Nedeľník 38/2020

Boeing 737 MAX8 Smartwings

737 MAX testovanie

EASA dokončila testovanie typu 737 MAX počas trojdňového skúšobného programu v kanadskom Vancouveri. Typu bola pozastavená prevádzka v súvislosti s chybou vo snímaní v tzv MCAS systéme po fatálnych následkoch nehôd spoločností Lion Air a Ethiopian. Ďalšie testovanie typu by malo prebehnúť v londýnskom Gatwicku za asistencie lietadiel poskytnutých spoločnosťou TUI Airways. Boeing 737 MAX by mal eventuálne nahradiť populárnu variantu 737NG. 737 MAX, najnovší variant ťažného koňa z dielne Boeingu bol v prevádzke u viacerých prevádzkovateľov, ako napríklad TUI, Norwegian, Lion Air, ale aj Smartwings.

Testovanie UV zariadenia na dezinfekciu lietadiel

Honeywell ukončil skúšobnú prevádzku UV čistiaceho zariadenia na palube lietadla typu 737 u spoločnosti Shandong Airlines. Zariadenie založené na báze emitujúceho UVC žiarenia dokáže vyčistiť kabínu lietadla za desať minút pri minimálnych nákladoch na jeho prevádzku. Testovanie prebehlo v lietadle s registračným číslom B-5548.

Dlhodobé uzemnenie flotily Cathay Pacific

Spoločnosť Cathay Pacific dlhodobo uzemní 40% flotily v rámci najnovších odhadov očakávanej prevádzky v budúcnosti. Lietadlá budú prelietavané do zámorských oblastí a tam budú uzemnené na dobu neurčitú. Aerolinka zároveň rokuje s výrobcami ohľadom oneskorenia dodávok nových lietadiel. V prípade dodávok typov A350 a A321neo by sa jednalo o časový horizont dvoch rokov. Rokovania s Boeingom ohľadom odloženia dodávok 21 Boeingov typu 777-9 stále prebiehajú.

Cathay Pacific fleet - Justin Chin/Bloomberg

Cathay Pacific fleet – Justin Chin/Bloomberg

Ryanair zatvorí bázu v Düsseldorfe

Írsky prepravca sa na základe neúspešných rokovaní s letiskom Düsseldorf o znížení odbavovacích poplatkov rozhodol zavrieť bázu. Zmena nastane s ukončením letného letového poriadku a ovplyvní približne 200 pilotov zamestnaných cez spoločnosť Laudamotion. Rovnaké rozhodnutie padlo aj na bázu v Stuttgarte, čím sa de facto ukončí prevádzka spoločnosti Laudamotion v Nemecku.

Letecká prevádzka v Európe

EUROCONTROL zaznamenáva pretrvávajúci pokles leteckej dopravy pre dôsledky pandémie. Čísla sa v porovnaní s predošlým rokom pohybujú momentálne okolo hodnoty 50% minuloročnej prevádzky. Spoločnosť zároveň upravila svoj predošlý odhad vývoja leteckej dopravy – namiesto poklesu o 15% vo februári 2021 odhaduje pretrvávajúci pokles prevádzky v rozmedzí 50-60%.

Eurocontrol - predpoveď letov do 2021

Eurocontrol – predpoveď letov do 2021

Qantas a let “nikam”

Zaujímavú ponuku na trh uviedol austrálsky Qantas: Let nikam. Let nikam predstavený ako sedemhodinový vyhliadkový let okolo ikonických miest Austrálie na type Boeing 787 Dreamliner bol zameraný na cestujúcich, ktorým chýba cestovanie a lietanie ako také, sa vypredal za desať minút. Hoci sa pravdepodobne nikomu z nás neušla letenka za 787 dolárov v ekonomickej triede, netreba zúfať – stále ho budeme môcť sledovať dňa 10.októbra na Flightradar-e 🙂

Fokker 100 pre Slavnicu

Skladanie zachráneného Fokkera 100 s názvom “Bratislava” pokračuje. V rámci údržby sme tento víkend takisto vymenili polepy na trupe lietadla.

Lepenie polepov na Fokker

Lepenie polepov na Fokker

Lepenie polepov na Fokker

Lepenie polepov na Fokker

Súťaž o top fanúšikovskú fotku pre kalendár

Hľadá sa top spotterský úlovok fotky lietadla, ktorému by sme radi našli miesto v našom kalendári pre rok 2021. Viac info nájdete v našej FCB skupine Airliners.sk. Fotky môžete pridávať do pondelka polnoci. Držíme palce!

©2022 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?