Nedeľník 43/2021

Pronar Beechcraft 1900D SP-NAR

DHL Air Austria získala osvedčenie AOC

V susednom Rakúsku sa objavila nová letecká spoločnosť – DHL Air Austria. Táto získala v predchádzajúcich dňoch osvedčenie AOC a britská materská spoločnosť DHL Air zahájila prevod nákladných lietadiel pod rakúske registračky. V pláne má previesť 18 z 22 lietadiel Boeing 757. Prvým sa stal Boeing registrácie OE-LNZ, ktorý lietal u britskej matky od júla 2018 pod registračkou G-DHKP. Lietadlá budú bázované na letisku v Linzi. DHL Air sa bude zameriavať na transatlantické lety resp na lety do Ázie s Boeingami 767.
DHL Air Austria / B752F / OE-LNZ / LFRS

Letušky Alitalie protestovali

50 letušiek zaniknutej Alitalie protestovalo v stredu v centre Ríma. Cieľom protestu bolo upozorniť na fakt, že nástupnícke ITA Airways prevzali z pôvodných 10000 zamestnancov Alitalie do svojich radov iba približne 3000 zamestnancov a to za výrazne horších platových podmienok. Exletušky stáli ticho a nepohnute niekoľko minút iba v spodnom prádle na námestí Campidoglio a spoločne na záver protestu zvolali „We are Alitalia!“

Protest letušiek Alitalie v Ríme (c)CNN Travel

Protest letušiek Alitalie v Ríme (c)CNN Travel

Prvý Dreamliner pre Lufthansu ponesie meno Berlin

Už čoskoro, začiatkom budúceho roka, sa rozrastie flotila nemeckej Lufthansy o nový typ – Boeing 787-9 Dreamliner. Jedná sa o dodávku 5 kusov týchto moderných lietadiel, ktorých spotreba je nižšia o približne 30% v porovnaní s ich predchodcami. Prvý Dreamliner, ktorý bude mať registráciu D-ABPA bude pomenovaný menom „Berlin“ a bude nasadzovaný na linku do Toronta.

Rolls-Royce testoval motor Trent 1000 s novým palivom

Rolls-Royce úspešne uskutočnil testovací let Boeingu 747 s použitím udržateľného leteckého paliva (Sustainable aviation fuel (SAF)). Lietadlo určené na testovanie motorov malo jeden motor Trent 1000 a zvyšné 3 motory boli typu RB211. Motor Trent 1000 bežal na 100% na obnoviteľné palivo SAF a zvyšné motory na konvenčné letecké palivo.
Let potvrdil ambície Rolls-Royce, aby motory Trent boli do konca roka 2023 kompatibilné s novým palivom SAF. Testovací let ponad Texas a Nové Mexiko trval 3 hodiny a 54 minút.

Pokročili sme s našim Fokkrom 100

Tento víkend sa nám podarilo opäť pokročiť s našim Fokkerom 100, ktorý máme bázovaný na letisku v Slávnici. Počas 4 hodiny trvajúcej „operácie“ sme vrátili na svoje pôvodné miesto smerovku a horizontálny stabilizátor s výškovkou. Pri montáži 1,2 tony vážiaceho stabilizátora sme zistili, že pri jeho demontáži ešte na letisku v Bratislave došlo k odstráneniu tiahiel, ktoré ho držia v správnom uhle. Boli sme preto nútení upevniť stabilizátor zatiaľ dočasne a veríme, že čoskoro sa do Slávnice vrátime a stabilizátor upevníme už definitívne.

Stabilizátor na našom Fokkri F100

Stabilizátor na našom Fokkri F100

Pohľad na Fokker z výškovky

Pohľad na Fokker z výškovky

Odfotili sme

Pronar Beechcraft 1900D SP-NAR
D-AIBM Lufthansa CityLine Airbus A319-112
EC-NGC Alba Star Boeing 737-809(WL)
SP-MRE Sky Taxi Boeing 767-281(BDSF)

©2022 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?