Nedeľník 50/2020

Prvý komerčný let MAXu

Prvenstvo v návrate typu Boeing 737 MAX do prevádzky patrí brazílskej aerolinke GOL. Prvý let pod číslom G34104 medzi metropolami Sao Paolo a Porto Alegre s cestujúcimi na palube sa uskutočnil v stredu 9.decembra. Ďalšie letecké spoločnosti, ktoré rátajú so skorým návratom typu do prevádzky sú American Airlines, United, alebo Southwest.

Boeing 737 MAX GOL (c)Andre Penner/AP

Boeing 737 MAX GOL (c)Andre Penner/AP

Posledná cesta Jumba British Airways

V piatok sa spoločnosť British Airways rozlúčila s typom Boeing 747. Posledný kus tohto typu pod registračkou G-BYCG v retro nátere BOAC nátere odletel z waleského Cardiffu do St. Athan, kde bude zakonzervovaný.

G-CIVT British Airways Boeing 747-436

A380 na biopalivo

Celkovo 116-ta 380tka v poradí s registračkou A6-EVL bola tento týždeň doručená do domovského Dubaja. Zaujímavosťou doručovacieho letu je, že na pohon poslúžila zmes klasického kerozínu a trvalo udržateľného leteckého paliva, ktoré bolo na type použité po prvý krát. Biopalivo pochádzalo z Fínska, a konkrétne bolo z použitého kuchynského oleja. V priebehu decembra by sa zároveň mali realizovať dodávky ďalších dvoch lietadiel tohto typu.

Airbus A380 Emirates (c)tellerreport.com

Airbus A380 Emirates (c)tellerreport.com

Zbohom, Chuck Yeager

7. decembra sme oslávili Medzinárodný deň civilného letectva, ako aj sa dozvedeli o tom, že nás navždy opustil Chuck Yeager, ktorý ako prvý človek na svete prekonal rýchlosť zvuku. Rekord sa udial 14. októbra 1947 nad kalifornskou púšťou Mojave. Chuck sa dožil krásnych 97 rokov. Odpočívaj v pokoji, Chuck.

Chuck Yeager a lietadlo Bell X-1 (c)airandspace.si.edu

Chuck Yeager a lietadlo Bell X-1 (c) airandspace.si.edu

Bez plienok ani na krok

Čínsky letecký úrad predstavil vskutku zaujímavé odporúčanie pre palubný personál. Aby sa minimalizovalo riziko infekcie novým koronavírusom v súvislosti s letmi do vysoko rizikových destinácií, v novom vydaní smerníc o ochranných prostriedkoch sa popri maskách a rukaviciach objavilo aj odporúčanie, aby palubný personál nosil plienky. Účelom tohto návrhu má byť minimalizácia návštev toaliet na palube. Či sa daný kus stane naozaj súčasťou uniformy a ako bude prebiehať servis v danom prípade, je celkom dobrou otázkou.

Novinky zo Slavnice

Aj tento týždeň sme opäť trochu „vytunili“ interiér nášho Fokkra v Dubnici.

©2021 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?