Nedeľník 46/2021

M-DMUC Ultro Sky Sàrl Gulfstream Aerospace GVII-G500

Simultánny vzlet A350

Od 8. novembra je umožnený vstup do USA pre zaočkovaných cestujúcich bez povinnosti karantény. Stalo sa tak po približne 600 dňoch. Pri tejto príležitosti sme mohli sledovať simultánny odlet dvoch A350 z oboch dráh londýnskeho Heathrowu. A350 patriace aerolinkám British Airways a Virgin Atlantic s označením čísel letov BA1 a VS3 smerovali do newyorkského JFK.

Z nespočetného množstva videí vyberáme asi ten najzaujímavejší, ktorý poskytla kontrolná veža letiska.

Návrat A380 v British Airways

Vlajková aerolinka taktiež navrátila typ A380 do prevádzky. Superjumbo budeme mať možnosť vidieť sprvu na kratších linkách do Frankfurtu a Madridu z dôvodu výcviku posádok. Postupne sa predpokladá s nasadením typu na dlhších a obľúbených linkách smerom do Johannesburgu, Miami, Los Angeles, Dubaja, Dallasu, San Francisca a Singapuru.

Aerolinka zároveň ohlásila registráciu novej spoločnosti BA EuroFlyer s bázou v londýnskom Gatwicku.

Dubai Air Show

Dlho očakávaná letecká prehliadka sa začala v sobotu 14. novembra. Jedným z ťahákov programu, ako sme už informovali, bude predstavenie B777X, ktorý bude súčasťou statickej prehliadky, ale aj letového programu. Lietadlo B777-900 priletelo z domovského Seattlu po 15-hodinovom lete, čo je zároveň jeho prvým medzinárodným letom a zatiaľ aj najdlhším. Výrobca Boeing registruje 351 objednávok od ôsmich prevádzkovateľov. Prvé dodávky sa očakávajú koncom roku 2023.

Lufthansa Technik sa pre zmenu chystá predstaviť detaily konceptu VIP kabíny pod názvom EXPLORER, ktorá je založená na type A330. Koncept je určený primárne pre 12 cestujúcich, avšak môže mať kapacitu až 47 cestujúcich.

Predpokladá sa tiež, že počas výstavy bude oznámený nákup 70 až 80 lietadiel typu MAX indickou Akasou.

Nové lietadlo pre Abramoviča

Súkromné lietadlo B767-300 registrácie B4-MES Romana Abramoviča je na predaj. Jeho majiteľ sa chystá na upgrade, a to rovno so štýlovým B787 Dreamliner BBJ registrácie P4-BDL. Konkrétne lietadlo predtým slúžilo spoločnosti Privatair pod registráciou HB-JJJ.
BSL → P4-BDL Boeing 787-8(BBJ) Untitled (Global Jet Luxembourg)

Udržateľnosť v poňatí od Embraeru

Výrobca predstavil štyri rôzne koncepty regionálnych lietadiel, ktorých úlohou bude podporiť získanie uhlíkovej neutrality do roku 2025. Jedná sa zároveň o štyri rôzne typy pohonu, a to hybridný, elektrický, pohon na vodíkové palivové články a vodíkovú plynovú turbínu.

Udržateľnosť u Embraeru (c)Embraer

Udržateľnosť u Embraeru (c)Embraer

Očkovanie v Boeingu 777

Rakúska letecká spoločnosť Austrian Airlines v spolupráci s letiskom vo Viedni umožnila fanúšikom letectva nechať sa zaočkovať na palube Boeingu 777. Viac než 200 fanúšikov letectva tak po bezpečnostnej kontrole a presune do lietadla Boeing 777 mohlo dostať svoju prvú, druhú alebo tretiu dávku vakcíny. Austrian Airlines navyše podporili túto aktivitu tombolou, v ktorej bolo možné získať 2 letenky v Economy Premium triede do New Yorku.

Rozpredáva sa Airbus A380
Štýlový stôl z kolesa z podvozku A380? Alebo hodiny vyrobené z krytu palivovej nádrže alebo logo Emirates z First class? Leteckí fanúšikovia majú jedinečnú možnosť zaobstarať si takéto predmety do svojej zbierky. Prvý Airbus A380 dodaný Emirates (A6-EDA) je práve rozoberané na diely a bude rozpredané Ak máte o niektorý z kusov záujem, treba kontaktovať spoločnosť Wings Craft.

(c)wingscraftshop.com

(c)wingscraftshop.com

(c)wingscraftshop.com

(c)wingscraftshop.com

(c)wingscraftshop.com

(c)wingscraftshop.com

Historické okienko

10. novembra 2005 vykonal Boeing B777-200LR Worldliner rekord v najdlhšom lete vykonanom na obchodnom lietadle. Lietadlo registrácie N6066Z pod vedením kapitánky Suzanny Darcy-Hennemanovej preletelo z Hong Kongu do Heathrowu 21 601 km. Non-stop let trval 22 hodín a 22 minút.
N6066Z
10. novembra 1949 sa uskutočnil prvý let prototypu helikoptéry Sikorsky S-55 sériového čísla 55-001.
Sikorski S-55 RCN
11. novembra 1935 sa pilotke Jean Gardner Batten podaril vytvoriť ženský svetový rekord v sólo prelete na južným Atlantikom. Let na lietadle typu Percival D.3 Gull Six registrácie G-ADPR z Dakaru do brazílskeho Natalu trval niečo vyše trinástich hodín.

Odfotili sme

Týždeň bol opäť bohatý na spotterské úlovky:
9A-BTI Trade Air Airbus A320-214
SP-LIH Polish Government Embraer ERJ-175LR (ERJ-170-200 LR)

M-DMUC Ultro Sky Sàrl Gulfstream Aerospace GVII-G500

SP-RZB Buzz Boeing 737-8-200 MAX

©2022 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?