Nedeľník 2021/23

OE-LGJ

Boom Overture pre United

Jednou z horúcich noviniek týždňa bolo oznámenie spoločnosti United Airlines o nákupe 15 lietadiel Boom Overture s opciou na ďalších 35 kusov. Koncept supersonického lietadla ráta s plným využitím udržateľných palív, začatím testovacích letov v roku 2026 a jeho uvedením do prevádzky v roku 2029. Letún by mal dosiahnuť rýchlosť M 1.7, čo je približne dvojnásobok rýchlosti dnešných airlinerov (okolo M 0.75 – M 0.85). To by predstavovalo napríklad let medzi New Yorkom a Londýnom v dĺžke trvania približne troch hodín. Zároveň sa počíta s kapacitou 65 až 88 sedadiel. Cena jedného kusu sa odhaduje na 200 miliónov dolárov a celá kúpa by mala stáť United Airlines tri miliardy dolárov. Plány na „predkúpu“ lietadiel Boom Overture ohlásili dávnejšie napríklad aj Virgin Atlantic alebo Japan Airlines.

Boom Overture (c)Flickr/Eagle0025

Boom Overture (c)Flickr/Eagle0025

737 MAX ecoDemonstrator

Alaska Airlines a výrobca Boeing spoja svoje sily za účelom testovania 20 nových technológií na type Boeing 737 MAX 9 v spojitosti s programom ecoDemonstrator. Letové skúšky, ktoré by sa mali začať toto leto, by mali preveriť využitie nehalónových hasiacich prístrojov, úrovne hluku gondol pohonných jednotiek, ako aj bočné steny kabíny zhotovené z recyklovaných materiálov.

Projekt ecoDemonstrator funguje od roku 2012 a jeho zámerom je skúšanie funkčnosti inovácií v prevádzkovom prostredí. V rámci projektu sú zahrnuté technológie, ktorých cieľom je znížiť spotrebu paliva, emisií a hluku, či využitie udržateľnejších materiálov. Zároveň je možné skúšanie nových prvkov kabíny, vrátane sedadiel, kuchyniek a toaliet. Projektu sa doteraz zúčastnilo osem špeciálne vybavených lietadiel.

Boeing 737 MAX ecoDemonstrator (c)boeing.com

Boeing 737 MAX ecoDemonstrator (c)boeing.com

Boeing 737 MAX ecoDemonstrator (c)boeing.com

Boeing 737 MAX ecoDemonstrator (c)boeing.com

TRINITAIR

Portugalská letecká spoločnosť Hi Fly sa podujala na testovanie TRINITAIR, konceptu wingletov v unikátnom návrhu „trojprstov“ umiestnených na koncoch krídel. Technológia by mohla usporiť okolo 2% paliva – na lete medzi Frankfurtom a Hong Kongom by takáto úspora paliva mohla predstavovať až 1,2 tony paliva. Účinnosť návrhu sa bude skúšať na type A330. Výrobca APC (Aircraft Performance Company) tvrdí, že retrofit krídel nie je komplikovaný a montáž vrátane možnosti nasadenia do prevádzky by mala byť možná v priebehu jedného dňa.

TRINITAIR

TRINITAIR

Austrian sa lúči s Dashmi

31. máj 2021 sa pre rakúskeho prevádzkovateľa zapíše ako deň rozlúčky s typom Bombardier Dash 8 Q400. Posledný let patril lietadlu registrácie OE-LGI a letu OS905/6. Let smeroval – ako inak – do ikonického Innsbrucku. Austrian sa tak lúči s 18 lietadlami tohto typu. Vo svojej flotile plánuje prevádzkovať lietadlá od výrobcov Embraer, Boeing a Airbus.
OE-LGJ Austrian Airlines Bombardier DHC-8-402Q Dash 8
 

12 rokov flydubai

Flydubai oslávil 12 rokov od začatia komerčnej prevádzky. Prvé lety, ktoré sa udiali dňa 1. júna 2009, smerovali do jordánskeho Ammánu a libanonského Bejrútu. Aerolinka, ktorá sa úspešne vypracovala na veľkého hráča v regióne, bola založená dubajskou vládou, podobne ako Emirates. Všetko najlepšie, flydubai a nech to naďalej lieta!
Boeing 737NG Flydubai

Medzinárodný deň palubných posádok

31. mája sme slávili Medzinárodný deň palubných sprievodcov. Aj za nás vám patrí veľká vďaka, letušky a letušiaci, za vašu prácu na zemi aj v oblakoch. Nech vás úsmev na tvári neopúšťa a nech máte len samých príjemných pasažierov.

Stalo sa tento týždeň

2. júna roku 1910 sa Charlesovi Rollsovi podarilo ako prvému človeku na svete preletieť non-stop v lete tam aj naspäť cez Lamanšský prieliv. Celý let trval 95 minút. Ako druhý Brit vlastnil pilotný preukaz a spolupodieľal sa na založení britského Kráľovského aeroklubu (Royal Aero Club). Áno, bol to ten istý Charles Rolls, ktorý spolu s Henrym Royceom v roku 1906 založili spoločnosť Rolls-Royce. Charles Royce sa žiaľ zapísal do dejín aj ako prvá britská obeť leteckej nehody, keď neskôr v roku 1910 prišiel o život pri nehode svojho lietadla Wright Flyer, keď sa mu počas letovej ukážky odlomila zadná časť jeho stroja.

©2022 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?