Nedeľník 2021/17

Etihad Boeing 777

Najrušnejšie letiská sveta 2020

Svetlo sveta uzrel rebríček najrušnejších letísk sveta za uplynulý rok. Obvyklého víťaza – Atlanta Intl. (ATL) vystriedal čínsky Guangzhou (CAN). Stalo sa tak po prvýkrát od roku 1998. Letiskom Guangzhou prešlo za uplynulý rok takmer 43,8 milióna, čo je o 1,1 milióna viacej pasažierov v porovnaní s Atlantou. Rebríček za rok 2020 je značne ovplyvnený pandémiou – tradične rušné letiská zaznamenali výrazný prepad. V prvej desiatke figuruje Dallas (4. miesto) a Denver (8.miesto), zvyšné priečky zaujali čínske letiská, a to konkrétne Chengdu (3.miesto), Shenzhen (5.miesto), Chongqing (6.miesto), Peking (7. miesto), Kunming (9.miesto) a top desiatku uzatvára Shanghai. Parížsky Charles de Gaulle sa umiestnil až na 21.mieste, a londýnsky Heathrow o priečku nižšie.
Guangzhou

MAX bázy pre Ryanair

CEO Eddie Wilson naznačil možné MAX bázy, keďže v priebehu nasledujúcich týždňov by mali byť spoločnosti dodané ich prvé MAXy. S najvyššou pravdepodobnosťou by to mali byť bázy, ktoré majú vytvorenú technickú základňu na ich údržbu, ako napríklad Stansted alebo Bergamo. Ďalšie prípadné bázy, práve pre bázovanie údržby, by mohli byť považované napríklad Dublin, Madrid alebo Frankfurt-Hahn.
Boeing 737 MAX 8, Ryanair, EI-HAV, LN7534

Koniec pre 777 v Etihade

Etihad Airways oznámili, že plánujú vyradiť ich celú flotilu B777-300ER. Rozhodnutie padlo v súvislosti s plánovaným zmenšením prevádzkového modelu a zameraním sa na prevádzku úspornejších typov lietadiel, a to 787 Dreamliner a A350-1000. Zároveň bolo potvrdené, že desať lietadiel typu A380 bude uzemnených na neurčito. Uzemnenie flotily 777 sa týka 19 lietadiel, z ktorých niektoré boli prekonvertované na nákladnú verziu.
A6-ETM Etihad Airways Boeing 777-3FX(ER)

So SkyUp do Londýna

Ukrajinský SkyUp ohlásil spustenie letov do londýnskeho Lutonu. Linka by mala byť zahájená 24. júna.
Little Beauty!

Prvý let na Marse

Dlho očakávaný let helikoptéry Ingenuity dopravenej na Mars pomocou prieskumnej sondy Perseverance sa stal realitou dňa 19. apríla. Helikoptéra vzlietla do výšky troch metrov nad marťanským povrchom. Let je zároveň prvým letom uskutočneným na inej planéte.
ingenuity

Núdzové pristátie v oceáne

Svet obletela správa o núdzovom pristátí historického lietadla Grumman TBM-3U Avenger počas Cocoa Beach Air Show na Floride. Najbližšou núdzovou pristávacou plochou sa však nestalo pole, ale oceán pri neďalekom pobreží neďaleko miesta leteckej prehliadky.
Grumman TBM-3U

Red Dot pre Falcon 6X

Nedávno predstavený bizjet z dielne Dassault Aviation sa môže pochváliť ďalším úspechom – a to v podobe Red Dot ocenenia pre najlepší dizajn ich prémiovej kabíny. Lietadlo by malo začať byť dodávané v priebehu budúceho roku.
F-WSIX - Dassault Falcon 6X

©2021 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?