Nedeľník 42/2020

IL-76TD,Maximus Airlines,BTS,17/10/2020

Nula objednávok pre Airbus a Boeing za september

Zatiaľ čo dodávky lietadiel pokračujú, obaja výrobcovia potvrdili nulový počet objednávok za mesiac september, kedy bolo dodaných 11 kusov lietadiel od Boeingu a 57 od Airbusu. Obe spoločnosti boli pritom začiatkom roka kvôli vypuknutiu pandémie nútené dočasne zastaviť výrobu. Spoločnosť Boeing po znovuotvorení nabehla na pomalší režim výroby typov 787 and 777/777X – tak aby v priebehu nasledujúcich dvoch rokov bola schopná pokryť možný zvyšujúci sa dopyt.

EASA odobrila bezpečnosť prevádzky typu 737 MAX

EASA po preverení zavedenia nápravných opatrení na type 737 MAX vykonaných výrobcom zhodnotila, že letún je schopný bezpečnej prevádzky. Udialo sa tak po sérii skúšobných letov pod dohľadom EASA a so zameraním sa práve na problémový systém MCAS. Šéf agentúry Patrick Ky zároveň predpokladá návrat MAXov na oblohu do konca tohto roku.

Boeing 737 MAX8 Smartwings

Automatické push-back vozidlá

Iberia začala s prevádzkou automatických vozidiel typu Mototok Spacer 8600 na vytláčanie typu A320 zo stojánok. Vozidlá boli zavedené na letiskách v Madride a Barcelone. British Airways, sesterská spoločnosť skupiny IAG, už využíva tieto vozidlá na letisku Heathrow pre stojánky v termináli 5.

Nízke riziko infekcie na palube lietadla

United Airlines sa podieľali na štúdii, ktorá mala potvrdiť, respektíve vyvrátiť riziko nákazy novým koronavírusom na palube lietadla. Vyše 300 testov uskutočnených na typoch 767 a 777 potvrdilo, že riziko sa pohybuje na úrovni 0,003% za predpokladu, že cestujúci nosia rúška. 54 hodín nepretržitého letu by bolo potrebných na dávku vírusu, ktorá by mohla pasažierov nakaziť. Daná štúdia je považovaná za prelomovú nielen z hľadiska šírenia vírusu, ale aj pre bezpečnosť a ochranu zdravia na palube. My dúfame, že podobné štúdie pomôžu opäť rozlietať nebo.

Ružové mašličky na oblohe

Iniciatíva #ThinkPink dostáva novú podobu vďaka letu QR9901. Čisto ženská posádka spoločnosti Qatar Airways vzlietla včera, v sobotu 17.októbra 2020, aby za pomoci lietadla typu 787-8 Dreamliner „vykreslila“ na oblohe mašličku, ktorá je symbolom prevencie proti rakovine prsníka.

Pomôcka pre pilotov

Vytvorili sme pomôcku pre pilotov, vďaka ktorej vám nebude cudzie žiadne slovenské letisko. V prípade záujmu nás neváhajte kontaktovať na info@airliners.sk

Iljušin 76TD v Bratislave

V sobotu sa v Bratislave ukázal Iljušin 76TD spoločnosti Maximus Aviation. Číhali sme naň veru zodpovedne. Fotky sú od Tomáša B.

©2021 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?