol to práve Jurij Gagarin, ktorý dňa 12. apríla 1961 vykonal prvý let do vesmíru. Oblet Zeme na kozmickej lodi Vostok mu trval 108 minút. Jurij síce skončil naspäť na Zemi, a to na zemiakovom poli, avšak pre ľudstvo samotné to znamenalo započatie éry letov do vesmíru.

Takisto v tento deň, v roku 1981 bol do vesmíru vyslaný prvý raketoplán. Prvý americký orbituálny kozmický let raketoplánu Columbia známy aj ako STS-1 prebehal v rámci programu Space Shuttle. Raketoplán pobudol na orbite niečo vyše dvoch dní, čo činilo 37 obletov okolo planéty.

Zákaz krátkych vnútroštátnych letov vo Francúzsku

Mnohé vnútroštátne lety sa vo Francúzsku možno stanú minulosťou. Nový zákon zvažuje možnosť toho, že lety, ku ktorým existuje vlaková alternatíva v rámci 2,5 hodín trvania cesty, budú nahradené vlakovým prepojením. Zákon je reakciou na snahy o zníženie uhlíkových emisií. Francúzsko si stanovilo kvótu ich zníženia o 40% do roku 2030 v porovnaní s hodnotou emisí z roku 1990.
[CDG.2012] #Air.France #AF #AFR #Airbus #A319 #F-GRXF #awp

Boeing 737 MAX

Turkish Airlines vykonali prvý let na MAXe od ich uzemnenia. Let číslo TK2138 na lietadle registrácie TC-LCA vzlietol 15.apríla z domovského Istanbulu a smeroval do Ankary. Turkish Airlines majú vo flotile dovedna 12 MAXov. Aerolinka zároveň uskutočnila revíziu na 75 objednávok tohto typu – 10 z nich bude zrušených a ďalších 40 bude zmenených na opciu.

EI-HGG sa stane prvým MAXom 8-200, ktorý bude dodaný spoločnosti Ryanair. Zároveň sa pripravujú dva MAXy pre Malta Air s registráciou 9H-VUA a 9H-VUB. Všetky tri lietadlá a nasledujúce objednávky lietadiel by mali byť dodané v konfigurácii 197 sedadiel v economy.
Ryanair Boeing 737-8-200 Max EI-HGG

Boeing 737 MAX – chyba v elektrickom systéme

Avizovaná technická chyba elektrického systému sa týka komponentov vo viacerých lokalitách systému a približne 90 kusov lietadiel, v prevádzke ako aj na výrobnej linke.

Oslavy výročia nezávislosti Izraelu

Izrael si vo štvrtok pripomenul 73 rokov nezávislosti celkom štýlovo – s formáciou lietadiel, ktorá pozostávala z B777-300ER, B747F a dvoch G280. Práve spomínaný B777-300ER registrácie N557CC sa stane prvým lietadlom vo svojej kategórii, ktoré bude prekonvertované na nákladnú verziu, tzv. P2F.

Reštrukturalizácia Norwegianu

Dobré správy prichádzajú z Osla. Tamojší súd odklepol reštrukturalizáciu aerolinky. Stalo sa tak zopár týždňov po úspešnom schválení reštrukturalizácie írskym súdom. Norwegian vykázal stratu takmer 2 miliárd dolarov za fiškálny rok 2020, prepravil o 92% pasažierov menej a tzv. ASK poklesol o 96%. Pokles dopytu sa prejavil nevyhnutnosťou výrazných zmien v prevádzke leteckej spoločnosti, spojených so zatvorením báz mimo Nórska, prepustením zamestnancov na dotknutých bázach a vyradením B787 z flotily. Vďaka obom súdnym rozhodnutiam však môže aerolinka pokračovať ďalej; súčasný plán predpokladá s postupnou expanziou na 53 lietadiel typu B737 v priebehu nasledujúceho roku.
G-CJGI Norwegian Air UK Boeing 787-9 Dreamliner

Flyr a Norse Atlantic Airways

V Nórsku sa však rysujú dva zaujímavé start upy – Flyr a Norse Atlantic Airways (NAA). Prvý z nich, Flyr, uskutočnil v priebehu týždňa demo let. Stalo sa tak v írskom Shannone s lietadlom B737-800 registrácie LN-FGB. Flyr predpokladá s počiatočnou prevádzkou dvoch B737-800 v konfigurácii 189 sedadiel, ktoré okrem prepojenia nórskych miest plánujú poskytovať lety do obľúbených destinácií, akými sú Alicante, Malaga, či Nice. Sputenie predaja leteniek je plánované v priebehu mája, v súvislosti s očakávaným uvoľňovaním pandemických opatrení. Prvý let by sa mal konať 30. júna, a to smerom za polárny kruh do Tromsa.
TC-CPJ / LN-FGB

Druhá zo spoločností, Norse Atlantic Airways, debutovala dňa 12.apríla na domovskej Oslo burze. Samotný debut priniesol posilnenie akcií o 5%. Aerolinka, ktorá ešte koncom marca podpísala zmluvu s AerCap na lízing deviatich B787, plánuje spustenie diaľkových letov koncom tohto roku.

Fly pop

Pri start upoch ešte zostaneme. Fly pop je britský start up, ktorý plánuje prepojiť londýnsky Stansted s indickými mestami Amritsar a Ahmedabad. Spoločnosť podpísala lízingovú zmluvu na niekoľko A330-300 s Avolonom. Prevádzka by mala byť zahájená v októbri.

flypop (c)flypop.com

flypop (c)flypop.com

Vedeli ste že?

Podľa správy IATA sa Qatar Airways za minulý rok stali celosvetovo najväčším medzinárodným cargo prepravcom.
A7-AFI Qatar Airways Cargo Airbus A330-243F
13. apríla 2019 sa uskutočnil prvý let Stratolaunch – lietadla s najdlhším rozpätím krídel na svete.

Nová destinácia Smartwings

Smartwings otvárajú novú linku, ktorá vás zavezie, teda pardon, odletí, z Prahy do francúzskeho Nice. S odletom v každý štvrtok a v nedeľu, počínajúc 6. májom. Najs!

Rada Airlines v Ostrave

Ostravský Mošnov zažil netradičného návštevníka. Il-62 registrácie EW-450TR spoločnosti Rada Airlines potešil tamojších priaznivcov letectva.

(c)flyrosta.com

(c)flyrosta.com

Oprava križovatiek dráh na BTS

Od 14. apríla prebieha plánovaná rekonštrukcia križovatiek dráh na bratislavskom letisku. Počas rekonštrukcie, ktorá bude prebiehať 24.apríla, bude letisko uzatvorené pre leteckú dopravu s výnimkou heliportov.

©2021 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?