Nedeľník 45/2022

9H-CGA Smartlynx Airlines Malta Airbus A321-211(PCF)

Nedeľník 45/2022 vám prináša správu o možnom predaji spoločnosti Smartwings izraelskej spoločnosti Israir Airlines, pozrieme sa na protest klimaaktivistov v Amsterdame, zavedieme vás na skok do Antakrtídy, kde sa po 2 rokoch ukázal Airbus A340 spoločnosti HiFly, ukážeme vám ako letela najvyššia žena sveta z Istanbuku do San Francisca a spomenieme aj prvé meranie vyžarovacích charakteristík systému ILS na letisku v Bratislave.

Našiel sa kupca pre Smartwings?

Izraelská spoločnosť Israir Airlines and Tourism podala finálnu ponuku na odkúpenie 100% podielu v leteckej spoločnosti Smartwings. Podľa nepotvrdených informácií je ponuka vo výške 44 miliónov EUR. Prípadný predaj spoločnosti Smartwings by umožnil spoločnosti Israir prístup k európskemu AOC. Smartwings sa odmietli k tejto informácii vyjardiť.
4X-ABF Israir Airlines Airbus A320-232

Airbus A330 priletel do Antarktídy

Letecká spoločnosť HiFly zabezpečovala prostredníctvom jej Airbusu A340-300 špeciálny let z Kapského mesta na Antarktídu. Liletadlo registrácie 9H-SOL pristálo na „letisku“ Wolf’s Fang Runway (WFR)“ po lete trvajúcom takmer 5 hodín. Na palube lietadla bola malá skupina vedcov a veľké množstvo zásob pre polárnu základňu.

Protest klimaaktivistov v Amsterdame

Stovky klimakativistov z organizácie Greenpeace v sobotu zablokovali niekoľko súkromných lietadiel na letisku Schiphol v Amsterdame. Protestujúci poukazovali na výrazné poškodzovanie klímy používaním súkromných lietadiel. Svojim konaním výrazne narušili prevádzku letiska. Aktivistom sa podarilo dostať na plochu aj na bicykloch. Je otázne, ako sa im podarilo prekonať bezpečnostnú kontrolu pri vstupe do SRA zóny letiska.

Najvyššia žena sveta letela do San Francisca

Najvyššia žena sveta, Rumeysa Gelgi z Turecka, pri svojej výške 215 centimetrov letela prvý krát lietadlom. Mala namierené z Istanbulu do San Francisca. Jej let si vyžiadal špeciálnu úpravu 6 radov sedadiel v Boeingu 777-300.

Rumeysa Gelgi na palube letu Turkish Airlines do San Francisca (c)internet

Rumeysa Gelgi na palube letu Turkish Airlines do San Francisca (c)internet

Zo slovenských letísk

Letové prevádzkové služby SR, letisko M.R.Štefánika a spoločnosť Aerodata AG uskutočnili na letisku v Bratislave prvé testy merania leteckého pozemného zariadenia ILS22. Meranie prebiehalo prostredníctvom bezpilotného leteckého systému. Jednotlivé merania pozostávali meraní vyžarovacích charakteristík Glide Path a Localizer ILS22. Na meranie bol použitý dron DJI MATRICE 300 RTK, ktorý bol na merania upravený spoločnosťou AERODATA AG.

Meranie ILS22 pomocou drona (c)lps.sk

Meranie ILS22 pomocou drona (c)lps.sk

©2023 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?