Nedeľník 2021/32

4X-EKL El Al Israel Airlines Boeing 737-85P(WL)

Výročná správa IATA

World Air Transport Statistics (WATS) – výročná správa IATA potvrdila, že rok 2020 bol oficiálne najhorším rokom pre leteckú dopravu od 50-tych rokov minulého storočia. Príjmy osobokilometrov (RPK – Revenue Passenger-Kilometres) poklesli medziročne o 65,9% s celosvetovým počtom 1,5 miliardy prepravených cestujúcich. Znenie celej správy je dostupné tu.
Boeing 787-8 Dreamliner

 

Skytrax pre letiská

Poznáme výsledky ocenení Skytrax 2021 pre letiská. Ako najlepšie letisko na svete sa na prvej priečke rebríčka umiestnila katarská Doha Hamad. Nasleduje Tokyo Haneda a tretia priečka patrí Singapore Changi. Z európskych letísk sa v prvej desiatke umiestnili Mníchov (6. miesto), Zurich (7. miesto) a Heathrow (8. miesto).
Yellow teddy bear

Konsolidácia TUI

Všetkých päť aeroliniek obľúbeného dovolenkového prepravcu, a to v Nemecku, Belgicku, Holandsku, Veľkej Británii a vo Švédsku, pôjde do konsolidácie. Aerolinka v rámci príprav na post-pandemické oživenie trhu plánuje zastrešovať svoje prevádzkové aktivity pod jednou strechou; oprávnenia prevádzkovateľov lietadiel všetkých piatich aeroliniek s celkovým počtom 140 lietadiel však naďalej zostávajú bez zmeny.
G-OOBA TUI Airways Boeing 757-28A(WL)

 

Norse Atlantic Airways

Start-up s plánmi na diaľkové lety oznámil objednávku ďalších šiestich kusov Boeingov typu B787 Dreamliner. Spolu s objednávkami uskutočnenými v marci je to dokopy 15 kusov lietadiel. Oficiálne predstavenie značky je plánované na 10. augusta.

BOC Aviation Dreamliner (c)Boc aviation

BOC Aviation Dreamliner (c)Boc aviation

Letové testy MAXu v Číne

Boeing 737 MAX 7 sa tento týždeň vydal z domovského Seattlu naprieč Atlantikom smerom do Číny, kde podľa všetkého bude uskutočňovať letové skúšky, ktorých cieľom bude znovu získanie oprávnenia na prevádzku typu miestnym leteckým úradom v rámci čínskeho vzdušného priestoru.
N7201S | Boeing 737-7 MAX | Boeing

 

DHL na elektrický pohon

DHL Express oznámili objednávku 12 lietadiel Alice od výrobcu eViation. Nákladné lietadlá na elektrický pohon by mali byť aerolinke dodané v roku 2024. Lietadlá s doletom 815 kilometrov (440 námorných míľ) sú schválené na jednopilotnú prevádzku a ich prepravná kapacita je 1200 kilogramov.

 

Týždeň v histórii

1. augusta 1983 sa uskutočnil prvý let leteckej spoločnosti America West Airlines (HP). Letecká spoločnosť s hubmi v Las Vegas a Phoenixe sa v roku 2005 spojila s US Airways.

6. augusta 1986 sa z britského Woodfordu uskutočnil prvý let typu BAe ATP. Návrh lietadla vychádza z typu Hawker Siddeley HS 748. V rámci Európy je ich prevádzkovateľom letecká spoločnosť West Air Sweden.

4. augusta 2014 bola ukončená prevádzka spoločnosti Dobrolet, nízkonákladovej dcérskej spoločnosti Aeroflotu bázovanej na moskovskom letisku Sheremetyevo.

Odfotili sme

4X-EKL El Al Israel Airlines Boeing 737-85P(WL)

G-WUKF Wizz Air UK Airbus A320-232(WL)

OM-BYD Slovak Government Flight Service Bell 429

©2022 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?