Nedeľník 28/2023

Nedeľník týždňa 28 prináša novinky o najnovších objednávkach a dodávkach lietadiel, novej biznis kabíne 777 lietadiel KLM, kúpe Widerøe, profite Jet2, a mnoho ďalšieho.

Prajeme príjemné čítanie.

Nákupy v aerolíniách a dodávky lietadiel

Icelandair (FI) uskutočnil objednávku na 13 lietadiel typu A321XLR. Pre aerolinku to je prvá objednávka Airbusov. Zároveň plánuje lízing ďalších štyroch A321LR. 

Mexický nízkonákladový prepravca Viva Aerobus (VB) podpísal memorandum o porozumení na nákup 90 A321neo lietadiel s kapacitou 240 sedadiel. Dohoda rozširuje celkový počet lietadiel na 170. Viva momentálne prevádzkuje 74 lietadiel rodiny A320. 

Kanadský Air Inuit (3H) podpísal dohodu o nákupe troch lietadiel typu Boeing 737-800. 

Luxair (LG) obdržal dodávku prvého Boeing 737-8. Lietadlo je prenajaté od Pembroke Aviation. 

Saudia Dreamliner 787-10 v zaujímavej livery bol preletený medzi Portlandom (PDX) a Everettom (PAE). 

Nová kabína KLM

KLM predstavili vynovenú kabínu v biznis triede pre ich Boeingy 777. Zahŕňa širšie sedadlá s posuvnými dverami pre väčšie pohodlie a súkromie. Sedadlá a ich vybavenie sú o 10 – 15 % ľahšie v porovnaní s inými sedadlami na trhu. 

Kúpa Widerøe 

Nízkonákladový prepravca Norwegian (DY) ohlásil plán na kúpu regionálnej aerolinky Widerøe (LS). Stalo sa tak pár dní po oznámení Widerøe ohľadom znižovania počtu letov o 8% s účinnosťou od septembra. Obchod v hodnote 105 miliónov dolárov plánovaný na finalizáciu koncom tohto roka musí byť najprv schválený lokálnymi úradmi. Obidve aerolinky budú naďalej fungovať samostatne, kúpa však sľubuje lepšie prepojenie lokálnych letov prevádzkovaných Widerøe s medzinárodnými letmi Norwegianu. Widerøe je aerolinka s 90-ročnou tradíciou, ktorá obsluhuje 40 letísk v rámci Nórska. 

LN-WEB-LHR 21 NOV 2021

Jet2 v profite

Aerolinka ohlásila celoročný prevádzkový zisk v hodnote 394 miliónov britských libier a čistý profit 291 miliónov britských libier. Zároveň nastávajú zmeny vo výkonnej rade – zakladateľ Philip Meeson plánuje odstúpiť z pozície výkonného predsedu rady ku koncu tohto roka. 

G-VYGL Jet2 Airbus A330-243

 

JetBlue ukončuje spoluprácu v aliancii

JetBlue Airways (B6) ukončil dohodu o vytvorení severovýchodnej aliancie s American Airlines (AA), ako aj zdieľanie letov (tzv. codeshare) a sériu ďalších dohôd. Dohoda musela byť zrušená na základe súdneho rozhodnutia z mája tohto roku v súvislosti s plánovanou akvizíciou leteckej spoločnosti Spirit Airlines v hodnote 3,8 miliardy amerických dolárov. Aerolinku rozhodnutie súdu neteší, avšak neplánuje podať odvolanie sa voči rozsudku. 

JETBLUE

 

Presun cargo prevádzky z Mexico City

Mexická vláda, v snahe odbremeniť rušnú prevádzku na letisku Mexico City (MEX), uvalila zákaz na prevádzku nákladných lietadiel. Zákaz bol stanovený s platnosťou od 7.júla, avšak termín bol ďalej posunutý na 1.septembra. Prevádzkovatelia nákladu sa tak musia presunúť na letisko Felipe Angeles International (NLU) vzdialené približne 50 kilometrov – bývalé vojenské letisko, ktoré bolo otvorené pre komerčnú prevádzku len minulý rok. Presun spôsobuje logistické problémy, ako aj nevyhnutnosť letiska NLU vybudovať obsluhu pre prevádzku.

Mexico City Airport and Downtown

 

Otvorenie WTDC Airbusu

Výrobca Airbus oficiálne otvoril tzv. Wing Technology Development Center v britskom Filtone, neďaleko Bristolu. Nové výskumné centrum sa bude zameriavať na návrhových a testovacích prácach pre krídla novej generácie.

 

Šiesty Airbus Beluga

V poradí šiesty a zároveň posledný kus typu Beluga XL bol uvedený do prevádzky v závode Toulouse.

Beluga XL

 

Najrušnejší deň podľa FR24

V stredu 24.júla bolo zaznamenaných viac ako 225 000 letov – čo je doteraz najviac zaznamenaných letov za jeden deň službou Flightradar24. Letecká doprava je po prerušení kvôli pandémii opäť na vzostupe – za tieto dáta môžeme vďačiť aj možnosti sledovania letov v globálnom merítku. Dodáme ešte, že údaj nezahŕňa lety citlivé na sledovanie, vrátane väčšiny vojenských letov. Predpokladá sa teda, že skutočné číslo bolo vyššie.

 

Výlet do histórie 

3.júla 2012 bola započatá prevádzka JetStar Japan. Prvý let sa uskutočnil z tokijskej Narity (NRT) do Sapporo (CTS). 

JA11JJ A320 JETSTAR JAPAN

 

4.júla 1997 vzlietol po prvý raz typ ERJ-135. 

ERJ 135

 

5.júla 1942 sa uskutočnil prvý let typu Avro York, civilnej verzie Avro Lancaster Bombera. Návrh lietadla vytvoril Roy Chadwick. 

G-AGNV, Avro York, Staverton, 21-06-1968

 

6.júla 1998 bolo uzatvorené legendárne Kai Tak v Hong Kongu. 

VR-HUK, Boeing 747-467F (SCD), Cathay Pacific Cargo @ Hong Kong Kai Tak

 

7.júla 1990 bol uskutočnený inauguračný let PGA Portugalia Airlines.

PGA Portugália Airlines Fokker 100 CS-TPD / AMS

 

8.júla 1999 začali svoju prevádzku Aegean Airlines (A3).

SX-DVM Aegean Airlines Airbus A320-232

 

Odfotili sme 

9H-FHB Freebird Airlines Europe Airbus A320-214

Tags:

©2024 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?