Nedeľník 47/2020

Asiana Boeing 777

Jeden z posledných týždňov v roku bol plný dobrých správ a prekvapení.

Korean preberá Asianu

Začiatkom týždňa nás prekvapila správa od Koreanu, ktorý spolu s materskou spoločnosťou Hanjin KAL plánuje odkúpiť akcie a záväzky spoločnosti Asiana. Ich hodnota sa odhaduje na 1,62 miliárd dolárov a spoločným cieľom bude posilniť juhokórejský letecký priemysel, ako aj zefektívnenie prevádzky pri nižších nákladoch. Odkup sa bude zároveň týkať aj značiek Air Seoul a Air Busan.
HL8216 Korean Air Lines Boeing 777-3B5(ER)

Návrat 737 MAX do prevádzky

FAA odobrila návrat do prevádzky pre 737 MAX. Lietadlo bolo uzemnené od marca 2018 po dvoch nehodách zapríčinených systémom MCAS. MAX sa tak po dvadsiatich mesiacoch (616 dňoch respektíve) bude opäť môcť vrátiť na oblohu. Prevádzkovatelia na severoamerickom kontinente budú lietadlo postupne uvádzať na ich linky – American Airlines tak učiní 29.decembra na trase Miami – New York a Southwest Airlines až s príchodom letnej sezóny 2021.

EASA zaviedla vlastný proces schvaľovania, vrátane testovacích letov, a predpokladá, že znovuuvedenie typu do prevádzky v rámci Európy bude odobrené do konca tohto roku. Od januára by sme teda mohli mať možnosť vidieť MAXy aj na európskom nebi. Výrobca nevylučuje, že názov MAX bude nahradený štandardnejšiou verziou typickou pre Beoingy, ako napríklad 737-8, predovšetkým z dôvodu zníženia negatívneho dojmu a obáv verejnosti ohľadom bezpečnosti prevádzky lietadla.
EI-FYD Norwegian Air International Boeing 737-8 MAX

100 rokov Qantasu

Aerolinka od protinožcov oslávila jedno storočie svojej existencie. Oslava nemohla vyzerať inak než sto minútový let pod názvom QF100, ktorý preletel nad Rose Bay, miestom kde Qantas‘ Empire Flying Boats vzlietali v rokoch 1938-1942 smerom do Singapuru. Všetko najlepšie, Qantas!

25 rokov pre GE90

Štvrtstoročie svojej existencie oslávil aj ďalší letecký fenomén – motor GE90, ktorý sa používa pre typ Boeing 777. Celkovo odlietal tento typ motora od jeho nasadenia do prevádzky vyše sto miliónov hodín a odhaduje sa, že odviezol viac než 2,5 miliardy cestujúcich.
OE-LPD / © Airliners.sk

Fejkové aerolinky

Poznáte to. Vyzerá to ako skutočná aerolinka, ale…niečo tu nehrá… Áno, aj také sa občas stane – že je letecká spoločnosť vymyslená. Server aerotime.aero zhrnul desať najlepších (a najfejkovejších) aeroliniek do jedného článku. MOM Air vrátane. Celý článok si môžete prečítať tu.
TF-MOM WOW air Airbus A321-211(WL)
 

Fokker 100 v Spotter Magazíne

Na osud zachráneného Fokkra sa popýtal aj maltský Spotter Magazine. Príbeh sa začína od strany 132.

Fokker 100 Austrian Airlines OE-LVJ

Fokker 100 Austrian Airlines OE-LVJ

©2021 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?