Nedeľník 28/2022

Nedeľník 28/2022 LY-KDT KlasJet Boeing 737-522 © P. Marianic

Nedeľník 28/2022 vám prináša novinky o vývoji Boeingu 737 MAX 10, o tom, ako sa Deutsche Bahn stanú čoskoro členom Star Alliance a aj o cestovaní s deťmi v lietadlách.

Vývoj 737 MAX 10

Najdlhšia verzia MAXov plánuje získať svoju certifikáciu do decembra tohto roku. CEO spoločnosti Boeing Dave Calhoun avšak varoval, že približujúci sa termín môže byť kritický. Od budúceho roku bude pre získanie certifikácie potrebná inštalácia varovného systému, ktorý by ovplyvnil dizajn kokpitu ako aj požiadavky na výcvik pilotov. Boeing vedie momentálne objednávku na približne 600 lietadiel varianty 737 MAX 10 od 18 zákazníkov vrátane British Airways a United Airlines.
Boeing 737-10 Max N27751 1G001

A320 ako hydrogénové laboratórium

Lufthansa Technik v Hamburgu premení jedno lietadlo A320 na hydrogénové laboratórium, a to za účelom výskumu vodíkového pohonu. Lietadlo s prezývkou “Halle (Saale)” registrácie D-AIQF, ktoré odslúžilo u Lufthansy a neskôr u Germanwings vyše 54 tisíc cyklov, je od roku 2020 na dôchodku. Modifikácia lietadla bude spočívať inštalácii nádrže na tekutý vodík ako aj palivového článku, ktorý bude prvotne testovaný v palubnej kuchynke.
D-AIQF

Deutsche Bahn členom Star Alliance

Železničná spoločnosť bude historicky prvou ne-aerolinkou, ktorá sa stane členom leteckej aliancie. Pripojenie DB ako intermodálneho člena sa očakáva od 1.augusta.
Qatar Airways Launches Codeshare with Deutsche Bahn

DOT proti dodatočným poplatkom aby rodiny mohli sedieť spolu

Ministerstvo dopravy USA (DOT, Department of Transportation) po prijatí niekoľkých sťažností varovalo aerolinky, aby nevyžadovali od cestujúcich sprevádzajúcich deti do 13 rokov dodatočné poplatky za možnosť sedenia spolu. Ministerstvo síce obdržalo len zopár sťažností daného charakteru – v jednom konkrétnom prípade sa jednalo o 11-mesačné dieťa – avšak podľa vyhlásenia DOT je aj jeden prípad “viac než dosť”. V Európe nie sú situácie, kedy sú pasažieri sprevádzajúci deti rozsadení systémom priraďujúcim miesta v lietadle, výnimkou. Deti do dvoch rokov klasifikované ako dojčatá (INF; infant) sedia počas vzletu a pristátia na kolenách sprevádzajúceho dospelého, avšak je možnosť prikúpenia extra sedačky. Na sedenie v radách okolo núdzových východov sa rovnako vzťahuje obmedzenie na vek cestujúcich.
Airplane seating

Hong Kong ruší zákazy COVID letov

Aerolinky vo finančnej metropole si môžu vydýchnuť – v priebehu týždňa bolo totiž zrušené obmedzenie, ktoré sa vzťahovalo na prílety s pasažiermi, ktorých covid testy sa po prílete ukázali ako pozitívne. Aerolinky, ktoré prileteli s päť alebo viacej, respektíve s viacej ako 5% pozitívnymi pasažiermi, museli následne čeliť päťdňovému zákazu letov. Dané opatrenia vyústili do rušenia viac ako 100 letov v tomto roku a k zníženiu počtu expatov v Hong Kongu. Zrušenie obmedzenia nastalo po tohtotýždňovom nástupe nového vedenia do päťročnej funkcie, a ako jedným z hlavných dôvodov sa uvádza aj návrat študentov zo zahraničia.
Singapore Airlines / Airbus A380 / 9V-SKD at Hong Kong Airport HKG

Správy z našich letísk

Letisko Bratislava sa v hodnotení SkyTrax – World Airport Awards umiestnilo na deviatej priečke v hodnotení najlepších letísk východnej časti Európy. Letisko zároveň informuje o aktuálnom stave ohľadom zdržaní z dôvodu nedostatku personálu, a to že, zdržania môžu nastať, avšak úsilím je, aby boli čo najviac minimalizované. Celú správu si môžete prečítať tu.

Letisko Košice prinieslo v tradičnom fotopohľade do histórie spomienky na dvojmotorové turbovrtuľové Metro. Celý príspevok nájdete pod týmto odkazom.

Výlet do histórie

3.júla 2012 sa uskutočnil inauguračný let spoločnosti Jetstar Japan; aerolinka s dvadsiatimi destináciami a s bázami v Nagoyi, Osake a Narite tak oslávila desaťročnicu svojej komerčnej prevádzky.
2015-10-01 NRT JA15JJ

5.júla 1942 vzlietol po prvý raz letún Avro York, civilná verzia Avro Lancaster bombera. Z typu sa vyrobilo 258 kusov vrátane štyroch prototypov.
Avro York
9.júla 1953 uskutočnili New York Airways prvý linkový let na helikoptére, ktorý bol podľa dostupných údajov zároveň prvým pravidelným letom na helikoptére v rámci USA. Aerolinka so sídlom na La Guardii prevádzkovala aj lety za účelom prepravy pošty a nákladu.
New York Airways

Odfotili sme

LY-KDT KlasJet Boeing 737-522 © P. Marianic
4O-AOA Air Montenegro Embraer ERJ-195LR (ERJ-190-200 LR) © P. Marianic
A9C-ISA Boeing 737-86J(WL) Bahrain Amiri Flight © P. Marianic

Tags:

©2024 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?