Nedeľník 51/2020

Predvianočný nedeľník prináša hŕbu nových správ. Snáď potešia. A nezabudnite, ešte štyri dni a bude chodiť Ježiško.
Tak vám želáme, aby aj jeho nádielka bola štedrá.

Návrat Boeing 737 MAXu do prevádzky

Vyzerá to, že po brazílskom GOLe bude na rade AeroMexiko, ktoré ako druhá letecká spoločnosť na svete znovuuvedie do prevádzky ich MAXy. Prvý let mexického MAX má dňa 21. decembra na pláne uskutočniť až štyri lety, a to medzi Mexico City a Cancúnom a Tijuanou, kde plánuje nočný prestoj. Od 27. decembra sa s MAXom plánuje lietať aj do Monterrey.

Boeing 737 MAX, Aeromexico (c)Boeing

Boeing 737 MAX, Aeromexico (c)Boeing

Nový Dreamliner pre Etihad

Etihad privítal do svojej flotily svoj v poradí 39-ty Boeing 787-10 Dreamliner s registračkou A6-BMI. Letecká spoločnosť, ktorá je považovaná za jedného z najväčších zákazníkov čo sa typu B787 týka, týmto naďalej plní svoj záväzok voči ekologickejšej leteckej preprave v rámci partnerského programu 2020 ecoDemonstrator s výrobcom lietadiel Boeing.

Boeing Dreamliner ecoDemonstrator (c)worldairlinenews.com

Boeing Dreamliner ecoDemonstrator (c)worldairlinenews.com

Prvý let typu MC-21-310

15. decembra 2020 sa zapísal do histórie prvý let typu MC-21-310, ktorý, poháňaný motormi PD-14 ruskej výroby, vzlietol irkutského letiska. Lietadlo počas takmer hodiny a pol letu dosiahlo výšku 3,500 metrov a maximálnu rýchlosť 450 km/h. Zámerom letu bolo vyhodnotenie stability a ovládateľnosti lietadla, funkčnosti systémov lietadla a mechanizácie krídiel, ako aj výkonu motorov v rôznych režimoch letu a rýchlostí.

Nákladná verzia ATR pre FedEx

Začiatkom týždňa bola FedEx-u dodaná prvá ATR 72-600F s registračkou EI-GUL. Vôbec prvé lietadlo na svete tohto typu v nákladnej verzii bolo vyrobené na základe objednávky z roku 2017, ktorá obsahovala 30 potrvdených objednávok a 20 opcií na nákladnú verziu. Lietadlo bude prevádzkovať spoločnosť ASL Airlines Ireland, ktorých ATR-ky lietajú pre FedEx od roku 2000.

Posledný let Airbusu A380 v službách Hi Fly

Tento týždeň si bude pamätať rozlúčkový let A380 spoločnosti Hi Fly, celkovo štvrtej európskej spoločnosti, ktorá tri roky prevádzkovala jedno lietadlo typu A380. Hi Fly patrí celosvetové prvenstvo v prevádzkovaní typu A380 „z druhej ruky“. Lietadlo pod registračným číslom 9H-MIP vzlietlo z letiska v Beja dňa 17. decembra a smerovalo do Toulousse, kde bude navrátené lízingovej spoločnosti. Posádka urobila po vzlete jedno pamätné flightradarovské „srdiečko“.

Posledný let Airbusu A380 Hi Fly (c)fr24.com

Posledný let Airbusu A380 Hi Fly (c)fr24.com

AirBaltic sa lúči so 737mičkami

Po 17-tich rokoch sa lotyšská aerolinka lúči s typom Boeing 737. Počas tejto doby prevádzkoval airBaltic celkovo 20 lietadiel tohto typu, v rôznych variantách, ktoré uskutočnili vyše 280 tisíc letov a odviezli viac než 22 miliónov cestujúcich. YL-BBX opustil Rigu dňa 17. decembra pod číslom letu BT9881 a smeroval k novému vlastníkovi do Ostravy. AirBaltic sa tak stane výlučným prevádzkovateľom typu A220-300.
Na tomto type lietalo v airBalticu aj zopár našich slovenských pilotov, ktorí v Rige vytvorili takpovediac slovenskú enklávu.

Vianočné pozdravy zo Shannonu

Za originálny nápad vianočného priania tlieskame shannonskému letisku. Redesignovaním svetelného označenia sa ich vzletová a pristávacia dráha premenila na rôznofarebne osvetlený vianočný stromček, ktorému nechýba ani vianočná hviezda.

Letisko Shannon

Letisko Shannon

Šťastné a veselé od OZ Airliners.sk. Prajeme vám spokojné sviatky v kruhu najbližších. A nezabudnite, o týždeň sme tu opäť.

©2021 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?