Nedeľník 2021/19

S Pragusou a Deltou do Dubrovníku

Start up Pragusa.One plánuje spustenie prevádzky už na budúci mesiac, a to 21. júna. Inauguračný let z chorvátskeho Dubrovníka bude smerovať do New Yorku; konkrétne spojenie by malo byť zabezpečené trikrát týždenne na type A330-200. Nasledovať bude spojenie s Los Angeles, kde bude prvý let vypravený o deň neskôr, 22. júna. Táto linka bude zabezpečovaná lietadlom typu A340, a to tiež trikrát týždenne.

Delta Air Lines takisto oznámila spustenie linky do Dubrovníka, a to z New Yorku. Linka by mala byť zahájená 2. júla.
N178DZ / © Airliners.sk

Zmeny vo flotile Lufthansy

Aerolinka schválila kúpu piatich Airbusov A350-900 a rovnako piatich Boeingov 787-9. Prvé Dreamlinery by mali posilniť flotilu už koncom tohto roku, kým ostatné budú dodané v prvej polovici budúceho roku. Dodávky typu A350 by mali byť uskutočnené v rokoch 2027 a 2028.
D-AIXK Lufthansa Airbus A350-941
Medzitým bola ďalšia A380 pod prívlastkom „Mike-Lima“ (D-AIML) poslaná do Teruelu na dlhodobé uskladnenie.
D-AIML

Redukcia flotily Swissu

Pandémia žiaľ zasiahla aj do plánovania vo Swiss International Air Lines. V rámci krátkych a stredne dlhých tratí sa očakáva vypustenie až desiatich lietadiel, a tým pádom zmenšenie flotily zo 69 na 59 lietadiel. Na diaľkovkách sa očakáva zmenšenie flotily z 31 na 26 lietadiel, a to vyradením piatich A330. Vypustenie celkovo 15 lietadiel z flotily sa dotkne žiaľ aj 780 zamestnancov a bude predstavovať redukciu produkcie o 15%.
HB-IJL Swiss Airbus A320-214

Koniec pre A380 v Malaysian

Aerolinka potvrdila, že v priebehu nasledujúcich pár mesiacov plánuje vyradiť z ich flotily všetkých šesť lietadiel typu A380. Flotila podľa vyjadrenia ich CEO Izhama Ismaila nezodpovedá plánu aerolinky do budúcnosti.
Malaysia Airlines 9M-MNA19-3845

Novinky z dielne Falcon

Spoločnosť Dassault Falcon predstavila dňa 6. mája špecifikácie ich nového konceptu pod názvom Falcon 10X, ktorý by mal uzrieť svetlo sveta v roku 2025. S očakávaným doletom 7500 míľ a maximálnou rýchlosťou M0.925 by mal byť letún schopný preletieť bez prestávky na trasách medzi New Yorkom a Šanghajom alebo medzi Los Angeles a Sydney. Falcon 10X by mal byť poháňaný dvoma prúdovými motormi Pearl 10X od Rolls Royce. Okrem toho by mal byť vybavený viacerými novinkami, ako napríklad technológiou jednej plynovej prípuste, ktorá bola prevzatá zo stíhačiek typu Rafale.

Zároveň bol vykonaný ďalší testovací let na type Falcon 6X, počas ktorého lietadlo vystúpalo do 40.000 stôp a dosiahlo rýchlosť M 0.85. Vyzerá to tak, že testovací program prebieha podľa plánu a typ by mal byť pripravený na certifikáciu v priebehu nasledujúceho roku. V poradí tretie lietadlo, už s plne vybavenou kabínou, by malo byť pripravené na skúšobné lety v nasledujúcich mesiacoch. Falcon 6X bude poháňaný dvoma prúdovými jednotkami od Pratt & Whitney Canada PW812D.

Nové destinácie vo flydubai

Flydubai oznámili spustenie nových liniek, čím posilnia svoju sieť na celkovo 80 destinácií. V rámci Ruska sa bude lietať na jedenásť letísk, kde novinkami budú Moskva-Zhukovski (ZIA), Novosibirsk Tolmachevo (OVB) a Perm (PEE).
flydubai 737-800

Nové linky Smartwings

Aerolinka plánuje zahájiť lety na londýnsky Heathrow počínajúc 3. júnom s frekvenciou štyrikrát týždenne, a to v pondelok, štvrtok, piatok a v nedeľu. Zároveň je od 5. mája obnovená linka na Lanzarote, prezatiaľ raz týždenne, a to v stredy. Od júla by mala byť linka posilnená o druhú frekvenciu, a to v utorky.
OK-SWB SmartWings Boeing 737-8 MAX

Spomienka na Bernarda Zieglera

Svet obletela smutná správa o úmrtí Bernarda Zieglera, tvorcu side sticku a konceptu digitálneho fly-by-wire pre Airbusy. Bernard synom Henriho Zieglera, jedného zo zakladateľov výrobcu lietadiel Airbus a kľúčovou postavou vo vývoji typu A300. Bolo teda celkom prirodzené, že Bernard nasledoval kariéru v šľapajách jeho otca. Postupne sa stal vedúcim test pilotom pre typ Mirage G, a neskôr po pridaní sa do tímu v Airbuse v roku 1972, sa výrazne podieľal na testovaní typov A300, A310, A320, a A340.

Tegel už nie je letiskom

Berlínsky Tegel (TXL) prišiel oficiálne o status letiska. Posledný let bol vykonaný spoločnosťou Air France ešte v minulom roku, dňa 8. novembra 2020. Letisko bolo otvorené v roku 1948 vo francúzskej kontrolnej zóne Berlína a slúžilo ako spojnica západného Berlína so svetom. Po jeho uzatvorení sa stalo súčasťou projektu „Berlin TXL – The Urban Tech Republic“, ktorý ráta s vybudovaním výskumno-priemyselného parku na jeho území. Hexagonálna budova terminálu však zostáva, keďže bola vyhlásená za historickú budovu.
Berlin Tegel am Abend

Star Wars deň

4. máj, tzv May the 4th, je označovaný aj ako Star Wars deň. A niektoré aerolinky sa naň aj patrične pripravili! Napríklad poľský LOT, ktorého lietadlo bolo navádzané na stojánku pomocou „svetelných mečov“.

Múzeum Steven F. Udvar-Házy zároveň predstavilo novinku v ich expozícii: X-Wing Starfighter Lukea Skywalkera. Exponát sa momentálne reštauruje a mal by byť k dispozícii pre návštevníkov múzea koncom budúceho roku.

Zaujímalo by vás, ktoré livery sa niesli v duchu ikonických Hviezdnych vojen? Viacej sa dočítate tu (https://www.flightradar24.com/blog/heres-how-to-track-all-the-star-wars-special-liveries/).

Dizajn Belugy

Perlička na záver: Smejúca sa Beluga, respektíve jej návrh, bol vybraný na základe hlasovania zamestnancov Airbusu, ktorého sa zúčastnilo až 20.000 pracovníkov firmy.
Beluga meeting...

Odfotili sme

Posledné dva týždne sme mali šťastie na zaujímavé kúsky na našich letiskách, medzi nimi napríklad:
VQ-BHD Boeing 737-800 Aeroflot
EW-485TI Rubystar Antonov An-12BP
4O-AOA ToMontenegro Embraer ERJ-195LR © P. Marianic

©2021 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?