Nedeľník 49/2021

Falcon prenasledoval Airbus A350

Airbus vykonal tento týždeň testovací let modelu A350, pri ktorom bolo počas letu na 100% použité udržateľné letecké palivo (sustainable aviation fuel – SAF). Počas testovacieho letu bolo lietadlo Airbus A350 v malej vzdialenosti sprevádzané druhým lietadlom typu Dassault Falcon 2000LX, ktorý patrí Nemeckému výskumnému centru pre letectvo a vesmír (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt (DLR)). Falcon mal za úlohu zbierať telemetrické údaje a analyzovať výfukové spaliny, ktoré produkoval Airbus pred ním.

Pokles naplánovanej sedačkovej kapacity v novembri

Od októbra pokračuje pokles plánovanej sedačkovej kapacity. Ten predstavuje 6% v porovnaní s kapacitou v októbri. Celosvetová kapacita v novembri bola 77 miliónov miest, čo je o 33% viac než v roku 2020. Nárast kapacity v Európe bol v novembri tohto roka až o 158% vyšší, než v novembri 2020.
OE-LWN Austrian Airlines Embraer ERJ-195LR

LOT plánuje obnovu flotily

Poľský dopravca spustil proces obnovy flotily regionálnych lietadiel. V pláne má nahradiť 49 lietadiel najmenej 50 kusmi nových lietadiel, ktoré zabezpečia zníženie nákladov a enviromentálnych dopadov.  Letecká spoločnosť bude pravdepodobne vyberať z dvoch kandidátov – Airbus A220 a Embraer E2. Dodávka nových lietadiel je naplánovaná na obdobie od roku 2024. Ako prvé budú nahradené turbovrtuľové lietadlá Bombardier Dash 8, ktorých má poľský dopravca momentálne v prevádzke 12 kusov. LOT už naplánoval ich vyradenie do konca roku 2022.
SP-EQD LOT - Polish Airlines De Havilland Canada DHC-8-402Q Dash 8

Skorý návrat MAXov na čínske nebo

Čínsky úrad pre civilné letectvo vydal vo štvrtok vyhlásenie o letovej spôsobilosti Boeingov 737 MAX, ktoré pomôže pripraviť cestu pre návrat modelu do prevádzky po viac než 2 a pol rokoch od uzemnenia MAXov. Smernica inštruuje letecké spoločnosti o nevyhnutných revíziách, ktoré sú potrebné vykonať pred návratom MAX do prevádzky. Akcie amerického výrobcu na tieto informácie nárastom. Vo vyhlásení sa bližšie nešpecifikuje plánovaný návrat MAXov na oblohu, ale dáva nádej, že sa tak stane už čoskoro.
Air China Boeing 737 Max 8 at Phuket

Ako Qatar Airways bude riešiť problém s A350?

Ako sme už spomínali v predchádzajúcich nedeľníkoch, na Airbusoch A350 spoločnosti Qatar Airways sa objavil problém s náterom na trupe. Momentálne je uzemnených 20 lietadiel. Výpadok v kapacite spoločnosť nahrádza znovuobnovením prevádzky lietadiel typu A380. CEO Qatar Airways – Akbar Al Baker vyhlásil, že výpadok kapacít bude riesiť pravdepodobne aj prenájmom lietadiel od iných dopravcov. Momentálne nie je jasné, na koho sa Al Baer obráti. Vzniknuté problémy nahrávajú v diskusiách o obnove flotily. CEO Qatar Airways vyhlásil, že problémy Airbusu môžu mať vplyv na výber dodavateľa nových nákladných lietadiel.
A7-ALC Qatar Airways Airbus A350-941

Z histórie

30. novembra 1986 sa uskutočnil prvý let lietadla Fokker 100 (registrácia PH-MKH). Napriek úspechu modelu F100 bol výrobca nútený ukončiť výrobu v roku 1997. Celkovo bolo vyrobených 283 kusov tohto lietadla.

Kalendár Airliners.sk na rok 2022

Aj tento rok sme vybrali z našich fotografií len tie najlepšie, vytlačili sme ich na tom najkvalitnejšom fotopapieri vo FOCUS PRO a teraz ho prinášame Vám. Letecký kalendár na rok 2022 formátu A3 vytlačený na fotopapieri je na svete. A je opäť svetový!

Kalendár s trinástou fotografiou na titulnej strane je so slovenskými menami a štátnymi sviatkami.
Cena za jeden kalendár je 10€. Poštovné je 3€ za zásielku.

Kalendar 2022

Kalendár si môžete objednať tu

Odfotili sme

G-JOTF JOTA Aviation British Aerospace 146-300QT

©2022 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?