Nedeľník 41/2020

Airbus A350 Qatar Airways

Rozbeh prevádzky v Qatar Airways

Letecká spoločnosť Qatar Airways plánuje do konca roku 2020 prevádzkovať lety do 124 destinácií. Z nich 21 bude v Afrike, 10 v Amerike, 42 v rámci ázijsko-pacifického regiónu, 38 v Európe a 13 na Strednom východe. V našich končinách sa môžeme tešiť na lety do susediacich kapitol – Prahy, Viedne, Budapešti, či Varšavy, ale aj do Mníchova.

Odlet B747 do „dôchodku“

British Airways sa vo štvrtok 8.októbra rozlúčili so svojimi poslednými dvoma Boeingami typu B747. Odlet lietadiel s registračnými číslami G-CIVY a G-CIVB z ich domovského letiska London-Heathrow sme mali možnosť sledovať naživo. Lietadlá nemali ďalekú cestu na miesto ich uskladnenia – G-CIVY bolo preletené na letisko St. Athan a G-CIVB na letisko Kemble-Cotswold. G-CIVY, riadené šéfpilotom Al Bridgerom, vykonalo po odlete jeden pamätný prelet nad letiskom Heathrow.

G-CIVG British Airways Boeing 747-436

Oneskorenie dodávok lietadiel u spoločností Boeing a Airbus

Obe spoločnosti majú k 1.októbru celkovo 622 nedodaných kusov lietadiel, čo vykazuje len veľmi mierne zlepšenie oproti hodnote 628 nedodaných lietadiel z júla tohto roku. Spoločnosť Airbus má z celkového počtu 144 nedodaných kusov lietadiel vyrobených 10 lietadiel typu A220, 89 typu A320, 14 typu A330, 26 typu A350 a 5 typu A380. U spoločnosti Boeing čaká na svoj odlet celkovo 478 kusov, z toho 423 typu 737 MAX, 2 typu 747-8, 1 typu 777 and 44 typu 787. Spoločnosť Boeing zároveň potvrdila, že produkcia typu 787 bude v priebehu nasledujúcich mesiacov presunutá do Južnej Karolíny.

Fokker 100 v Slavnici

Práce na Fokkri pokračujú. Naša „sťahovacia“ dodávka presunula do Slávnice podvozkové nohy, kuchynky, šatník a pod. Zároveň sme namontovali nové podlahy, panely v kokpite a nahradili „plastové okná“ novými sklenenými. Zlepšili sme tak vizáž nášho Fokkra. Chceme poďakovať členom o.z., ktorí trávia svoj čas pri obnove lietadla a samozrejme aj našim externým pomocníkom až z Bojníc.

Globsec- Tatra Summit 2020

V rámci konferencie Globsec bol využitý vládny špeciál – OM-BYB a OM-BYK. Náš dvorný fotograf David Dolinay zachytil obe lietadlá počas prestoja na popradskom letisku.

OM-BYB Slovak Government Flight Service Fokker F100

Uskutočnil sa let „Nikam“

Ako sme už dávnejšie spomínali, austrálsky Qantas naplánoval let „nikam“. Ten sa uskutočnil už tento týždeň. Vyvolal ale rôznorodé reakcie. Nadšenie priaznivcov letectva a na druhej strane ohlasy ochranárov a priateľov prírody, ktorí poukazovali na zbytočnosť takéhoto letu. Pýtať sa na stranke airliners.sk, ako to vidíte vy je asi zbytočné 🙂

©2021 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?