Nedeľník 2021/21

737 MAX

Výrobca Boeing obnovuje dodávky lietadiel typu 737 MAX ich zákazníkom, po tom, ako bola odstránená chyba v elektrickom systéme uzemnených lietadiel. 20-mesačné uzemnenie MAXov spôsobilo nahromadenie vyše 400 kusov lietadiel, ktoré postupne nasledujú k ich dodávateľom – od recertifikácie ich bolo dodaných už vyše 80. Zároveň sa pripravuje postupné navýšenie výrobnej kapacity, ktorá by mala dosiahnuť počet 42 vyrobených kusov mesačne do jesene 2022.
OO-TMA TUI Airlines Belgium Boeing 737-8 MAX

So Smartwings do Tel Avivu

Letecká spoločnosť ohlásila obnovenie linky medzi Prahou a Tel Avivom počínajúc 26. mája, a v závislosti od aktuálnej bezpečnostnej situácie. Let bude prevádzkovaný dvakrát týždenne v stredy a soboty, s navýšením liniek na dvakrát denne každý deň od júla.
OK-SWA SmartWings Boeing 737 MAX8

Nová lounge British Airways

Britský vlajkový prepravca oznámil zriadenie „Forty Winks“ lounge, ktorá bude vybavená ležadlami, kde si cestujúci môžu dopriať krátke zdriemnutie si pred letom. Ležadlá sú špeciálne navrhnuté tak, aby poskytli cestujúcim čo najviac komfortu a najvyššiu kvalitu oddychu. Sú zároveň vybavené časovačom, ktorý je možné naprogramovať až po dĺžku trvania 20 minút, Prvé ležadlá sa budú nachádzať vo First Lounge na Heathrowe. Pribudnúť k nim majú Concorde Lounge v Termináli 5 (tiež Heathrow) a lounge v Termináli 7 na JFK.

Forty Winks lounge (c)ba.com

Forty Winks lounge (c)ba.com

S JetBlue z Londýna

Americký prepravca sa po úspešnom pridelení oprávnenia transatlantických letov a slotov na londýnskom Heathrowe chystá spustiť linky, ktoré prepoja Heathrow s domovským JFK. Prvý let by sa mal uskutočniť 11. augusta. Od 29. septembra bude nasledovať spojenie s Gatwickom. Od leta 2022 sa plánuje spustenie liniek medzi Bostonom a Londýnom. Na dané lety bude nasadený typ A321LR, s kabínou upravenou na 24 Mint Suits a 114 sedadiel v economy triede.
D-AZAX // JetBlue // A321-271NX/LR // MSN 9398 // N2060J

Záchrana Condoru

Dobré správy prichádzajú z nemeckého Condoru, kde investičná spoločnosť Attestor kúpila 51% podielu spoločnosti a zároveň prisľúbila financovanie vo výške 450 miliónov EUR. Dohoda umožní aerolinke dorovnať dlhy a obnovu flotilu v budúcnosti. Predošlá dohoda s poľským LOTom spred roka dozadu nebola úspešná z dôvodov nastupujúcej pandemickej krízy. Aerolinka bola v uplynulých dvoch rokoch nútená prejsť reštrukturalizáciou, aj z dôvodu krachu leteckej spoločnosti Thomas Cook, a požiadať o pôžičku vo výške 550 miliónov EUR od nemeckej vlády.
D-ABOK Condor Boeing 757-330(WL)

Straty leteckých spoločností za uplynulý rok

Mnohé aerolinky začínajú zverejňovať ich finančné správy za rok 2020.

Ryanair Holdings (FR) za rok 2020 vykázal stratu 815 miliónov EUR, v porovnaní so ziskom jednej miliardy za rok 2019. Prevádzka vykázala pokles o 81% v súvislosti s pandemickými opatreniami a obmedzeniami v cestovaní.
Boeing 737NG Ryanair

Singapore Airlines nazval rok 2020 „najťažším rokom v celej histórii“, a to právom – vykázali totiž stratu 3,2 miliardy dolárov.

Írsky Aer Lingus, člen skupiny IAG, vykázal za rok 2020 stratu 361 miliónov EUR, a za prvý kvartál roku 2021 straty vo výške 103 miliónov EUR. Vykázaná strata donútila aerolinku k uzavretiu bázy v Shannone, čo bude mať žiaľ aj vplyv na 130 pracovných miest.
EI-DEI Aer Lingus Airbus A320-214

Dohoda medzi Etihad a Saudia Airlines

Vzájomný vernostný program medzi oboma aerolinkami je rozšírením ich existujúcej zmluvy o vzájomnej spolupráci a zdieľaním kódov (codeshare).
A6-BLM Etihad Airways Boeing 787-9 Dreamliner

Umývanie lietadiel bez použitia vody

Výrobca ATR sa zamyslel nad tým, ako ušetriť 3000 – 4000 litrov vody potrebných na jedno umytie lietadla. A voilá, tento týždeň predstavil ďalšiu novinku – systém, ktorý umyje lietadlo s minimálnym použitím vody. Otestovalo sa viacero metód a materiálov, berúc ohľad na zaťaženie životného prostredia. Víťazom sa stalo použitie esenciálnych olejov, pri ktorom nie je potrebné premiestnenie lietadla a minie sa 30 až 40 litrov vody.

Prvý let Sukhoi 100

Dňa 19. mája sme si pripomenuli prvý let typu Sukhoi Superjet 100, ktorý sa udial v roku 2008.
RA-89126 Aeroflot - Russian Airlines Sukhoi Superjet 100-95B © P. Marianic

Sólo let Amelie Earhart

20. – 21. mája 1932 sa udial transatlantický sólo let pilotovaný Ameliou Earhart. Stala sa prvou ženou a po Charlesovi Lindberghovi aj jediným človekom, čo sa v rámci non-stop preletu ponad Atlantik v sólo posádke týka. Amélia uskutočnila tento let na lietadle Lockheed Vega. Let smeroval z Harbor Grace v Kanade do Londonderry v Severnom Írsku.

Odfotili sme

OM-BYA nám takto zapózoval zo stojánky v Bratislave.
OM-BYA  Slovak Government Flight Service  Airbus A319-115(CJ)

©2022 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?