Nedeľník 50/2021

Nedeľník si by sme radi započali kúskami z „dielne“ OZ Airliners.sk.

Paľa, Filipa a Maťa, ktorí sú tvárami podcastu Poďme spolu lietať, asi netreba veľmi predstavovať. Filip je zároveň jeden z nás – tímu OZ Airliners.sk. Nové epizódy sú k dispozícii každý týždeň a vypočuť si ho môžete na takmer všetkých streamovacích platformách. Hostia sú z rôznych oblastí letectva, na svoje si príde teda každý, komu je letectvo blízke alebo sympatické.

Tak ako po minulé roky, aj tento rok sme pripravili letecký kalendár Airliners.sk, ktorý predstavuje veľmi zaujímavý výber z fotografií našich dvorných spotterov. Kalendár má tradíciu od roku 2016, a odvtedy sa snažíme svetu priniesť len to najlepšie, samozrejme vytlačené na kvalitnom fotopapieri pre najlepší (a celoročný) zážitok. Kalendár si môžete objednať jednoducho a pohodlne cez náš objednávkový formulár ( www.airliners.sk/kalendar ).

Stále je takisto možné prispieť na našu zbierku „Zachráňte Fokker 100“. Lietadlo s prívlastkom „Bratislava“ vo farbách Austrianu sa nám podarilo zachrániť pred zošrotovaním. Minulý rok sme ho previezli do leteckého múzea do Slavnice a postupne, ako počasie a voľný čas dovolia, sa ho snažíme skrášľovať – tak aby bolo prístupné aj pre verejnosť. Zbierka prebieha tu ( www.airliners.sk/f100 ).

Ale poďme k udalostiam tohto týždňa.

A321XLR

Na prvom kuse tohto typu pod označením MSN11000 bola ukončená štrukturálna montáž, ktorá prebieha v Hamburgu. Skúšobné lety na celkovo troch lietadlách za účelom získania typovej certifikácie by sa mali začať na budúci rok. MSN11000 čaká ako ďalší krok inštalácia letových prístrojov a finálne aj motorov CFM LEAP. Vstup typu do komerčnej prevádzky sa predpokladá v roku 2023.

Problémy s A350

Po problémoch s delamináciou na lietadlách A350 v službách Qatar Airways vydala EASA tzv. počiatočné varovanie. Medzitým sa vyostruje spor medzi aerolinkou a výrobcom. Airbus podľa posledných informácií vyhľadal právnu asistenciu. Spomínaná delaminácia by avšak nemala ovplyvniť letuschopnosť typu – túto informáciu potvrdil ako aj výrobca tak aj EASA.

Cpt. Sullenberger ambasádorom ICAO

Americký senát vymenoval Cpt. Chesley Sully Sullenbergera ambasádorom pre ICAO. Vymenovanie do funkcie sa udialo 2. decembra a kapitán Sullenberger sa stane celkovo 18-tym reprezentantom v poradí.
sullenberger

Codeshare medzi KLM a ITA

Obe aerolinky ohlásili podpísanie dohody o tzv „codeshare“. Dohoda by mala umožniť ľahší tranzit cestujúcich oboch aeroliniek cez letiská Fuimicino a Schiphol, ako aj rozširuje sieť ponúkaných destinácií.
PH-EXI KLM Cityhopper Embraer ERJ-175STD

Nové linky

Finnair ohlásili spojenie Helsiniek so Seattlom, ktoré by sa malo začať od 1.júna 2022 v trojtýždňovej frekvencii. Aerolinka zároveň plánuje denné spojenie Štokholmu s JFK od 1. mája 2022. Od toho istého dátumu sa očakáva aj spojenie s Los Angeles a Štokholmom so štyrmi letmi týždenne.
Finnair Embraer ERJ-190LR OH-LKG
Iberia začne počas tejto zimnej sezóny prevádzkovať dve linky týždenne medzi Madridom a Male, a to v pondelky a piatky medzi 21. decembrom 2021 a 28.februárom 2022.

Írsky Aer Lingus zahájil spojenie na linke EI 45 medzi Manchestrom a JFK, ktoré je v prevádzke od 1.decembra 2021.

Týždeň v histórii

4. decembra 1991 bola ukončená prevádzka Pan Am – Pan American World Airways, najväčšieho amerického medzinárodného prevádzkovateľa a neoficiálne aj vlajkovej aerolinky USA počas prevažnej časti 20. storočia.
N743PA (PAN AM)

7. decembra 2011 bola letecká spoločnosť V Australia včlenená do spoločnosti Virgin Australia. V Australia bola diaľková aerolinka zameriavajúca sa na medzinárodné lety, ktorá začala svoju činnosť 27. februára 2009.
Vaustralia VH-VPE plb22-0448

9. decembra 2002 ohlásili United Airlines (UA) ochranu pred veriteľmi, tzv Chapter 11. Pokladá sa to za najväčší bankrot leteckej spoločnosti v histórii USA. Aerolinka v tej dobe prevádzkovala približne 1800 letov denne, čo znamenalo kapacitu 17% všetkých letov v rámci USA. United Airlines požiadali vládu o pôžičku v sume 1,5 miliardy, avšak neúspešne. Po následnej reštrukturalizácii sa aerolinke podarilo prežiť, ako aj dostať sa z bankrotového procesu – čo sa stalo oficiálne dňa 1. februára 2006. Dnes je United treťou najväčšou aerolinkou sveta s počtom 721 lietadiel. Napomohlo tomu aj zlúčenie United Airlines s Continental Airlines v roku 2013.
N2243U United Airlines Boeing 777-322(ER)

8. decembra 1965 vstúpil do komerčnej prevádzky typ McDonnell Douglas DC-9. Prvým prevádzkovateľom bola Delta Air Lines (DL).
Bilstein_00532   Douglas DC-9 N3305L Delta Airlines

Odfotili sme

VQ-BTE Pobeda Boeing 737-81D(WL)

OM-BYR Slovak Government Flight Service Tupolev Tu-154M

OK-SWE Smartwings Boeing 737-8 MAX

EI-EXR DHL Airbus A300B4-622R(F)

©2023 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?