Nedeľník 46/2020

Embraer Helvetic

Nový Embraer pre Helvetic

V poradí šiesty Embraer E190-E2 dorazil na zürišské letisko koncom tohto týždňa. K lietadlu s registračným číslom HB-AZF sa plánujú pridať ďalšie dve v priebehu budúceho roka, ako aj štyri Embraery typu E195-E2.

Dlhodobé uskladnenie A380 od BA

G-XLEF a G-XLEG spoločnosti British Airways prileteli do Madridu za účelom dlhodobého uskladnenia. Nasledovať ich budú ďalšie lietadlá a predpokladá sa, že celkom 60-70 lietadiel od Britishu bude dlhodobo uskladnených buď v Madride, Terueli alebo na Malorke. Spoločnosť British Airways sa tak rozhodla na základe pretrvávajúceho útlmu v leteckej doprave. Predbežný plán na znovu rozlietanie A380 je v polovici roka 2021. Spoločnosť poprela, že by plánovali predčasné vyradenie tohto typu z ich flotily.
G-XLEL British Airways Airbus A380-841

A380 od Hi Fly ide do dôchodku

Tento rok nepraje lietajúcim gigantom. Portugalská Hi Fly oznámila, že trojročný lízing ich A380 pod registračkou 9H-MIP sa chýli ku koncu, a lietadlo bude tým pádom vyradené z flotily. Konkrétna registračka s veľmi špecifickým náterom propagujúcim záchranu koralových útesov sa objavila na rôznych letiskách a slúžila na ad hoc lety. Lietadlo boli využité na wet leasing pre Norwegian, ako aj  na prepravu britských dovolenkárov naspäť do Británie po krachu Thomas Cook. Po vypuknutí pandémie bolo lietadlo krátkodobo uzemnené z dôvodu technickej údržby a následne bola kabína upravená tak, aby bolo možné previezť čo najväčšie množstvo zdravotníckeho materiálu.
9H-MIP A380 Stansted.

Emirates SkyCargo A380 „minifreighter“

Aerolinka prišla so zaujímavým nápadom ako využiť kapacitu ich dvojpodlažných A380tiek. Tzv. „minifreighter“ s optimalizovanou úpravou na 50 ton nákladu bol vyslaný zo Soulu s dodávkou zdravotníckeho materiálu, ktorý cez Dubaj smeroval do Amsterdamu. Spoločnosť plánuje vypraviť viacero takýchto letov v priebehu mesiaca.
A6-EDT Emirates Airbus A380-861

Pri Emirates ešte zostaneme. Polročná správa o hospodárení Emirates Group vykázala výnos 13,7 miliardy AED, čo je 74% pokles v porovnaní s rovnakým obdobím v predošlom roku (53,3 miliardy AED). Medzipolročná strata tak činí 14,1 miliardy AED. Aerolinka prepravila 1,5 milióna pasažierov období od apríla do septembra, čo činí pokles o 95% v porovnaní s rovnakým obdobím v predošlom roku.

Rušenie dodávok lietadiel v Air Canada

Kanadský prepravca oznámil, že ruší dodávky 12tich lietadiel typu A220 z celkového počtu 45 lietadiel a zároveň odkladá dodávky ďalších 18 kusov. Spoločnosť takisto zrušila objednávku 10 lietadiel 737 MAX 8 z celkového počtu 50 kusov a plánuje odložiť dodávku 16 kusov tohto typu v rozmedzí rokov 2021-2023.
Air Canada Airbus A220-300

Havária An-124

Piatok trinásteho nás zaskočil nehodou An-124 s registračkou RA-82042, ktorý pri pristátí v Novosibirsku skončil za dráhou. 14 členov posádky vyviazlo bez zranení, avšak lietadlo utrpelo závažné škody na trupe a motoroch. V treťom a štvrtom motore sa našli zvyšky po zraze s vtákmi.

Lietadlo sa len nedávno objavilo v Bratislave. Jeho fotografie ešte v plnej kráse si môžete pozrieť v galérii.
Flickr Search

Fokker 100 „Bratislava“

Správy o záchrane Fokkra 100 OZ Airliners.sk sa objavili u našich susedov v denníku aeroTELEGRAPH. Viacej si môžete prečítať tu.

Kalendár 2021

Zahájili sme predaj kalendára na budúci rok, ktorý je opäť nabitý skvelými fotkami. Svoj výtlačok (alebo aj dva!) si môžete rezervovať cez objednávkový formulár na www.airliners.sk/kalendar.Kalendár 2021

Kalendár 2021

©2021 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?