Nedeľník 2021/28

PH-GOV

S Austrianom do Grécka na 777

Otváranie hraníc a zvýšenie dopytu cestujúcich po dovolenkách, predovšetkým v destináciach na stredozemskom pobreží, prispeli k rozhodnutiu Austrian Airlines aby do Grécka vypravili tak trochu netradičný typ lietadla – Boeing 777. Ten by mal byť v období od 24. júla do 4. septembra, a to v soboty, nasadený na linkách do obľúbeného Heraklionu.
OE-LPC Boeing 777-2Z9(ER)

Zvyšovanie dopytu po lietaní

Austrian Airlines nie sú jediné aerolinky, ktoré sa tešia vyššiemu záujmu cestujúcich. Nárast dopytu zaznamenáva väčšina leteckých spoločností – tento týždeň sa v správach objavili medzi inými Finnair, ktorý registruje dvojnásobok cestujúcich medzi májom a júnom tohto roku (a zároveň nárast o 131% v porovnaní s júnom 2020), ako aj Norwegian (100% nárast pasažierov v júni v porovnaní s júnom 2020) alebo britské aerolinky po nedávnom oznámení vlády o možnosti cestovať bez povinnosti karantény po návrate pre zaočkovaných.

Na druhej strane Atlantiku hlásia aerolinky úspešný uplynulý víkend, počas ktorého sa oslavoval sviatok Dňa nezávislosti.

Rozbeh zaznamenáva lízingovka AerCap, ktorej sa v druhom štvrťroku podarilo uzavrieť 51 zmlúv o poskytnutí lietadiel leteckým spoločnostiam; a to konkrétne 38 úzkotrupých a 13 širokotrupých lietadiel.

Výrobca Airbus počas júna uskutočnil 77 dodávok lietadiel 44 zákazníkom, čo predstavuje 26% z celkového počtu 297 dodávok za tento rok.

Dúfame, že dobrých správ leteckého charakteru bude postupne len a len pribúdať. Letectvo ešte stále nie je v bode obratu – podľa najnovšej správy EUROCONTROLu predstavuje aktuálny týždenný objem leteckej dopravy o 37% menej v porovnaní s rušným rokom 2019.

Cargo A321 pre Lufthansu

Lufthansa CityLine, sa stane ďalším prevádzkovateľom, ktorý svoju flotilu rozšíri o (ďalšie) nákladné airlinery; a to konkrétne o dva kusy typu A321 P2F. Lietadlá by mali byť k dispozícii na začiatku budúceho roku. Prepodkladá sa, že budú bázované vo Frankfurte.
D-AIRF

Kráľovská vizita v Nemecku

V Nemecku ešte zostaneme. Holandský kráľ Willem-Alexander a jeho manželka kráľovná Maxima uskutočnili trojdňovú pracovnú cestu do Nemecka. Nebolo by na tom nič nezvyčajné, až na to, že kráľ, ktorý je zároveň dopravným pilotom, sa na návštevu odviezol sám v ich vládnom B737-700 registrácie PH-GOV. Kráľ okrem typovej kvalifikácie lietal 21 rokov vo vlajkovej KLM, a keby nebolo povinností vyplývajúcich z kráľovského titulu, venoval by sa výlučne profesionálnemu lietaniu.
PH-GOV Government of the Netherlands Boeing 737-700(WL) BBJ

Zaujalo nás

Delta Air Lines zaujala vtipnou anketou na Instagrame. Opáčte sami.

(c)delta.com

(c)delta.com

Výlet do histórie

5. júla 1942 sa na manchesterskom letisku uskutočnil prvý let prototypu Avro York (LV626). Návrh lietadla vychádzalo z adaptácie lietadla Avro Lancaster a bolo poháňané štyrmi motormi typu Rolls-Royce Merlin.

Avro York.jpg
By http://www.lyneham.raf.mod.uk/24sqn/html/history/short_history.htm, Public Domain, Link

6. júla 1998 bolo uzatvorené hongkongské letisko Kai Tak. Letisko povestné svojou náročnosťou na priblíženie a pristátie, obsluhovalo metropolu vyše 70 rokov – bolo otvorené dňa 25. januára 1925.
kai-tak-checkerboard-2

Odfotili sme

European Air Charter MD-82

LZ-LDS European Air Charter MD-82

©2022 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?